Szociális

Csúcsminőség, egyedi design a különleges miskolci művészektől

2013-11-07 10:18

ADD TO IWIW FACEBOOK TWITTER LIVE GOOGLE autista_designtermek.jpg

Nyugaton már jól működő foglalkoztató programokat indítottak el fiatal tervezők hazánkban. Csúcsminőségű, egyedi designtárgyak pedig a miskolci műhelyben készülnek, autizmusban élők keze által.

Sílus, minőség, egyediség, kézművesség – tavaly, designerek segítségével új tárgykollekció született, amit a fővárosban be is mutattak a design héten. A Miskolc Autista Alapítvány foglalkoztatási programjában sérült fiatalok sajátíthattak el és alkalmazhatnak kézműves technikát, ezzel egyedi, „trendi” tárgyakat állítva elő.

A tárgyak között vannak fonott kosarak, egyedi lámpabúrák, exkluzív selyemsálak – mintha csak egy menő divatlap kínálata elevenedne meg. A tömeggyártott termékeknél azonban ezek többszörös értéket képviselnek. Egyrészt azért, mert egyedi, kézműves, sokáig használható tárgyak, másrészt pedig azért, mert a miskolci alapítvány műhelyében, autizmussal élő emberek készítették őket. Az alapítvány design alapú foglalkoztatási programját fiatal tervezők hívták életre, akik a legfontosabb feladatuknak tekintik, hogy a design eszközeit használják társadalmi és szociális problémák megoldására.

Az ezeket a kritériumokat egyesítő modell nyugaton már jól működik, itthon tavaly indították el, MAA designerek bevonásával: az általuk tervezett termékeket a fejlesztő program keretében sérült emberek készítik el.

autista_designtermek_1.jpg

A természetes anyagok, a tradicionális technikák és a kortárs formavilág különleges találkozása ez amellett, hogy a tárgykollekció tökéletesen trendi aktualitását tekintve. A csúcsminőségű termékek készítése a sérült emberek számára elsősorban mégsem önkifejezési forma: akár a művészetterápiában, számukra a foglalkoztatás, a sikerélmény a legfontosabb. Amellett, hogy a kézműves munka fejleszti a manuális és mentális képességeiket, a kollekciók eladásából származó bevétel jelentősen javítja az életszínvonalukat.

A projekt hátterével kapcsolatban a Miskolci Autista Alapítvány craft programját vezető Szalkai Dániel elmondta, a cél, hogy az alapítvány lakóotthonában élők értékteremtő és folyamatos, fejlődést produkáló munkát végezzenek. Mint mondta, elsősorban nem a profit a lényeg, hanem az, hogy fejlődjék az autizmussal élők kognitív és fizikai képessége.

– A műhelyben a dizájner és a kézműves mester feladata, hogy az empowerment eszközeivel élve segítse a fiatalok munkáját. A termékfejlesztést teljesen kicsavarjuk, hiszen a műhelyben élő fiatalok önállóan is dolgoznak; hoznak létre formákat. Nagyon fontos, hogy sikerélményük legyen és hogy amikor szükségük van rá, támogassuk a döntéseiket – tette hozzá egy szakportál érdeklődésére.

Az Autistic Art művészetterápiás program célja, hogy bemutasson és támogasson olyan autizmussal élő alkotókat, akik rendkívüli vizuális kifejezőeszközök birtokában vannak. A Tarr Hajnalka képzőművész által életre hívott programot, amely már 3 éve működik, a sérült fiatalokat ellátó lakóotthonok fejlesztési szolgáltatásként biztosítják az autizmussal élőknek.

Kiss J.



Az értékeléshez be kell jelentekeznie.

Hozzászólások

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be vagy regisztrálj.

Legyél te az első hozzászóló.

Miskolc TV mai műsora

2024-05-17 (Péntek)
Nincs műsorkiírás erre a napra... nézzen vissza később!