Pályázatok

Az egészséges táplálkozás fontosabb szempontjai

2013-01-04 13:34

ADD TO IWIW FACEBOOK TWITTER LIVE GOOGLE

A felnőttkori helyes táplálkozás nemcsak az anyagcsere-folyamatok fenntartásában és a szervezet működtetésében játszik szerepet, hanem az egészség megőrzésében, a táplálkozással összefüggő betegségek megelőzésében, a munkaképesség megtartásában és a jobb életminőségben.

A táplálkozás a biológiai szükséglet kielégítésén túlmenően örömszerzési forrás, az emberi kultúra része és az emberek közötti társas esemény is.

A főbb szempontok: a jó élelmiszer és élelmi anyag kiválasztása, a napi ételsor megfelelő összeállítása, a korszerű ételkészítési módok alkalmazása, a munkavégzéshez, napi tevékenységhez igazodó étkezési ritmus kialakítása. Induljunk ki abból, hogy az az egészséges felnőtt, akinek testsúlya nem változik - ez azt jelenti, hogy naponta pont annyi energiát juttat a szervezetébe, amennyi az életmódjához szükséges. Ebben az esetben a mennyiségi táplálékfelvétel megfelelő, ezért nem kell számolni az ételek energiatartalmát. Érdemes két-három hetente egyszer megmérni, hogy változott-e a súlyunk.

A megfelelő energiafelvétel mellett a tápanyagok arányára is figyelmet kell fordítanunk. Az energiát szolgáltató és energiát nem adó tápanyagok megfelelő mennyiségét a vegyes táplálkozás fedezi. Minden nap többféle élelmiszerből, élelmi anyagból állítsuk össze az étrendet, így biztosítjuk a menü változatosságát, illetve hogy a táplálék elegendő fehérjét, szénhidrátot, zsiradékot, vitaminokat, ásványi anyagokat és vizet (folyadékot) tartalmazzon. Figyeljünk arra is, hogy ugyanaz a főtt étel két héten belül ne kerüljön az asztalra.

Gabonafélék

Az egészséges étrend alapját képező élelmiszerek. Könnyen emészthető, felszívódó szénhidrátot (keményítőt) tartalmaznak. Lisztes áruban körülbelül 75%, a főzelékekben és a zöldségfélékben körülbelül 5% a keményítőtartalom. Értékes növényi fehérjeforrások. Jelentős a B1-, B2-, B6- és E-vitamintartalmuk is. Káliumot, magnéziumot, és kalciumot biztosítanak a szervezetnek.

A teljes kiőrlésű gabonaféléknek és az ebből készült termékeknek (kenyér, péksütemény, tészták) jellemző összetevője az élelmi, diétás rost is, ezért a barna és magos változatok az egészségesebbek. A rostok a gabonafélék, zöldség- és főzelékfélék, gyümölcsök alkotórészei, amit a szervezet nem tud megemészteni, lebontani. Megfelelő folyadékfelvétellel kedvezően hatnak a bélműködésre, nem alakul ki székrekedés. Minél több étkezés tartalmazzon valamilyen formában magas keményítő- és élelmi rost tartalmú gabonaipari terméket, illetve ebből készült ételt. Ezekből egyszeri fogyasztásra ajánlott 4-5 dkg: kenyér, kifli, kalács, korpás pogácsa, müzli stb. Rizs, tészta, tarhonya - nyersen mérve - 5 dkg legyen. A savanyított tejtermékekbe tehetünk zabkorpát, búzakorpát, különböző pelyheket.

Zöldségek, gyümölcsök

Nagyon fontos ennek az élelmiszercsoportnak a rendszeres fogyasztása, a zöldség- és főzelékfélék, illetve a gyümölcsök naponta 4-5 alkalommal szerepeljenek az étrendünkben. Ehetjük főzve, sütve, párolva, nyersen vagy salátának elkészítve. Az egy étkezésre javasolt mennyiség 10-15 dkg. Egyszeri adag gyümölcsből: két kisebb alma, narancs, körte vagy őszibarack; zöldségekből: 2 paradicsom, egy nagyobb zöldpaprika, 3-4 db közepes retek.

A zöldségek, főzelékfélék és gyümölcsök energiaszegények. Kevesebb energiát viszünk a szervezetbe, ha nem dúsítjuk, rántjuk, habarjuk, nem adunk hozzá zsiradékot, és leginkább nyersen vagy párolva fogyasztjuk. Ez az élelmiszercsoport a vízben oldódó élelmi rostok (pektin) és a vitaminok fontos forrása, ezért betegségmegelőző hatása is van (C-vitamin, A-vitamin és előanyaga a béta-karotin, folsav, némi E-vitamin). Nem tartalmazzák az érelmeszesedés kialakulásában szerepet játszó koleszterint.
Mindig friss, ép zöldség- és főzelékfélét, gyümölcsöt válasszunk ki. A hosszan tartó tárolás és főzés csökkenti a vitamintartalmat. Télen inkább a tartósítószer-mentes mirelit készítményeket használjuk.

Tej és tejtermékek

A szervezet számára a fehérjéket alkotó nélkülözhetetlen aminosavak forrásai. Úgynevezett testépítők, ezért minden életkorban fontos a megfelelő mennyiségű fogyasztásuk. Ez lehet például fél liter tej (tejeskávé, tejes ital, turmix), de a tej helyettesíthető 2-3 pohár savanyított tejtermékkel (natúr kefir, joghurt), 10 dkg túróval, 10 dkg sajttal, 3-4 db kockasajttal. Az általános napi fogyasztás 2-3 adag - 1 adag 2 dl vagy 5 dkg -, ennél magasabb a szükséglet gyermekkorban, illetve terhesség és szoptatás idején. Az ajánlott mennyiség többféle tejtermékből is összeállítható.

A MIKOM Nonprofit Kft. eredményesen pályázott a TÁMOP - 6.1.2/11/1 „Egészségre nevelő és szemléletformáló életmód programok – lokális színterek” című pályázaton, melynek középpontjában az egészséges táplálkozás áll, mely egészségfejlesztési programok keretében valósulnak meg.


Az értékeléshez be kell jelentekeznie.

Hozzászólások

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be vagy regisztrálj.

Legyél te az első hozzászóló.

Miskolc TV mai műsora

2024-04-19 (Péntek)
Nincs műsorkiírás erre a napra... nézzen vissza később!