Tiszta vizet a pohárba!

2010-03-23 00:00Búzafalvi Tamás Szerzők listája

Legtöbbször úgy gondolunk a világnapokra, mint valami lényegtelen reklámra. Nem szoktunk belenézni a valódi mondandójukba – beleértve jómagamat is. A minap ünnepeltük a Víz Világnapját, amelynek kapcsán eltűnődtem azon, hogyan és főként milyen minőségben folyik a víz a csapból. Vajon gondolunk-e arra, amikor megnyitjuk a fürdőszobában vagy a konyhában a csapot, hogy mennyi szakember és gép munkálkodik azért, hogy tiszta és jó minőségű víz folyjon?

Itt van például Miskolc és a Bükk büszkesége, a csodálatos Szinva-patak. Régen, több száz évvel ezelőtt az emberek még lementek, és bátran ittak belőle. A patak egyébként a korabeli városban kicsi hidak alatt folydogált, és az ország „Velencéjének” is nevezték Miskolcot. Mi vajon megtehetnénk-e ugyanezt? Ha csak arra gondolunk, hogy a Miskolcon működő nehézipari és kohászati gyárak a patak vizét erősen károsították, akkor a válasz: nem. A különféle kemikáliák, szennyező anyagok 1990 után, a kohászati termelés megszűnése után egyre kisebb mértékben terhelik a Szinva vizét. Már a pisztrángok is leúsztak ide Garadnáról.

Számos eseményt rendeztek idén is, március 22-én, a Víz Világnapja tiszteletére városunkban. Talán a leglátványosabb a „vizes-villamos” elindítása volt, amellyel a vízminőségért felelős osztrák cég hívja fel az emberek figyelmét a víz tisztaságának értékére, egy egész éven át fog közlekedni a vili.
A Miskolci Kocsonyafesztivál programjába már 2007-ben „beemelték” a vizes eseményeket, hiszen a különleges kocsonyák és zenei rendezvények, utcabál mellett a Szinván kajakversenyt és pisztránghalászatot is rendeztek.

Kevesen tudják, hogy Garadnán csodálatos pisztrángtelep működik, ahol egész évben kapható hal, sőt nyáron még erdei sütöde is működik, ahol a látogatók megkóstolhatják a friss, füstölt pisztrángokat. A tiszta vizű tavakban sebes-, szivárványos pisztrángot és pataki szajblingot szaporítanak, évente félmillió ikrát keltetve. Az őshonos sebes pisztrángot már csak itt tenyésztik Magyarországon, és tartanak fenn génbanki jelleggel egy törzsállományt is. Különlegesség az arany- és a tigrispisztráng is. Ez az a hely, ahol gyönyörű és tiszta a víz.

A feng shui elmélete szerint az öt őselem a föld, a víz, a tűz, a fa és a fém. A víz nagy erejű jelkép, mivel tápláló, teremtő és a jólétet fokozó energiát visz magával. A feng shui azt javasolja, hogy aki nem víztömeg közelében él, hozza létre saját vízi környezetét. Bárcsak mindannyian megtehetnénk ezt. Annyi bizonyos, hogy a vízre vigyáznunk kell, mert sokkal többet jelent számunkra, mint gondolnánk.
Sokan azt gondolják – nemcsak a „zöld” szemlélettel ellentétesen gondolkodó mérnökök, hanem sok maradi gondolkodású ember – hogy a „green thinking” és a heves környezetvédelem csupán unatkozó hölgyek, provokatív aktivisták és széplelkű bölcsészek hóbortja. Környezetünk védelme pedig nagyon fontos mindannyiunk számára, hiszen bizonyára sokan ismerik a régi indián közmondást: „a Földet nem apáinktól örököltük, hanem unokáinktól kaptuk kölcsön".

Búzafalvi Tamás

Hozzászólások

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be vagy regisztrálj.

Legyél te az első hozzászóló.