Kultúra

Ez nem sci-fi, ez már valóság a Miskolci Egyetemen

2013-09-11 20:19

ADD TO IWIW FACEBOOK TWITTER LIVE GOOGLE egyetem_robot_130911_ja_5.jpg

Egy tanszék, két jövőbe mutató projekt – valósághű, érzelmeket is kifejező digitális beszélő fejet, valamint bonyolult, több képességgel is rendelkező Mars-robotot terveztek a Miskolci Egyetem Automatizálási és Kommunikáció-technológiai Tanszékén. A fejlesztéseket – melyeket a szeptember 27-i Kutatók éjszakáján az érdeklődők is megtekinthetnek majd – szerdán mutatták be az egyetem Informatikai Intézetének egyik laboratóriumában.

Digitális bemondó számolt be a Miskolci Egyetem hallgatóinak Marsrobot-expedíciójáról – ez a mondat ugyan nem a valóságban hangzott el (egyelőre), de csupán idő kérdése, hogy a kifejezések egy valós tartalmú mondattá váljanak.

vesztettem:


Hiszen minden elem adott hozzá: valósághű érzelmeket is kifejező digitális beszélő fejek programozásán dolgoznak miskolci informatikus-hallgatók – míg diáktársaik egy másik laboratóriumban évente új, egyre bonyolultabb és több képességgel rendelkező, programozható Mars-járó robotot terveztek.

nyertem:


Mindez és sok más, a jövőbe mutató, de korántsem science fiction kutatás, fejlesztés a Miskolci Egyetem Informatikai Intézetének laboratóriumaiban zajlik.

czap_laszlo_130911_ja_10.jpg– Egy európai uniós program keretében siketek beszélni tanítását segítő alkalmazás fejlesztésén dolgozunk – ismertette Czap László, a Miskolci Egyetem Gépészmérnöki és Informatikai Kar Automatizálási és Kommunikáció-technológiai Tanszék vezetője. – A projekt alapja az a beszélő fej, amelyet egy több mint egy évtizedes fejlesztés során fejlesztettünk ki. Ez egy virtuális bemondó, amelynek az arcát átlátszóvá tudjuk tenni, és így a nyelvmozgást jobban meg tudjuk mutatni a természetes beszélőnél, és a siketeknek a hangképzés részleteit láthatóvá tudjuk tenni – tette hozzá a tanszékvezető.

Az artikulációt meg tudják mutatni a beszélő fejjel, ugyanakkor konzorciális partnerük, a Debreceni Egyetem hangvizualizálást tervez. A hang bizonyos részleteit képpé alakítva vizualizálják a hangot, és így a beszélni tanuló siket gyermek ellenőrizni tudja a kép alapján a hangot. Czap László elmondta, iskolákban jelenleg is folyik a fejlesztés, a kísérletek pedig most kezdődnek. A Kutatók éjszakáján természetesen mind a rendszert, mind a tanítás folyamatát be fogják mutatni.

Mars-robotot fejlesztettek a Miskolci Egyetemen


Árkis Márton csapatával részt vett a 8. alkalommal meghirdetett Magyar alkalmazott mérnöki tudományok versenye – „Magyarok a Marson” című versenyén. A másodéves villamosmérnök hallgató elmondta, a megmérettetésen az volt a feladatuk, hogy egy kétkerekű robotot építsenek, ami képes arra, hogy különböző helyekre mágnesrudakat rakjon le.

egyetem_robot_130911_ja_15.jpg

Vásárhelyi József, az Automatizálási és Kommunikáció-technológiai Tanszék egyetemi docense elmondta, Mars-robot látható, sőt kipróbálható lesz majd a Kutatók éjszakáján. Egy verseny során, amennyiben valakinek sikerül végigmenni a pályán, jutalomban részesül, a pályát leggyorsabban teljesítő versenyző pedig különdíjat kap.

– A Kutatók éjszakáján egy előadást is fogok tartani Számítógép, ámítógép vagy gyurma címmel. Ezen az előadáson olyan áramköröket mutatok majd be, melyek a jövő számítógépeinek alapjait képezik majd – árulta el, hozzátéve, a Magyarok a Marson című versenyre is egy ilyen áramkörrel hajtott robottal neveztek be.

egyetem_robot_130911_ja_7.jpg

A digitális bemondót és a Mars-robotot tehát kicsik és nagyok egyaránt megtekinthetik, kipróbálhatják a szeptember 27-i Kutatók éjszakája programjain belül.

Minapos bemondó

Kujan I.
Fotó: Juhász Á.



Az értékeléshez be kell jelentekeznie.

Hozzászólások

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be vagy regisztrálj.

Legyél te az első hozzászóló.

Miskolc TV mai műsora

2024-04-26 (Péntek)
Nincs műsorkiírás erre a napra... nézzen vissza később!