Gazdaság

Egyedi termékeikben őrzik nemzeti kultúránkat

2014-07-04 15:07

ADD TO IWIW FACEBOOK TWITTER LIVE GOOGLE bokik_dijazottak_koszontese_140804_ja.jpg

Késes népi iparművész, kádár, szűcs népi iparművész, faműves, díszműkovács és bútorasztalos – hat Borsod-Abaúj-Zemplén megyei kézműves nyerte el munkájával a Magyar Kézműves Remek címet idén, amit július 2-án vehettek át az érintettek Budapesten, a Vajdahunyad várban. Pénteken pedig már a BOKIK-ban köszöntötték őket ünnepélyes keretek között.

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) 12 évvel ezelőtt indította el a Magyar Kézműves Remek pályázatot a hagyományőrző vállalkozói kultúra, a kézműves szakma rangjának emelésére és újabb piaci lehetőségek feltárására. Mint Rabi József, az MKIK kézműipari alelnöke is ismertette a pénteki eseményen, a pályázat ismertsége és rangja az eltelt 12 évben folyamatosan emelkedett. Ezt mutatja az a számadat is, hogy míg 2002-ben csupán 27 pályázó nyújtotta be alkotását (akik közül 14-en nyerték el a Magyar Kézműves Remek címet), addig idén már közel 100 pályamű érkezett be, s a zsűri 39 címet adományozott.

Az elismert iparművészek és kézművesek között ott volt az a hat megyénkbeli díjazott is, akiket pénteken a Borsodi Kereskedelmi és Iparkamarában (BOKIK) is ünnepélyes keretek között köszöntöttek. Bihall Tamás elnök kiemelte, a kamara mindig is nagy hangsúlyt fektetett arra, hogy a tradicionális népi ipari remekeket bemutassa, és mindenki előtt ismertté tegye. Ugyanakkor igyekezett ehhez megfelelő módon szervezni a képzéseket is.

– Az iparosságot a kamara mindig magas szinten fogja jegyezni – tett ígéretet a jövőre nézve is a BOKIK elnöke, aki a kamara nevében gratulált a megye nyertes iparművészeinek, kézműveseinek.

bokik_dijazottak_koszontese_140804_ja_3.jpg

Rabi József kiemelte azt is, hogy a művészeti értékek mellett a nemzetgazdaság szempontjából is rendkívül fontos a kézműves társadalom munkája. Az alelnök visszautalt a szerdai díjátadóra, ahol Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter, a rendezvény fővédnöke emlékeztetett arra, hogy a magyar gazdaság növekedése már nemcsak az exportbővülésből, hanem a belső fogyasztás emelkedéséből is adódik. A javuló gazdasági mutatókban ugyanakkor nagy szerepet játszik a munkavállalók nagy többségét foglalkoztató hazai kis- és középvállalatok teljesítménye.

Az MKIK alelnöke kiemelt célnak nevezte a kkv-k, azon belül is a kézműves társadalom „helyzetbe hozását”, így segítik termékeik megismertetését és értékesítését bel- és külföldön egyaránt. Varga Mihály is elmondta egyébként, hogy a kormány támogatja a kamara azon célját, hogy felhívják a figyelmet a hagyományőrzésben fontos szerepet betöltő mesterekre és a kézművességre.

Rabi József elárulta azt is, hogy terveik között szerepel egy többnapos kézművesfesztivál megszervezése Budapesten, és az egész Kárpát-medencéből várnának rá iparművészeket és kézműveseket.

A díjat nyert megyei mesterek között ott volt Merényi József miskolci faműves is, aki elárulta, hogy a nyertes kettős fejfán üresen hagyta a nevek helyét. Szeretné ugyanis, hogy az egykori városi főépítész, Szeghalmi Bálint és felesége sírjánál állítsák majd fel a fejfát.

A Magyar Kézműves Remek pályázatra beadott pályaművekből kiállítás is nyílt, amit július 3. és 27. között tekinthetnek meg az érdeklődők a Magyar Mezőgazdasági Múzeumban.

Díjazottak a megyéből:

Debreczeni Sándor késes népi iparművész, Miskolc, Szarvasbontó Hattori tőr, Murry Carter nyúzó vadászkés, afrikai bontótőr
Hotyek Attila, kádár, Erdőbénye, 150L-es szerednyei boroshordó
Kókáné Pásztor Éva, szűcs népi iparművész, Vatta, magyar kucsmák
Merényi József, faműves, Miskolc, kettős fejfa
Nics László, díszműkovács, Miskolc, kovácsoltvas csillár és gyertyatartó
Tóth József, bútorasztalos, Szirmabesenyő, ékszeres kazetta

K. I.
Fotó: J. Á.



Az értékeléshez be kell jelentekeznie.

Hozzászólások

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be vagy regisztrálj.

Legyél te az első hozzászóló.

Miskolc TV mai műsora

2024-05-08 (Szerda)
Nincs műsorkiírás erre a napra... nézzen vissza később!