Közélet

Biomassza-kazánház Kiliánban

2010-08-19 09:55

ADD TO IWIW FACEBOOK TWITTER LIVE GOOGLE

A Jobbik Magyarországért Mozgalom miskolci alapszervezete sajtótájékoztatón fejezte ki aggodalmát a Diósgyőrbe tervezett biomassza-égető kapcsán. A beruházó, a Bioenergy Miskolc Kft. ügyvezetője szerint minden szükséges engedélyt beszereznek, és a létesítménynek nincsenek egészségre káros hatásai.

A beruházást a MIHŐ Kft. Gagarin utcai telephelye közelébe tervezik, melyet a Környezet és Energia Operatív Program is támogat. A Bioenergy Miskolc Kft.-t 25%-os tulajdonosi részesedéssel a MIHŐ Kft., míg többségi, 75%-os  részesedéssel a WIS Zrt. alapította a faapríték tüzelésű kazánház létesítésére, és majdani üzemeltetésére.

Pakusza Zoltán, Takács Attila és Jakab Péter, a Jobbik képviselő-jelöltjei több kérdést vetettek fel a beruházás kapcsán, melyek véleményük szerint a miskolciakat és a környéken élőket is érdeklik. Mint elhangzott, a lakossági aggodalmak ellenére még senki nem tájékoztatta a kiliániakat arról, hogy mit is takar a fejlesztés, sem az önkormányzati képviselők, sem a beruházó. Nem tudni, vannak-e a környezetre, egészségre ártalmas hatásai, különös tekintettel a közelben lévő óvoda és bölcsőde gyermekeire, kérdésként vetették fel, hogy honnan kívánják biztosítani a fát, amely a működéshez elengedhetetlen, mekkora zajterheléssel és forgalomnövekedéssel járhat a beruházás, készültek-e hatástanulmányok? A képviselőjelöltek szerint ezen kérdések megválaszolása nélkül a lakók sem tudják eldönteni, hogy jó-e nekik a beruházás. Éppen ezért azt szeretnék elérni, hogy lakossági fórumon tájékoztassák az embereket, és független szakértők vizsgálják meg a kazánház terveit, hogy valóban ártalmatlan-e az egészségre. Ha így van, akkor a Jobbik miskolci alapszervezete is támogatja a beruházást, hiszen elkötelezettek a megújuló energiaforrások mellett. Ugyanakkor az ellen tiltakoznak, hogy ha ez egy jövedelmező és megvalósításra érdemes beruházás, akkor miért egy magánvállalkozót vontak be többségi tulajdonrésszel a Bioenergy Miskolc Kft. alapításába, és annak engedjék majd át a profit nagyobb részét.

A témával kapcsolatban megkerestük Méhn Imrét, a Bioenergy Miskolc Kft. ügyvezető igazgatóját, aki elmondta, természetesen szeretnék a lakosságot tájékoztatni a beruházás részleteiről, ám ez csak úgy lehet korrekt, ha előtte minden szükséges engedélyt beszereznek, mert ekkor állnak rendelkezésre a megfelelő műszaki adatok. Az engedélyeztetési eljárás alatt a Magyar Kereskedelmi és Engedélyezési Hivatal jár el független szakértőként, de a környezetvédelmi hatóság engedélyeit is beszerzik, így ennek fényében arról is lehet beszélni, hogy a hatástanulmányok rendelkezésre állnak, és az sem lehet kétséges, hogy a kazánház nem fejt ki káros hatást az emberi egészségre.

Tulajdonképpen egy 3 megawattos kazánról van szó, ami melegvíz előállítására alkalmas, az kapcsolódik a MIHŐ Kft. Gagarin úti telephelyén meglévő gázkazánhoz. A működéséhez évi négyezer tonna faaprítékra van szükség, amivel egymillió köbméter földgázt tudnak ily módon kiváltani. A szükséges alapanyagot a Miskolci Városgazda Kft.-től, az AVE Kft.-től, illetve a környékbeli erdőtulajdonosoktól fogják megvásárolni.
A beruházás nem a MIHŐ telephelyén valósul meg, hanem attól távolabb, a Lorántffy utca mellett lévő iparterületen, ennek  közúton történő eléréséhez a Lorántffy egyik mellékutcáját hosszabítják meg. A telephelyen nem lesz faaprítás, csak tárolás, az alapanyag beszállítást munkanapon, munkaidőben oldják meg, napi egy teherautónyi fára lesz szükségük a működéshez, és természetesen a kazánház majd csak fűtési idényben üzemel. A zajterhelést, és az emissziós kibocsátási értékeket jogszabályok határozzák meg, ezt nem léphetik túl, azt szakhatóságok ellenőrzik, a lakosságnak tehát nincs mitől tartani.

Az ügyvezető igazgatótól megtudtuk, a beruházás részleteiről a jövő héten sajtótájékoztatót tartanak, majd ezt követően lakossági fórumot – akkora már az engedélyek is meglesznek. A Miskolcra tervezett kazánházhoz hasonló, de öt megawattos az országban már több helyen működik, így például Mátészalkán és Tatán, de még a pannonhalmi apátság is ilyen fűtési rendszert vezetett be. Tegnapi hír, hogy a főváros is húsz százalékra akarja emelni a megújuló energiák használatát, melyhez húsz megawattos kazánházat tervez építeni.


Az értékeléshez be kell jelentekeznie.

Hozzászólások

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be vagy regisztrálj.

Legyél te az első hozzászóló.

Miskolc TV mai műsora

2024-05-07 (Kedd)
Nincs műsorkiírás erre a napra... nézzen vissza később!