Kultúra

„Alapító, de a legfontosabb, hogy mester volt”

2014-01-31 18:12

ADD TO IWIW FACEBOOK TWITTER LIVE GOOGLE zsignar_kiallit_140131_fkcs_11.jpg

Zsignár István festőművész munkáiból nyílt állandó emlékkiállítás a Zrínyi Ilona Gimnáziumban. Az egykori oktatóról tantermet is elneveztek, az iskola volt diákjai pedig tárlattal tisztelegtek a rajztagozat alapítója előtt.

A régi és az új generáció találkozott Zsignár István emlékének köszönhetően pénteken, a Zrínyi Ilona Gimnáziumban. A festőművész 42 évvel ezelőtt oktatott rajzot a gimnáziumban, s neki köszönhetően indult el 1972-ben a rajztagozat.

Kovácsné Szegedi Ildikó, a gimnázium igazgatója köszöntőjében szólt Zsignár Istvánról, s arról is, hogy a kép mit jelent az életünkben. Mint mondta, képekben álmodunk, abban örökítjük meg életünk fontos pillanatait, s képeket találunk a falakon, házakon, a vásznakon. Kiemelte, az őskortól fogva hajt minket a vágy, hogy képekben fejezzük ki magunkat.

– Számunkra kedves képek kerültek elő a sötét raktárból. Zsignár István képei. Ritka ünnep, esemény és öröm, igazi megtiszteltetés, hogy Zsignár István nevével ennyi embert megszólítottunk. Az elmúlt 57 éves történet szerves folytatása az, am ma történik az iskolánkban. Zsignár István tíz évig tanított rajzot a Zrínyi Ilona Gimnáziumban. Középiskolai tanár, festőművész, tagozat alapító és mester volt. Hagyomány nálunk, hogy régi, kiemelt jelentőségű oktatóinkról termet nevezünk el, így a földszinti rajzterem Zsignár István nevét viseli mától – mondta köszöntőjében az igazgató.

zsignar_kiallit_140131_fkcs_6.jpg

Zsignár István egykori tanítványa, Zelenák Katalin textilművész, emléktábla-avató beszédében elmondta, nagyon nehéz kiemelni a sok emlék közül egyet, de az a szakmai alázat, az a szellemiség, ami jellemezte Zsignár Istvánt, egészen kivételes. Mint fogalmazott, ő több volt, mint tanár. Igazi, egyedi művész volt.

– Sok tanítványa az ő segítségével ismerkedett meg a művészettel. Nekem ő volt a kezdet. Ő indított el azon az úton, amelyen ma is járok. Tanuljunk meg látni. Ezt tanultam tőle. Ha itt lenne velünk, és hiszem, hogy itt van, biztos büszke lenne ránk. Sok tehetséges művészt indított el, s sokak nem lettek művészek, de a művészet iránti szeretetük megmaradt – tette hozzá a textilművész.

A táblaavatást követően Zsignár István festőművész alkotásaiból nyílt kiállítás, amelyen köszöntőt mondott Csöbör Katalin országgyűlési képviselő, a tárlat védnöke, a gimnázium egykori diákja, Zsignár István családjának barátja. A képviselő személyes élményeivel kapcsolatban elmondta, nagyon büszke – iskolájára, s a művész-oktatóra egyaránt.



– Édesanyám, nővérem és én is a Zrínyi Ilona Gimnáziumba jártam. Zsignár István pedig a család jó barátja volt. Szinte minden nap találkoztunk vele, Marika néni pedig édesanyám zenésztársa, s az én zongoratanárom is volt. Nagyon büszke vagyok rá, hogy Pista bácsi a család jó barátja volt. Maradandót alkotott nem csupán az iskolában, hanem a városban is. Miskolc is büszke lehet rá – mondta, majd felhívta a figyelmet, hogy ha vannak még eladó képek, akkor azokat bátran vásárolja mindenki, hiszen a művészetet, a művészeket így támogathatjuk.

A kiállítást Kákóczki András, a Miskolci Galéria vezetője nyitotta meg. Aki mint mondta, személyesen nem ismerte Zsignár Istvánt, de az az iskolai pezsgés, ami ma is jellemzi a gimnáziumot, nem állhatott távol az oktatótól sem. Kiemelte, hogy Zsignár István maradandó oktatói és alkotó munkát végzett.

zsignar_kiallit_140131_fkcs_8.jpg

– A legfontosabb, hogy tagozatalapító volt, de ami még ennél is fontosabb, hogy mester volt. A gimnázium pedig több feladatot lát el ezzel a kiállítással. Példaképet mutat be a festőművész személyében. Társadalmi, oktatási és múzeumi célt is megvalósít – mondta, hozzátéve, az oktató ars poeticájának középpontjában a táj állt, s törekedett arra mindig, hogy képei mindenkinek örömöt okozzanak.

– Egy alkotóról, egy művészről, Zsignár Istvánról számos lexikonban találunk szócikket, életét, munkásságát több helyen olvashatjuk, de legjobban mégis képei beszélnek róla – zárta Kákóczki András kiemelve mindezek mellett, hogy a legjobb hely az emlékezésre nem a múzeum, hanem a mindennapi életünk színtere.

Kiss J.
Fotó: F. Kaderják Cs.



Az értékeléshez be kell jelentekeznie.

Hozzászólások

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be vagy regisztrálj.

Legyél te az első hozzászóló.

Miskolc TV mai műsora

2024-05-15 (Szerda)
Nincs műsorkiírás erre a napra... nézzen vissza később!