Városinfó

História: 1848 márciusa Miskolcon

2014-03-15 16:26

ADD TO IWIW FACEBOOK TWITTER LIVE GOOGLE

Az 1848/1849-es szabadságharc miskolci eseményeit kortárs naplóírók tollából is ismerjük. Egy különleges kémnő miskolci leírásai is megragadják figyelmünket. Horeczky Vilma, vagy, ahogy magát nevezte, Beck Vilma bárónő férje tüzértiszt volt, Bécs ostrománál esett el. A bukás után emigrált, s 1857-ben Angliában halt meg, visszaemlékezései angol és német nyelven ezt követően jelentek meg

Miskolcon 1901-ben magánkiadásban jelent meg emlékirata. A városban először 1849. február 7–23 között tartózkodott Kossuth Lajos küldönceként.

08_hetfordulo.jpg

1848. március 17-én „Híre jött, hogy a tanulók és ifjúság Pesten zavargani kezdenek. Országgyűlési képviselőinktől igen érdekes levelek érkeztek. A megyei adminisztrátornál konferencia tartatott, még most is titkolni akarták az eseményeket, mert sokan megrémültek azon, hogy Bécsben kitört a revolucio.”

1848. március 17–18-án „Estve a Casinóban felolvastatott Kun József levele, ki éppen Pesten volt, ebből tudtuk meg, hogy Bécsben a katonaság a népre lőtt, s némelyek elestek, mely esemény a Pesten megindult mozgalmat igen nevelé. Másnap minden helyes gondolkodású emberben a sajtó szabadság nagy örömet gerjesztett, már ekkor mindenki látta, hogy igen nagy dolognak kellend történni és oly idő következik reánk, milyenről a történetek nem emlékeznek.”

1848. március 19-én
megérkezik Butykai József első levele a fővárosból. Ő később tüzérfőhadnagyként harcolta végig a szabadságharcot. (72 éves korában Miskolcon hunyt el „hadastyán”-ként, sírja az avasi református temetőben található.)


1848. március 20-án Szathmáry Király József főispán-helyettes, volt adminisztrátor a megyeházán (magyar kalapban és kokárdával a karján) tapsvihar és lelkesedés közepette országgyűlési követeink jelentését olvasta fel. „Megtudtuk, hogy a feliratot vivő küldöttség Bécsben milyen diadallal fogadtatott, s az a Felség által el van fogadva, Batthyány Lajos miniszterelnöknek czímezve.”


1848. március 21-én megjelent a Miskolczi Nemzeti Őrdal, amelynek Heilprin Mihály volt a szerzője. A miskolci őrseregnek ez lett a hivatalos nótája, amelyet „a városháza előtt Győri Gyuri bandája játszott, s későbbi játékukért is számukra 4 ft díj utalványoztatott.”


1848. március 22-én „Beírási ív bocsáttatott ki a város négy szakasza szerint négy külön íven a miskolczi nemzetőrség soraiba beállásra”. A város 700 polgára írta alá a jelentkezési ívet.
1848. március 26-ra a négy századba osztott nemzetőrséget a nemesi felkelők megyeházán őrzött fegyverkészletéből felszerelték, s április 1-jén a városháza előtt megkezdték őrszolgálatukat. Az őrsereg tartotta fenn a közbiztonságot a város területén, várva a miniszterelnök utasításait.

D. I.    


Az értékeléshez be kell jelentekeznie.

Hozzászólások

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be vagy regisztrálj.

Legyél te az első hozzászóló.

Miskolc TV mai műsora

2024-05-16 (Csütörtök)
Nincs műsorkiírás erre a napra... nézzen vissza később!