Környezet

Rügyeznek a fák a januári tavaszban

2014-01-07 12:37

ADD TO IWIW FACEBOOK TWITTER LIVE GOOGLE rugyezo_fak_140106ml_4.jpg

Az átlagosnál enyhébb tél miatt több helyen már virágoznak a gyümölcsfák, így a sétálóutcára kiültetett cserjék némelyike is. A növények biológiai működését teljesen felboríthatják a gyakran napsütéses és többnyire fagymentes napok. Ami sokaknak talán öröm, az rettegett rém a kertészek számára: a januári-februári tavasz, majd az azt követő márciusi tél jelentős károkat okozhat a növényvilágban.

Míg a világ más részeiben ítéletidő tombol – gondoljunk csak az Amerikai Egyesült Államokban és Kanadában mért -30 Celsius fok alatti hőmérsékletre, a viharos szélre, vagy az angliai árvízkészültségre –, addig hazánkban több helyről is jelezték: rügyeznek a fák. Az évszakhoz képest enyhe időjárás összezavarta a növényvilágot, Sopronban és Debrecenben is láttak virágzó gyümölcsfát. A minap.hu fotósa pedig a sétálóutcára októberben kiültetett cserjék némelyikén is (nyitóképünkön) talált rügyeket, s örökítette meg őket képein.

melegrekord_140106ml_9.jpg
Virágzik a rózsa a Déryné utcán

A tavaszias időjárás azonban visszaüthet, ha ugyanis a fagymentes januári-februári napokat márciusban felváltják a mínuszok, a változás alaposan megtizedelheti a gyümölcstermést. A korai felmelegedés hatására ugyanis a korán virágzó gyümölcsfák életműködése megindul, és az apró, fagyra érzékeny gyümölcskezdemények a márciusi hideg áldozataivá válhatnak.

rugyezo_fak_140106ml_2.jpg
Rügyeznek a Széchenyi utcai fák is

Heinemann Pál, a városüzemeltetési osztály parkfenntartási ügyintézője érdeklődésünkre maga is kiemelte, jelentős károkat okozhat, ha a friss hajtásokat megcsípi a fagy. Míg azonban az almafák esetében „pusztán” jelentős bevételkiesésről beszélhetnénk, addig a vadgesztenyék esetében már egyenesen „nemzeti katasztrófa” lenne, ha a hidegben megfagynának a friss hajtások.

A kertészszakma véleménye szerint azonban a veszély ellen most sem késő védekezni: a termő gyümölcsfák törzsét és vázágait fehérre kell meszelni, és permetezni kell. A fehér bevonat ugyanis megakadályozza, hogy a nappali napsütésben a fa szövetei felmelegedjenek, a fagyos éjszakai órákban pedig lehűljenek, és összehúzódva elszakadozzanak. A fehérre meszelt fák nedvkeringése egy-két héttel később kezdődik meg, és ezzel egy fagyveszélyes időszakot vészelhetnek át.

K. I.
fotó: M. L.




Az értékeléshez be kell jelentekeznie.

Hozzászólások

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be vagy regisztrálj.

Legyél te az első hozzászóló.

Miskolc TV mai műsora

2024-05-21 (Kedd)
Nincs műsorkiírás erre a napra... nézzen vissza később!