Búcsú a 200 Ft-os bankjegytől

2009-11-16 00:00Fedor Vilmos Szerzők listája

fedor-vilmos-portre4.jpgValamikor régen, évtizedekkel ezelőtt felmerészkedtem házunk padlására, azzal a kiapadhatatlan kíváncsisággal, amellyel csak egy ártatlan gyermek bátorsága bír. A szülői tiltást legyőzte a kincskeresés csillapíthatatlan vágya.
 

Emlékszem, ahogy a gerendák alatt bujkálva megleltem azt az ütött-kopott vulkánfíber bőröndöt, melynek rozsdaette zárja szavak nélkül mesélt a történelem nehéz éveiről és az örök újrakezdés öröméről. Remegő gyertya fényénél óvatosan felnyitottam a bőrönd tetejét és néhány megkopott újságpapír alatt vaskos pénzkötegeket találtam. Boldogan vittem anyámnak és a hős kincsvadász büszkeségével kiáltottam: gazdagok lettünk! Anyám bölcs asszony volt, nem akarta letörni az őszinte gyermeki öröm sikerét, sejtelmes mosollyal csak ennyit szólt: fiam, ez a millpengő annak idején sem ért sokat, de ma már aztán tényleg semmit nem adnak érte, cifra papírok ezek, semmi több. Én leszegett fejjel csak néztem a pengő hátulján a lombos fákat, s szépnek találtam, nem értettem, mit jelent, hogy valami megszűnik, valami értékét veszíti, hiszen ott volt, ott tartottam a kezemben. Ez volt életem első, pénzzel kapcsolatos élménye.
S hogy jutott most eszembe ez a régi történet? Búcsúzunk. Búcsúzunk egy pénztől, ami ma még létezik, de holnap már nem ér semmit. Nem fizethetünk vele, nem adnak érte már semmit, még egy vizes kiflit sem. Vajon tényleg így van? Tény, hogy a 200 Ft-os bankjegyet bevonják, s áttérünk a fémpénzre, később meg az euróra. Ilyen egyszerű gazdasági folyamat csupán?
Én azt gondolom, többről van szó. A miskolciak szívükbe zárták azt a papírpénzt, melyen a város egyik büszkesége, a diósgyőri vár található. Talán soha nem lesz már magyar pénzen miskolci nevezetesség, de lehet magyar sem. Most még láthatjuk a budapesti, visegrádi, esztergomi és sárospataki nevezetességeket.
Vasárnap éjfélkor megszűnik a 200 Ft-os, mint fizetőeszköz. Szeretném, ha minden miskolci eltenne egyet ebből a pénzből. Én is ezt teszem, remélve azt, hogy egyszer az unokáim, dédunokáim egy poros padláson boldogan kincsre lelnek és nagy csodálkozó szemekkel nézik majd a diósgyőri vár tövében integető fiatalokat az egykor ropogós 200 Ft-os magyar fizetőeszközön. Néhány fontos adat a 200 Ft-os bankjegyünkről:
Forgalomban volt: 1998. május 1. - 2009. november 15.
Kiállítás helye: Budapest
Bankjegy mérete: 154*70mm
Első aláírók: - Szapáry György
- Dr. Surányi György
- Bodnár Zoltán
Készítette: Vagyóczky Károly és Pálinkás György
Előállítása: réznyomás
 

Hozzászólások

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be vagy regisztrálj.

Legyél te az első hozzászóló.