Oktatás

Közigazgatási ösztöndíjprogram indul fogyatékos hallgatóknak

2014-01-17 16:00

ADD TO IWIW FACEBOOK TWITTER LIVE GOOGLE

Közigazgatási ösztöndíjprogramot hirdet a kormány a fogyatékossággal élő hallgatóknak. Az esélyegyenlőséget szolgáló program célja, hogy a fiatalok munkatapasztalatot szerezzenek a minisztériumokban, és így megnyíljon előttük az elhelyezkedés lehetősége - jelentette be Balatoni Monika, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkára pénteki budapesti sajtótájékoztatóján.

A tárca háttérintézménye, a Közigazgatási és Igazságügyi Hivatal (KIH) által meghirdetett pályázatra hétfőtől lehet jelentkezni február 7-ig. A felvételt nyerő ösztöndíjasok várhatóan márciustól három hónapot tölthetnek napi négy órában egy minisztériumban, és havi 50 ezer forint adómentes ösztöndíjat is kapnak.
A kiválasztott húsz fiatal szakirányú munkatapasztalat-szerzését - egy másik pályázaton nyertes - mentorok segítik majd, akik az egyes tárcák kormánytisztviselői közül kerülnek ki, és a programban ők is havi 50 ezer forintot kapnak. Hozzátette: ha nagyon sokan jelentkeznek a pályázatra, akkor elképzelhető, hogy növelik majd a létszámot.
A pályázat január 20-tól a oldalon lesz elérhető.
Az államtitkár elmondta, már megkezdték a fogyatékkal élő hallgatók munkaállomásainak kiépítését a minisztériumokban, így például a látássérült ösztöndíjasokat egy számítógépes felolvasó program segíti.

Tapolczai Gergely (Fidesz) siket országgyűlési képviselő - jelnyelvtolmács segítségével - azt közölte, hogy történelmi pillanatnak tartja a program elindítását, és a Fidesz-KDNP nevében is üdvözli az új kezdeményezést, amely új kapukat nyit meg a fogyatékkal élő fiatalok előtt a közigazgatási munka felé.
A Gyurcsány-korszakban - folytatta - zárva voltak ezek a kapuk a fogyatékos emberek előtt, de még az egészséges fiataloknak is nagyon nehéz volt a közigazgatásba bekerülniük. A munkatapasztalat-szerzést célzó programra utalva arra hívta fel a figyelmet, hogy a Fidesz-kormány számára a tanuláson és a munkán van a hangsúly, nem a segélyezésen.
Úgy látja, a kormányzat pozitív példáját követniük kellene a nyílt munkaerő-piaci szereplőknek is, mert tapasztalatai szerint a munkaadók egy része fél a fogyatékossággal élő emberek alkalmazásától.
A képviselő ezzel kapcsolatban a "lelki", illetve a "fejekben történő" akadálymentesítést, a tudatformálás fontosságát hangsúlyozta.

Balatoni Monika beszámolt egy másik, a fogyatékossággal élőket segítő kormányzati programról is. Elmondta, a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen a kormányablak-ügyintézők alapképzésében február második felétől megjelenik az úgynevezett "érzékenyítő" képzés, amely a fizikai mellett a "lelki" akadálymentesítést segíti.
Arról beszélt, hogy az ügyfélbarát közigazgatás kifejezés nemcsak az ügyintézők gyorsaságát, kedvességét jelzi, hanem azt is, hogy az ügyfelek egyenlő esélyekkel rendezhetik ügyeiket a kormányablakoknál.
Elmondta azt is, mind az ösztöndíjprogramot, mind pedig az érzékenyítő képzést három, fogyatékossággal élő fiatal szakértő segítette: Weisz Fanni, Markos Ádám és Szentgáli-Tóth Boldizsár, akik várhatóan az egyetemi képzésbe is bekapcsolódnak majd.

MTI



Az értékeléshez be kell jelentekeznie.

Hozzászólások

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be vagy regisztrálj.

Legyél te az első hozzászóló.

Miskolc TV mai műsora

2024-05-15 (Szerda)
Nincs műsorkiírás erre a napra... nézzen vissza később!