Oktatás

Élete, munkássága újabb tettekre sarkall

2014-04-01 20:08

ADD TO IWIW FACEBOOK TWITTER LIVE GOOGLE barsonyhazi_szakoca_140401_vcs_04.jpg

A Herman Ottó Emlékév újabb miskolci programelemeként egy napra visszakerült megtalálásának helyszínére a Bársony-házi szakóca. Kedden ezúttal a magyar polihisztor szobrát és emléktábláját koszorúzták meg a belvárosban, miskolci gimnazisták pedig flash mobbal emlékeztek meg Herman Ottó életének miskolci vonatkozásairól. A koszorúzás alkalmával Illés Zoltán környezetügyért felelős államtitkár kiemelte, a tudós-politikus példaértékű élete és munkássága további cselekvésre kell, hogy sarkalljon minket.

Mint ismert, a Nemzeti Környezetügyi Intézet Herman Ottó tudós, újságíró, politikus, az utolsó magyar polihisztor halálának 100. évfordulója alkalmából 2014-ben országos rendezvénysorozatot indított. Az emlékévi programok kiemelt helyszíne Miskolc, ahová Herman Ottó ezer szállal kötődött.

barsonyhazi_szakoca_140401_vcs_08.jpg

A keddi miskolci megemlékezés a szakóca átszállításával vette kezdetét: a Lévay József Református Gimnázium és a Herman Ottó Gimnázium tanulói rendőri kísérettel szállították át a Bársony-házi szakócát a Herman Ottó Múzeumból megtalálásának helyszínére. Az imateremben Szolyák Péter őstörténész-muzeológus, a Pannon-tenger Földtörténeti és Természetrajzi Tár vezetője ismertette a szakóca történetét.

Herman Ottó író, országgyűlési képviselő korának legnagyobb tudósa, az akkori politikai élet nagyon fontos személyisége volt – ezt már Sebestyén László emelte ki a Herman Ottó szobránál tartott köszöntő beszédében. Az országgyűlési képviselő hangsúlyozta, a polihisztor Miskolc hírnevét is öregbítette.

– A magyar polihisztor munkásságával maradandót alkotott mind a természettudományok, mind a kultúra területén, mely előtt méltán tisztelgünk a mai napon is. Az emlékévvel kifejezzük nagyjaink iránt érzett megbecsülésünket, és ápoljuk halhatatlan emléküket – fogalmazott Sebestyén László, aki felhívta arra is a figyelmet, hogy a megújult lillafüredi függőkertben állított szoborral is igyekezett Miskolc leróni tiszteletét a város híres tudósa előtt.

hermanotto_koszoruzas_140401_vcs_10.jpg

Illés Zoltán környezetügyért felelős államtitkár ismertette, az emlékév ötletét korábban Fazekas Sándor karolta fel, s terjesztette a kormány elé, mely aztán emlékévvé is nyilvánította 2014-et, s biztosította az anyagi forrásokat az események megszervezéséhez. Mint az államtitkár elmondta, közel 300 millió forint áll rendelkezésre az emlékév programjainak megszervezésére és lebonyolítására.

Szólt arról is, hogy bár „igazi németként született meg”, azonban „szerelmes lett a magyar kultúrába, a népbe, a hazába”.
– A magyar nép mindig is befogadó volt, Herman Ottó így a legnagyobb magyarok közé került, s így kell emlékeznünk rá – fogalmazott az államtitkár.

hermanotto_koszoruzas_140401_vcs_13.jpg

Illés Zoltán szólt Herman Ottó „fordulatos életéről” és a „személyi szálakról” is, majd kiemelte, ma már oktatási intézmények, múzeumok viselik a nevét, műveit – melyek sok esetben ma már alapforrásnak számítanak – a tudományos élet, újabb és újabb nemzedékek tagjai újra és újra előveszik. Ugyanakkor már kortársai is tudták, hogy életműve kiemelkedő jelentőséggel bír, s az emberiség kultúrájának és tudásának bővüléséhez is hozzájárult.

– Mindenki számára példaértékű Herman Ottó élete és munkássága, mai napig meglévő értékes gondolatai. Ez sarkalljon minket a további cselekvésre! Ahogy ő mondta, a múltat becsülni, tisztelni kell, de még többet kell teljesíteni, még nagyobb eredményeket kell elérni az emberiség, a haza, a magyarság érdekében és javára – zárta beszédét a környezetügyért felelős államtitkár.

hermanotto_koszoruzas_140401_vcs_18.jpg

A köszöntőket követően Illés Zoltán, Sebestyén László és Kiss Gábor alpolgármester, valamint Madarász Péter, a Herman Ottó Gimnázium igazgatója, Pusztai Tamás, a Herman Ottó Múzeum igazgatója, és a megyei honismereti egyesület munkatársai megkoszorúzták Herman Ottó szobrát a Papszeren.

Ezt követően a Lévay József Református Gimnázium, valamint a Herman Ottó Gimnázium tanulói tartottak közös flash mobot a Lévay előtti téren. Táblákról felolvasták Herman Ottó életének miskolci vonatkozásait, majd a táblákat összeillesztették egy nagyméretű képpé, mely a Bársony-házi szakócát ábrázolta. A táblákat a Bársony-ház Imatermében később el is helyezték a falon.

hermanotto_koszoruzas_140401_vcs_24.jpg

A Bársony-ház emléktáblájánál Kiss Gábor, Miskolc alpolgármestere emlékezett meg arról, mit jelent Herman Ottó Miskolcnak. A polihisztor személyiségéből tehetségét, „mérhetetlen tudásszomját és felfedezni vágyását” emelte ki. Mindezen tulajdonságoknak köszönheti Herman Ottó hihetetlen életművét, tette hozzá az alpolgármester. Kiss Gábor kiemelte, a tudós szülővárosának Miskolcot és Hámort vallotta, s a város – és a természet – ügyét az Országgyűlésben is képviselte.



– Miskolc színes programsorozatot szervezett az emlékévre. Kívánom, hogy minél többen ismerjék meg Herman Ottó személyiségét, munkásságát – zárta köszöntőjét Kiss Gábor, majd átadta a szót Bartókné Tassonyi Annamáriának. A szervező Nemzeti Környezetügyi Intézet miskolci kirendeltségének vezetője méltatta Herman Ottó tudományos munkásságát, majd újabb koszorúzás következett, ezúttal a Bársony-ház emléktáblájánál. A Lévay gimnázium nevében Ábrám Tibor igazgató, Miskolc önkormányzata nevében Kiss Gábor helyezett el koszorút, a szervezők részéről pedig Vida Antal főszervező, valamint Bartókné Tassonyi Annamária helyezte el a megemlékezés virágait az emléktáblánál.

Kujan I.
Fotó: Végh Cs.



Az értékeléshez be kell jelentekeznie.

Hozzászólások

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be vagy regisztrálj.

Legyél te az első hozzászóló.

Miskolc TV mai műsora

2024-05-03 (Péntek)
Nincs műsorkiírás erre a napra... nézzen vissza később!