Az úgynevezett szocializmus évtizedeiben mesterségesen alacsonyan tartott rezsiszámlákat fizetett a lakosság, államilag szabályozott béréből többet nem is tudott volna. A piac liberalizálásával azonban elszabadultak az árak, a bérek pedig finoman szólva sem követték őket. Jómagam már a ’90-es évek közepén sem értettem, hogy miként képes valaki télen a havi fizetése felét, vagy még többet gázszámlára kifizetni. Nem értettem, hogy miért nem nagyobb az elégedetlenség. És az évek múltak, a számlák egyre emelkedtek, velük pedig a nemfizetők száma is.
Ennek az ördögi körnek valamikor véget kellett vetni, és a politikai bátorság ebben a kormányban volt meg hozzá. A döntéshez kétségtelenül nagyfokú kreativitás kellett, de a kormányfőben, jól láthatóan, bátorságban és kreativitásban sincs hiány. Azt kellett egyébként csak meggondolni, hogy jól van-e az úgy, hogy miközben Magyarországon a bérek és fizetések hosszú évek alatt éppen elérik, vagy alig haladják meg az infláció mértékét, addig például a gázárak néhány év alatt megduplázódnak. A szolgáltató cégek éves profitjelentései jól mutatták, hogy ez nem csak a világpiaci árak elszaladásával magyarázható, a szolgáltatók nem riadtak vissza az indokoltnál nagyobb áremelésektől sem. A bátorság ennek a kimondásához kellett, hasonlóan a bankok devizahitelezés során elkövetett „turpisságai” ügyében.
A rezsicsökkentésről és általában a szokatlan gazdaságpolitikáról egyre több elismerő vélemény jelenik meg a határainkon túl is. Mi több, ez az újító politika itt-ott már követőkre is talál. Óriási a kontraszt e tények és a magyar, sőt európai szocialista-liberális ellenkampány mindent felülmúló hangjai között. Mindenesetre mára eltűntek, de legalább is megritkultak a médiában a Matolcsyt gúnyosan ekéző, „szakértő” elemzések. A rezsicsökkentés első lépéseként a kormány idén, január elsejével tíz százalékkal csökkentette a villamos energia, gáz és távfűtés árát. Július 1-től tovább bővült azon közüzemi szolgáltatások köre, amelyekre kiterjed a 10 százalékos mértékű rezsicsökkentés. Így a villamos energián, a földgázon és a távhő-díjon kívül kevesebbet kell fizetnie a természetes személy-fogyasztóknak a víz- és csatorna, a hulladékgazdálkodási közszolgáltatások, a kéményseprés, a szennyvízszippantás igénybevételéért, valamint a PB gázért is. Októbertől újabb tíz százalékos lakossági áram- gáz és távhő árcsökkentésre számít Dorkota Lajos, az Energetikai és Közműszabályozási Hivatal elnöke. Az ágazat gazdasági szakértői elemzéseikben arra az eredményre jutottak, hogy ennyit még elbír a szolgáltató szektor. Ha pusztán erkölcsi szempontból fontoljuk meg a dolgot, akkor is arra jutunk, hogy ilyen mély gazdasági válság idején, amikor emberek ezrei válnak munkanélkülivé, és cégek százai mennek tönkre, akkor az energiaszektor se tegyen szert extraprofitra.
Hamarosan kezdődik a fűtésszezon, az őszi-téli időszakban éreztetik majd igazán hatásukat a húsz százalékkal alacsonyabb számlák. Az ellenzék számára is, amely sajnálhatja, hogy nem neki jutott eszébe a rezsicsökkentés gondolata, amelyet ráadásul kénytelen támogatni a parlamentben, bármennyire is „populista” lépésnek tartja. Lehet, hogy hamarosan a populizmusról is változni fog a véleményük?
Alacsonyabb számlák
2013-09-04 00:00
– Mike György
- Kategória: ROVATOK: > ZÁRÓJELBEN
Impresszum:
MiKom
Miskolci Kommunikációs Nonprofit Kft.
- 3525 Miskolc, Kis-Hunyad utca 9.
- http://www.minap.hu
- 48.1052820.77615
- worktel: 46 503 500
- faxfax: 46 358 200
- e-mail:
- Ügyvezető: Kovács Viktor
- Főszerkesztő: Molnár Péter
Reklámfelületeink kizárólagos értékesítője a
MIKOM Nonprofit Kft.
Elérhetőség: 3530 Miskolc, Széchenyi u. 40.;
Értékesítési vezető: Bartus Sándor
E-mail: bartus@mikom.hu
Hirdetésfelvétel:
telefon: 46/501-420
e-mail: info@mikom.hu
HU ISSN 2062-5642- Minden jog fenntartva!
- Felhasználási feltételek és adatvédelmi irányelvek