Egyetemváros
MOL Tanszék nyílik a Miskolci Egyetemen
2014-06-12 14:44
A nemzetközi szintű szakember-utánpótlás és –fejlesztés érdekében a Miskolci Egyetem és a MOL közös tanszéket hoz létre a felsőoktatási intézmény Műszaki Földtudományi Karán. A MOL Tanszék kiemelten foglalkozik a már működő olajmérnök, és a tervek szerint 2015 őszén induló szénhidrogén-ipari földtudományi mérnök angol nyelvű MSc képzésekkel, illetve az egyetem nemzetközi és szakmai kapcsolatainak ápolásával. A tanszékalapításról szóló szerződést csütörtökön írták alá a felek.
Torma András, a Miskolci Egyetem rektora köszöntőjében elmondta, nagybetűs ünnep a mai a felsőoktatási intézmény életében. Emlékeztetett, tavaly november 13-án írták alá Budapesten azt a megállapodást, amely az új tanszék megalapításáról szólt.– Hitünk szerint egyre több, és egyre magasabb képzettségű, idegen nyelveken is kommunikálni képes mérnök-szakembert fog képezni a tanszék, mely méltán fogja Magyarország hírnevét öregbíteni – fogalmazott a rektor.
– Miskolc az elmúlt 2 évben magasabb sebességi fokozatba kapcsolt – ezt már Kriza Ákos emelte ki köszöntőjében. Mint a polgármester is fogalmazott, „ez olyannyira eredményes volt, hogy tavaly október 8-án a kormány kiemelt fejlesztési központtá nyilvánította Miskolcot és térségét.” A városvezető emlékeztetett, a Mercedes-beruházás óta Miskolcon valósul meg a legnagyobb zöldmezős beruházás, a Takata-cég beruházása. Szintén a fejlődést jelzi elmondása szerint, hogy 2012-13. között a város iparűzésiadó-bevétele 15 százalékkal nőtt.
– Úgy gondolom, hogy elindult egy olyan fejlődési folyamat, amely azokra az alapértékekre, pillérekre támaszkodik, amelyek naggyá tették Miskolcot a múltban, és naggyá teszik a jövőben is. Az egyik legszilárdabb pillér pedig a Miskolci Egyetem – hangsúlyozta Kriza Ákos. Hozzátette, az intézmény műszaki karai az elmúlt években is jelentősen fejlődtek, a gazdasági élet szereplői „felfedezték” őket. A duális képzésben rejlő lehetőségeket nagyon sokan kihasználták, most pedig egy újabb gazdasági társaság vette észre azt az erőt, ami a Miskolci Egyetemben rejlik.
– A tanszék létesítése nagyon fontos számunkra is, hiszen ezzel itt tudjuk tartani a képzett munkaerőt, és lehetőséget tudunk biztosítani a térség gazdasági vállalkozásainak. Ez nemcsak Miskolc és nemcsak a megye, hanem az egész ország számára rendkívül fontos. Üdvözöljük a tanszék létrehozását, és Miskolc teljes mellszélességgel támogatja az újabb fejlesztést az egyetemen – hangsúlyozta a város vezetője.
Szűcs Péter, a Műszaki Földtudományi Kar dékánja szintén kiemelkedő napnak nevezte a mait a 279 éves Kar történetében, melyben mindig is nagy szerepet játszott elmondása szerint az ipari igények kielégítése. Hozzátette, új irányokat kívánnak megvalósítani a Kar életében, ennek szellemében minél több angol nyelvű, minősítő mesterképzési programot kínálnak a földtudományok területén.
A dékán szólt arról is, hogy a hazai olajipar fejlődésében kiemelkedő szerepet játszottak a Miskolci Egyetemről kikerülő olajmérnökök, kőolaj-geológusok és más szakemberek.
– Nagyon örülünk annak, hogy a MOL támogatási szerződés keretében megfogalmazott céljai egybeesnek a mi távlati céljainkkal. A MOL Tanszéken az olajiparhoz kötődő angol nyelvű képzéseinket kívánjuk szélesíteni, a minőség javításának és az ipar igényeinek figyelembe vételével. A tanszék létrehozása egy új fejezetet nyit meg a kar és az egyetem életében. Bízunk abban, hogy egyre több külföldi diákot vonz majd a Miskolci Egyetem, akik a város és az intézmény jó hírét viszik majd a világba – fogalmazott Szűcs Péter, aki köszönetét fejezte ki a dékánelődeinek, és köszönetet mondott a MOL-nak is az anyagi támogatásért.
A köszöntőket követően Torma András, Szűcs Péter, Fasimon Sándor, a MOL Magyarország ügyvezető igazgatója, és Szakál Tamás, a cég kutatás-termelési igazgatója aláírta az alapítási szerződést.
Fasimon Sándor elmondta, a cég számára is ünnepnap a mai. Kiemelte ő is, hogy sok kiváló munkatársuk végzett a Miskolci Egyetemen, „a kutatás-fejlesztés szakmai fellegvárában”, akik a MOL-nál megtalálták a helyüket. Erre szeretnének alapozni elmondása szerint, és az eddig is kiváló cég és egyetem közötti kapcsolatot tovább kívánják fejleszteni.
Az ügyvezető igazgató emlékeztetett arra, hogy tavaly írtak alá egy 3 éves együttműködési megállapodást 5 felsőoktatási intézménnyel, köztük a Miskolci Egyetemmel. Az élő kapcsolatot még szorosabbá kívánják tenni, ennek része a tanszék létrehozása.
– Miért tesszük ezt? Egyrészt hiszünk az iparágban, másrészt utánpótlásra van szükségünk. Szeretnénk megtartani a miskolci fellegvárat, és szeretnénk az ifjú nemzedéknek lehetőséget adni – emelte ki Fasimon Sándor, hozzátéve, ehhez kiváló szaktudás, idegennyelv-tudás, valamint szakmai gyakorlat szükséges.
A tanszék vezetője Zsuga János lesz, aki korábban több vezetői pozícióban dolgozott a MOL-csoportnál. Jelenleg a Miskolci Egyetem címzetes egyetemi tanára, a Magyar Tudományos Akadémia Energetikai Bizottságának és a Magyar Tudományos Akadémia Köztestületének tagja.
A beszédeket és az alapító szerződés aláírását követően a résztvevők átsétáltak az egyetemi parkba, ahol Szűcs Péter, Zsuga János, Fasimon Sándor és Mengyi Roland, a megyei közgyűlés elnöke közösen ültetett el egy fát, a közös munka és a közös tervek szimbólumaként.
Kujan I.
Fotó: Végh Cs.
Az értékeléshez be kell jelentekeznie.
Miskolc TV mai műsora
2024-09-17 (Kedd)
Nincs műsorkiírás erre a napra... nézzen vissza később!
Nincs műsorkiírás erre a napra... nézzen vissza később!
Hozzászólások
Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be vagy regisztrálj.
Legyél te az első hozzászóló.