Közélet

Nyílt napon a depresszióról

2011-02-03 19:18

ADD TO IWIW FACEBOOK TWITTER LIVE GOOGLE

Közelebb hozni egymáshoz a szakrendelés és az alapellátás személyzetét és tevékenységét a jobb pszichiátriai mutatók, valamint a sikeresebb együttműködés érdekében – ez volt a célja annak a pszichiátriai nyílt napnak, amit a Csabai kapui rendelőintézetben tartottak.

pszichiatria2.jpg

A Miskolcról és a megye több településéről érkezett háziorvosoknak bemutatták a szakrendelő működését, valamint a 2010 eleje óta futó OSPI programot. A pszichiáterek a miskolci háziorvosokkal 2010 óta vesznek részt egy 18 hónapos, többszintű akcióprogramban, az OSPI-ban, mely a depresszió és az öngyilkosságok megelőzésére, csökkentésére hivatott. Miskolc északi agglomerációjából, továbbá Encs, Szikszó, Gönc, Sajószentpéter településről érkezett összesen 21 háziorvos a nyílt napra. 2007-ben összevonták Miskolcon a pszichiátriákat, ennek következtében még fontosabb, hogy a szakterület orvosai, egészségügyi dolgozói rendszeresen találkozzanak egymással.

pszichiatria_03.jpg

Szabó Sándor
, a MISEK Kft. Miskolc II. számú pszichiátriai szakrendelésének vezető főorvosa, a nyílt nap házigazdája elmondta: hazánkban a depresszió és az öngyilkossági veszélyeztetettség felismerésének, megelőzésének és kezelésének rendkívül nagy népegészségügyi jelentősége van. A lakosság mintegy 7,6 %-a szenved súlyos depressziós tünetektől.

Sajnos, kevés a szakorvos, ugyanis a fiatal orvostanhallgatók közül kevesen választják a pszichiátria szakot a nagy lelki megterhelés miatt, és mert néhány éve megszüntették a veszélyességi pótlékot. Egyébként sok végzett fiatal orvos (szakterülettől függetlenül) külföldre megy dolgozni a nagyobb fizetés miatt, ez tovább rontja a helyzetet a magyar kórházi ellátás terén – tette hozzá a szakorvos.

Papp Kata, az OSPI program koordinátora hangsúlyozta: a pszichológiai betegségek közül a legelterjedtebb a depresszió, ami sajnos a XX. század végének és a XXI. századnak a betegsége, köszönhetően a teljesítmény-maximalizálásra törekvő munkavégzésnek és a stressznek. Megkülönböztetünk gyermekkori, felnőttkori és időskori depressziót. A félelem, a szorongás okozta betegségek miatt sok középkorú ember, főként férfi veszti életét Magyarországon.

A stresszben élők egyáltalán nem, vagy csak ritkán kapnak segítséget. A betegség megnehezíti a személy, a kisebb közösségek és a családok életét. Nem csupán súlyos lelki szenvedések forrása, de testi fájdalmakat, tüneteket is okoz, illetve csökkenti a munkaképességet. Majd hozzátette: a nem megfelelően kezelt depresszióra vezethető vissza az öngyilkosságok jelentős része. A depresszió felismerése, kezelése tehát az öngyilkosság megelőzésének egyik leghatékonyabb eszköze.

Búzafalvi T.


Az értékeléshez be kell jelentekeznie.

Hozzászólások

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be vagy regisztrálj.

Legyél te az első hozzászóló.

Miskolc TV mai műsora

2024-05-20 (Hétfő)
Nincs műsorkiírás erre a napra... nézzen vissza később!