Holding hírek

Kiemelt program az ivóvíz védelme

2007-09-16 15:30

ADD TO IWIW FACEBOOK TWITTER LIVE GOOGLE ivoviz.jpg

Miskolc egyik kiemelt projektje lett a város ivóvíz- bázisának, a karsztforrások védelme. A tavalyi vízszennyeződés után, a pár héttel ezelőtti elővigyázatosságból történt kútleállítás is rámutatott mennyire égető problémáról van szó. Ennek megoldásáról beszélgettünk Korózs Andrással, a MIVÍZ Kft. általános igazgatójával.

Az ivóvízbázis védelmére kidolgozott program egyike volt azoknak, melyet Miskolc kiemelt projektként az Új Magyarország Fejlesztési Tervre benyújtott, ám erre sajnos nem nyerte el a város a kormány támogatását. Az összesen másfélmilliárdos projektre tehát máshonnan kell előteremteni a megfelelő forrást. Korózs András elmondta, a tavalyi vízszennyezést követően a Környezetvédelmi Minisztérium negyvenmillió forintot biztosított arra, hogy elkészüljön a pályázatot előkészítő tanulmány. A budapesti Smaragd Kft. által készített tanulmány 2007. áprilisában készült el, majd június közepén egy szakmai egyeztetés és vita kísérte. Itt a MIVÍZ szakemberei mellett, az Észak-magyarországi Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság, a környezetvédelmi hatóság, az érintett önkormányzatok – Miskolc és Bükkszentkereszt – képviselői is részt vettek. Mindenki jónak találta a tanulmányt, így ez alapján készítette el a vízszolgáltató cég a pályázati anyagot. Július végén derült ki, hogy nem került be a támogatott projektek közé, de az Észak-magyarországi Regionális Fejlesztési tanács elnöke, Szabó György úgy nyilatkozott, hogy a Környezeti, Energetikai Operatív Programban, az Észak-magyarországi Regionális Operatív Programban lát lehetőséget arra, hogy támogatáshoz juthasson a program.
Mit is jelent, azonban pontosan a vízbázis védelme, milyen intézkedéseket takar a program? Ezzel kapcsolatban az általános igazgató elmondta: először is a vízgyűjtő terület korrekt behatárolását kell elvégezni, kijelölni a védő idomot, ami azt jelenti, hogy ezen a területen bizonyos tevékenységeket megtiltanak, illetve korlátoznak. Ugyanakkor fel kell mérni a lehetséges pontszerű szennyező forrásokat is, amelyekből többet is tartalmaz a tanulmány. Ezeknek a lehetséges felszámolásáról van szó, illetve figyelőkutak segítségével egy olyan monitoring-rendszer kiépítéséről, ami a karsztbázis barlangrendszerében is megfelelő észlelést tesz lehetővé.
Mindennek a kivitelezése minimum három év, de reálisan ötéves programot jelent. Egy hónapon belül egyébként üzembe helyezésre kerül az összes többi forrásfoglalásnál is ugyanaz a monitoring-rendszer, mint amely Miskolctapolcán közel egy éve sikeresen üzemel.
Adja azonban magát a kérdés, addig is hogyan lehet kizárni annak a lehetőségét, hogy a pár héttel ezelőttihez hasonló vízhiány forduljon elő? Köztudott ugyanis, hogy Miskolc ivóvízellátásának a kétharmadát a tapolcai, úgynevezett Olasz-kút adja, így ennek kizárása a rendszerből komoly problémát jelenthet. A karsztbázisban kiépülő monitoring-rendszer pedig még hamarabb jelzi majd az esetleges fellépő szennyezéseket, így növekszik a biztonság, de továbbra is megmarad a kút leállításának valószínűsége. Ezzel kapcsolatban Korózs András megjegyezte, korábban is voltak különböző elképzelések arra, hogy honnan lehetne ivóvízhez jutni, oldva kicsit a tapolcai forrásra támaszkodást. Jelenleg a MIVÍZ az Észak-magyarországi Regionális Vízművektől vásárol vizet, ha valami probléma áll elő, ám a közelmúltban is bebizonyosodott, hogy ez nem jelentett megoldást, mert mindez kevés volt a pótláshoz. Jelenleg tárgyalások folynak az ÉRV-vel, hogy szükség esetén nagyobb tételben is megoldott legyen az átvétel. Ugyanakkor a végleges és hosszú távú megoldás egyben gazdasági kérdés is az igazgató szerint, hiszen a tapolcai kúthoz egy víztisztító megépítésére van szükség, erre kell az erőforrásokat koncentrálni. A víztisztító megépítését a Miskolc Holding Zrt. kiemelt beruházásként kezeli, megvalósítása a következő egy-két év legfontosabb feladata. Addig azonban az ÉRV-től vásárlás marad lehetséges megoldásnak, melyre egyébként idén négyszázmilliót költött a MIVÍZ.
Többen felvetették már korábban, hogy Miskolc alatt jelentős termálvízforrások vannak, melynek kitermelésére, hasznosítására a Selyemréti Strandfürdő és a Barlangfürdő mellett több kezdeményezés volt az elmúlt évtizedekben. A termálfelhasználás mellett azonban felvetődött már az is: esetleg ivóvízforrásként is ki lehetne használni ezt a lehetőséget. Korózs András szerint ez nem ilyen egyszerű, a termálvíznek ugyanis magas a hőfoka, így annak meg kellene oldani a hűtését, és a hozamuk is kisebb, mint a karsztforrásoké. Ugyanakkor azt is tudni kell, hogy ezeknek a termálforrásoknak nagyon érzékeny az egyensúlya, ha növelnék a kitermelést, akkor ez az egyensúly felborulhat, és a strandok vízszükséglete kerülhet veszélybe.

