Közélet

Vízbázisainkat védik és kutatják

2012-11-26 15:15

ADD TO IWIW FACEBOOK TWITTER LIVE GOOGLE

A régió felszín alatti vízkészleteinek komplex vizsgálatát kezdte meg nemrégiben a Miskolci Egyetem Hidrogeológiai-Mérnökgeológiai Intézeti Tanszéke egy pályázati támogatásnak köszönhetően. A közel 500 millió forintos projektbe ipari szakembereket és országosan elismert kutatókat is bevonnak. A remények szerint a projektnek köszönhetően fejlesztéseket lehet majd elindítani a régióban.

Magyarországon a vezetékes vízellátásban nagy szerepe van a felszín alatti vízkészleteknek. A hazai ivóvízellátás több mint 95 százalékában felszín alatti vizeinkből származik. A világban híresek vagyunk kiváló minőségű ivóvizünkről, jelentős ásvány- és gyógyvíz-, valamint hévízkészleteinkről, kiváló geotermikus adottságainkról.

Mint Szűcs Péter szakmai vezető, a Miskolci Egyetem Műszaki Földtudományi Kar dékánhelyettese a projekt konferenciával egybekötött megnyitó rendezvényén elmondta, a TÁMOP-alapkutatási pályázat keretében két nagy pályázatot nyertek el, ebből az egyik a felszín alatti vízkészlet kutatását tűzte ki célul. Öt nagy kutatási területen kívánnak programokat beindítani, amelyek elsősorban az Észak-magyarországi régióban található ivóvíz-, ásványvíz, gyógy- és hévízkészletekkel kapcsolatosak.
– A régió jövőbeli fejlesztéseiben, munkahelyteremtésben, beruházásokban a felszín alatti vizeknek igen nagy szerepe lehet. A mostani kutatások megalapozhatják ezeket a fejlesztési lehetőségeket – emelte ki a szakmai vezető.

Öt nagyobb kutatási területet jelöltek meg. Az első a speciális földtani környezetben található hévizek feltárásával foglalkozik (elsősorban a Tokaji-hegység felszín alatti vizeire koncentrálnak), a második kutatási modul a bükki vízbázissal foglalkozik, a harmadik terület a bányászat hatásait vizsgálja, emellett külön foglalkoznak a szennyezett területek viszonyaival, valamint a szélsőséges időjárási viszonyok, az éghajlatváltozás hatásaival.

Ipari szakemberek és országosan elismert kutatók bevonásával országos hálózatot kívánnak kiépíteni az októberben megkezdett projektben. Az Észak-magyarországi régió felszín alatti vízkészleteinek komplex vizsgálatából kiindulva ugyanis új kutatási módszerek kipróbálásával és hidrogeológiai információszerzéssel kívánnak a régió és az ország számára fontos megállapításokat tenni, és nemzetközi hálózatokba bekapcsolódni. 28 hónap a projekt időtartama, a szakmai vezető véleménye szerint beruházási, fejlesztési javaslatokat tudnak majd tenni a cégek és a politikai döntéshozók felé.
– A gyakorlati eredmények mellett természetesen fontosak a kutatási eredmények is, melyeket szakmai fórumokon és konferenciákon publikálhatunk majd – tette hozzá Szűcs Péter.

Fontos cél ugyanakkor a Miskolc vízellátását biztosító bükki karsztrendszer immár húsz éve üzemelő Bükki Karsztvízszint Észlelő Rendszerének (BKÉR) továbbfejlesztése. Igen sok települést érint a felhagyott bányatérségeken, meddőhányókon átszivárgó felszín alatti vizek hatásainak vizsgálata.

A projekt további célkitűzései közé tartozik a kutatási potenciál fejlesztése, a kutatói utánpótlás-nevelés, és várhatóan megnövekednek a pályázati esélyek is, ugyanakkor a projekt a remények szerint a kutatóhely és a vállalkozások együttműködésének katalizátorként is hat majd.

A „KÚTFŐ – A Miskolci Egyetem Műszaki Földtudományi Karának felszín alatti vizekhez kapcsolódó nemzetközi kutatási potenciáljának fejlesztése célzott alapkutatási feladatok támogatása által” című TÁMOP-projektre a megítélt támogatás közel 477 millió forint. A projekt időtartama 28 hónap, tehát egészen 2014 októberének végéig húzódik.

Kujan I.



Az értékeléshez be kell jelentekeznie.

Hozzászólások

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be vagy regisztrálj.

Legyél te az első hozzászóló.

Miskolc TV mai műsora

2024-05-19 (Vasárnap)
Nincs műsorkiírás erre a napra... nézzen vissza később!