Életmód

A szervezet folyadékpótlásáról

2010-03-14 12:17

ADD TO IWIW FACEBOOK TWITTER LIVE GOOGLE

Az emberi szervezetnek naponta átlagosan két liter folyadékra van szüksége. Az élelmiszeripar fejlődésének hála ma már a csapvízen kívül rengeteg ital közül választhatunk, ha szomjúságunkat kívánjuk csillapítani.

Az ásványvizektől a rostos, szűrt, szénsavas üdítőitalokon keresztül, az alacsony kalória tartalmú frissítőkig, koktélokig, bármit megihatunk ami jól esik.
Bár már Hippokratész is felhívta a figyelmet arra, hogy az emberi szervezetnek nélkülözhetetlen az alkoholmentes folyadék, mégis ez az  intelme több száz évig nem talált meghallgatásra. Ennek valószínű oka az volt, hogy sokáig a legbiztonságosabb folyadékforrásnak az alkoholos italok számítottak, és aki csak tehette nem ivott a nem megfelelő tisztaságú kutakból. 

asvanyviz.jpgAz első üdítőitalok Európában a XI. században jelentek meg, ezek főleg limonádék voltak, melyek receptjét a keresztes lovagok hozták Ázsiából. Nagyon sok idő telt el addig, míg a mai üdítők ősei megjelentek. A különböző természetes ásványvizek, gyógyvizek és gyümölcslevek jótékony hatását már a XVIII. században felismerték és a gazdagabbak orvosi utasításra, fogyasztották is. Az igazi nagy áttörés azonban 1841-ben következett be, az akkor még gyerekcipőben járó üdítőipari piacon, amikor is Jedlik Ányos bemutatta szikvíz készítő berendezését, pár évre rá pedig kifejlesztette a palackos szódavizet is. A XIX. század elején, főleg az USA-ban, már léteztek különböző cukrozott, különféle módon ízesített italok, melyeket elsősorban patikákban lehetett beszerezni. Ezek népszerűsége a század végén kezdett megugrani, amikor is szénsavasan kezdték árulni, olyan csomagolásban, mely megőrizte a buborékokat is. Ezen üdítőitalok térhódítása a világon immár legendássá vált és közkedveltségük semmit sem csökkent az elmúlt században.
A gyümölcslevek és a különböző rostos italok térhódítása a XX. században kezdődött meg, mely többek között annak volt köszönhető, hogy olyan csomagolási technikákat fejlesztettek ki, melyek hosszan megőrzik ezeknek az italoknak a frissességét. Nagy előnyük ezeknek az italoknak, hogy többségük jól oltja szomjunkat és vitaminokat, ásványi anyagokat is tartalmaznak.
molnar-laszlo-ettermi-mester.jpgHasonlóan egészséges és kétségtelenül a legjobb folyadék utánpótlás szempontjából, ha ásványvizet iszunk, melyek szénsavas és szénsavmentes változatban is megvásárolható. Főleg nyáron, fokozott folyadék veszteség esetén célszerű jó minőségű ásványvizeket fogyasztani, mert ezek pótolják ásványi anyag veszteségeinket is.
Az üdítők és ásványvizek manapság sosem látott mennyiségben kaphatóak, bármelyiket is válasszuk, egyet sosem felejtsünk el: igyunk eleget, és ha lehet naponta legalább egy liter ásványvizet vigyünk be a szervezetünkbe.


Molnár László
Éttermi mester
Hotel Silver****
Vendéglátó igazgató  

 



Az értékeléshez be kell jelentekeznie.

Hozzászólások

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be vagy regisztrálj.

Legyél te az első hozzászóló.

Miskolc TV mai műsora

2024-05-13 (Hétfő)
Nincs műsorkiírás erre a napra... nézzen vissza később!