Szennyvíz-fejlesztések

Miskolc kiemelt fejlesztési projektjei között szerepel a szennyvíztisztítási rendszer fejlesztése is, mely két részből áll. Az egyik a Sajó-parti szennyvíztisztító telep úgynevezett III. tisztítási fokozata. A megtisztított szennyvizet a Sajóba engedik, ám ennek a nitrát- és foszfáttartalma még magas, ez a következő fokozat megépítése után jelentősen csökkenni fog. Ahogy az igazgató mondja, ez egy fontos környezetvédelmi cél, melynek megvalósítása várhatóan három-négy évet vesz igénybe, összköltsége pedig meghaladja az egymilliárd forintot. A másik projekt a szennyvíziszap kezelése. A szennyvíztelepen éves szinten közel huszonötezer tonna iszap keletkezik, és ennek a további sorsáról gondoskodni kell. A tervek szerint energetikai hasznosítása valósulna meg, a rothasztása során biogázt nyernek ki belőle. Ugyanakkor a visszamaradó anyagok mennyisége is jelentősen csökken, és kevesebb stabilizált iszap elhelyezéséről kellene gondoskodni.

Fejlesztések a hálózaton

A MIVÍZ ebben az évben is beruházási terv szerint végezte a víz- és szennyvízhálózatának rekonstrukcióját. Várhatóan idén a Tokaji Ferenc, Fövényszer, Augusztus 20., Szántó Kovács János, Berettyó és Tapolcai utcán végeznek rekonstrukciót az ivóvízhálózaton. Ezeknek a beruházásoknak az értéke közel negyvenmillió forint. Emellett a szennyvíz- és csatornahálózat rekonstrukciója is folytatódik, jelentősebb munkák lesznek a Csaba vezér, Bajcsy-Zsilinszky, Olvasztár, Szeder utcákban, de ezek mellett több kisebb volumenű fejlesztést is elvégeznek.

H. I.



Az értékeléshez be kell jelentekeznie.

Hozzászólások

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be vagy regisztrálj.

Legyél te az első hozzászóló.

Miskolc TV mai műsora

2024-05-06 (Hétfő)
Nincs műsorkiírás erre a napra... nézzen vissza később!