Világvége kicsiben és nagyban

2010-08-20 00:00Tajthy Ákos Szerzők listája

Van ez a világvége őrület, ami időről időre befészkeli magát az emberek agyába. Tízévente legalább egy időpont nyilvánosságot kap, amikor bizonyosan vége a civilizációnak meg úgy a világnak általában. Ettől aztán félni kezdünk, és onnantól minden rosszat, ami történik, betudjuk annak, hogy a világvége előjele.

Az aktuális időpont jelenleg: 2012. december 21., mégpedig azért, mert ekkor ér véget a maják naptára. Mióta ez nyilvánosságot kapott, szinte nincs is olyan hét, hogy valahol ne cikkeznének róla, valaki ne nyilatkozna újabb, megkérdőjelezhetetlen bizonyítékról, vagy ne magyaráznák bele mindenbe, hogy egyértelmű jele a világ végének. Márpedig most aztán történetesen éppen bővében vagyunk olyan dolgoknak, amik szinte ordítanak azért, hogy jelek lehessenek.

Pusztító viharok, árvizek, földrengések, szökőár, tornádó, tájfun, extrém havazás…és a sor még tetszőlegesen bővíthető lenne, hiszen rossz dolgok mindig történtek és fognak is történni a világban. De szépen sorba rendezve, megideologizálva mennyivel jobban hangzik: itt a világvége, márpedig ha az közelít, annak bizony jelei lesznek. A jelei pedig nyilván csakis rossz dolgok lehetnek.

A baj csak az, hogy a világ nem ilyen egyszerűen működik, logikusnak meg aztán végkép nem mondható. A világnak éppen ugyanúgy nincs és nem is lesz kézzel fogható, előre tudható vége, mint ahogy a világegyetemnek sincs. Az ember ugyan így gondolkozik, és nyilván kézenfekvő is. Aminek van kezdete, annak vége is van. A kérdés csak az, hogy mikor és hogyan volt az ismert világ kezdete. Vagy mi az, hogy ismert világ? És mi az egyáltalán, hogy világ? És ha valamikor elkezdődött, akkor mi volt az előtt? Érdekes kérdések, amik megválaszolására ember – szerintem – nem képes…

De akkor miről szól mégis ez a világvége hisztéria? Talán arról, hogy valakik összeesküvés elméleteket gyártanak, és ezt a sok üldözési mániás szépen be is kajálja. Vagy talán arról, hogy az emberek nem tudják ésszerűen magyarázni a szélsőséges időjárást, a klímaváltozásban meg egyszerűen nem hisznek. De az is lehet, hogy mindösszesen arról, hogy valaki már unja a karácsonyt, nem bírja nézni az emberek költekezését, és 2012-ben így megúszná mindezt…

Viszont az is lehet, hogy az emberek félnek, hiszen bizonytalan világban élünk. Félnek, hiszen nem érzik biztonságban magukat, féltik az egzisztenciájukat, féltik a munkájukat, a megélhetésüket, a családjukat, de ami a legfontosabb: féltik önmagukat, amit a fentiek nélkül bizonyosan nem tudnának fenntartani, így a megteremtett világuknak bizonyosan vége lenne.

Márpedig be kell látni, egyéni világvégék sora történik nap mint nap, szerte a világon. Emberek százezreinek szűnik meg az egzisztenciája, a saját kis világa, szóval az is lehet, hogy csak az ettől való félelem ad nagyszerű táptalajt annak, hogy az a régi maja csávó elfáradt és nem írta tovább azt a naptárat…

Nincs is baj a félelemmel, hiszen mindenki fél valamitől, én is. Azt azonban nem szabad elfelejteni, hogy minden véget egy új kezdet követ, ergo, ha valaki elég erős, fel tudja ismét építeni önmagát, egzisztenciáját, bármilyen tragédia után.

És nincs ez másképp globálisan sem: a víz visszavonul, a nap kisüt, a virágok kinyílnak, az élet folytatódik, még akkor is, ha másképp, mint azelőtt. Szóval 2012 után is lesz világ, egészen biztos, még ha más formában is. És megjelennek majd új világvége időpontok is. A világ ugyanis éppen olyan, mint amilyennek a Unique együttes énekelte: Ugyanaz, csak másképp, újra meg újra…

Tajthy Á.

Hozzászólások

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be vagy regisztrálj.

Legyél te az első hozzászóló.