Életmód

A Nemdohányzó (Dohányzásmentes) Világnap

2010-05-27 12:44

ADD TO IWIW FACEBOOK TWITTER LIVE GOOGLE

Az iparilag fejlett országokban – közöttük hazánkban is – a dohányzó férfiak aránya elérte a csúcsot és jelenleg már csökken, míg a nők között emelkedik a dohányosok aránya. Ebben kiemelkedő szerepük van a fiatal – gyermek- és serdülőkorú – nőknek.

Magyarországon minden második 18 éves nő rendszeresen cigarettázik. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) erre a jelenségre hívja fel a figyelmet.
A dohányzás növekvő aránya aggasztó a fiatal lányok körében. Egy új WHO-jelentés is rávilágít a tényre, miszerint a dohányreklámok növekvő arányban a lányokat célozzák meg. A felmérések során kiderült:151 ország adatai mutatják azt, hogy a serdülő lányok 7%-a, a fiúk 12%-a cigarettázik. Sok országban ugyanannyi lány dohányzik, mint fiú.

cigi.jpg
A 2008-as Nemzetközi Ifjúsági Dohányzásfelmérés adatai szerint hazánkban a 13-15 éves fiatalok esetében 10-ből csaknem hat tanuló kipróbálta már a cigarettát élete során. Figyelemfelkeltő az is, hogy a kutatás szerint a dohányzó lányok aránya magasabb, mint a fiúké (fiúk: 21,5%, lányok: 23,6%).
A Dohányzásmentes világnaphoz kapcsolódóan hétfőn 10 órai kezdettel a Móra Ferenc Általános Iskolában a Terra Altrix Alapítvány, a Miskolci Családsegítő Szolgálat és az ÁNTSZ Miskolci Kistérségi Intézete közösen figyelemfelkeltő előadással a kilélegzett levegő szén-monoxid-koncentrációjának mérésével, kiállítással hívják fel a diákok figyelmét a dohányzás káros hatásaira.
A XXI. század elején a dohányzás a legfontosabb, magatartással összefüggő haláloki tényező Magyarországon. A dohányzás társadalmi és gazdasági terhe ma is jelentős: hazánkban évente több mint 22 ezer eset hozható összefüggésbe dohányzással. Ez a szám elgondolkodtató, hiszen a túlzott alkoholfogyasztás, közúti balesetek, kábítószer-fogyasztás, gyilkosság, öngyilkosság és fertőző betegségek együttes haláleseteinek száma ennél alacsonyabb!
Az Országos Lakossági Egészségfelmérés (OLEF) adatai szerint az Észak-magyarországi régióban 2008-ban összesen 1417 főnél fedeztek fel újonnan légcső, hörgő és tüdő rosszindulatú daganatos megbetegedéseit. Borsod-Abaúj-Zemplén megyében 2008-ban a férfi lakosság körében 416 új hörgő- és tüdőrákos eset volt, mely az összes, újonnan felfedezett rosszindulatú daganatos megbetegedéseknek 15%-át tette ki. Nőknél 174 esetet regisztráltak, amely az újonnan felfedezett rosszindulatú daganatos megbetegedéseknek 8%-át tette ki.

Az Észak-magyarországi régióban összesen 1049 haláleset (férfi:722; nő:327) írható a tüdőrák rovására. A nők esetében Heves megye arányszámai haladták meg a hazai átlagot.
A dohányzás egymilliárd ember halálát okozhatja ebben az évszázadban. Annak felismerése, hogy milyen fontos a nők dohányzásának visszaszorítása, valamint az ez irányba tett lépések és cselekvések rengeteg életet menthetnek meg.




Az értékeléshez be kell jelentekeznie.

Hozzászólások

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be vagy regisztrálj.

Legyél te az első hozzászóló.

Miskolc TV mai műsora

2024-05-02 (Csütörtök)
Nincs műsorkiírás erre a napra... nézzen vissza később!