Közélet

Egyetemi tudásbázis és ipari felhasználás

2012-11-22 15:35

ADD TO IWIW FACEBOOK TWITTER LIVE GOOGLE infekonferencia121122_csl.jpg

Olli Rehn, az Európai Bizottság gazdasági és pénzügyekért felelős biztosa volt az első előadója a Miskolci Egyetemen csütörtök reggel kezdődött három napos 7. IFME nemzetközi konferenciának, amely vezértémája: Az európai ipar versenyképességének növelése – az egyetemek, mint új erőforrás.

Komoly elismerés, hogy Magyarországon elsőként Miskolc adhat otthont a Miskolci Egyetem és a Nemzeti Külgazdasági Hivatal társ szervezésében a 7. IFME Nemzetközi Tudományos Konferencia és Szakmai Kiállításnak, amely fő célja a gépészethez kapcsolódó ipar és a gépészmérnöki képzést, kutatást folytató egyetemek közötti együttműködés szorosabbá tétele. A konferencián 11 ország oktatási, gazdasági szakemberei vesznek részt. A rendezvény komolyságát jelzi, hogy megtisztelte jelenlétével Pasi Tuominen, Finnország nagykövete, valamint a már említett Olli Rehn, az EU gazdasági és pénzügyi biztosa is időt szakított rá, hogy interneten keresztül bekapcsolódjon a konferenciába a Változás közben az Európai Unió című előadás erejéig.

A konferencia kezdése előtt tartott sajtótájékoztató keretében Patkó Gyula, a Miskolci Egyetem rektora köszöntötte a vendégeket, örömének adott hangot, hogy ilyen jelentős, nemzetközi rendezvénynek adhatnak otthont. A konferencia célja egybe esik a helyi törekvésekkel is, nevezetesen az egyetemi oktatást, kutatást közelebb vinni a gyakorlathoz, valamint az egyetem és az ipar együttműködésének a hatékonyabbá tétele. Ennek következtében az egyetem, mint új erőforrás jelenik meg a gazdaságfejlesztés területén, amely eredményeként javulhat a versenyképesség. A konferencián tucatnyi ország képviseletében több mint 150-en vesznek részt. Előadásokat tartanak, kerekasztal-beszélgetéseken vesznek részt, illetve gyárlátogatások is szerepelnek a programban. A három nap jó lehetőség az ipar és a felsőoktatás közelebb hozására – vélekedett Patkó Gyula. Megköszönte a Nemzeti Külgazdasági Hivatalnak a konferencia rendezésével kapcsolatos segítségét, támogatását.

infekonferencia121122_csl2.jpg

Papp Andrea Aida, a Nemzeti Külgazdasági Hivatal Enterprise Europae Network tanácsadója kiemelte, hogy nem véletlenül lett Miskolc az otthona ennek a nívós, hetedik alkalommal megrendezésre kerülő nemzetközi konferenciának. Ez annak is köszönhető, hogy élő együttműködésük van a Miskolci Egyetemmel és az egyik kutató vállalkozásával. Valós tevékenységről van szó, amelynek kézzelfoghatóak az eredményei.

– Milyen gyorsan hasznosulnak az egyetemi kutatások az iparban? – érdeklődtünk a finnországi tapasztalatokról Mikko R.Salminentől, a konferenciát vezető bizottság elnökétől. A professzor elmondta, hogy erről nehéz általánosságban véleményt formálni, ami viszont tény, hogy ez minden érintett esetében folyamatosan a figyelem középpontjában áll. Nem a sebesség a lényeg, hanem a hasznosulás. A finn felsőoktatási intézmények ezen a téren nagyon jól felkészültek, tudják, hogyan kell segíteni az ipart, hogy a gyakorlatban hasznosuljanak a kutatási eredményeik. Ehhez szükség van arra, hogy az érintettek beszélgessenek, kapcsolatban legyenek egymással. Ezt a célt szolgálják például a konferenciák is. Olyan vezetőkre van szükség, akik nyitottak az újra.

infekonferencia121122_csl4.jpg

Gaál József, a Magyar Kereskedelmi- és Iparkamara alelnöke, mint az ipari tagozat vezetője ugyancsak kiemelt fontosságot tulajdonít az egyetemeken felhalmozódott tudásbázis és az ipar, vagyis a fejlesztésekből terméket gyártók közötti minél hatékonyabb együttműködést. Közösen képesek létezni, biztosítani a fenntartható ipari fejlődés lényegét. Szinte partnerként is vesz részt a konferencián, ugyanis a cégének közös fejlesztési projektjei vannak a Miskolci Egyetemmel.

– Nagy jelentősége van ennek a konferenciának, mivel ez olyan fórum, ahol az akadémia, a tudás és a gyakorlat találkozik. Megbeszélhetik annak stratégiáját, hogy milyen válaszokat adjanak a kihívásokra. Magyarország, Finnország, az Európai Unió, az egész világ kihívások előtt áll – utalt a világgazdasági, pénzügyi válságra Pasi Tuominen. A nagykövet véleménye szerint nem kérdés, hogy óriási gazdasági kihívásokra kell megoldást találni. Az oktatás terén pedig hogyan lehet az innovációt, a gazdasági fejlődést még jobban segíteni. Ezen a téren is lát lehetőséget a magyar-finn együttműködésre, beleértve akár a Miskolci Egyetemet is.

Cs.L.



Az értékeléshez be kell jelentekeznie.

Hozzászólások

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be vagy regisztrálj.

Legyél te az első hozzászóló.

Miskolc TV mai műsora

2024-05-19 (Vasárnap)
Nincs műsorkiírás erre a napra... nézzen vissza később!