Kultúra

„Identitásunk fontos része Erdély”

2013-05-14 15:03

ADD TO IWIW FACEBOOK TWITTER LIVE GOOGLE kulturtorteneti_verseny_130514_ki_7.jpg

Erdély múltja és jelene címmel harmadik alkalommal rendezte meg a középiskolások számára kiírt Miskolci Kultúrtörténeti versenyt és diákkonferenciát a Miskolci Egyetem Bölcsészettudományi Kara kedden, melyen három szekcióban közel húsz csapat mérte össze tudását.

Mint Tózsa-Rigó Attilától, a kar Történettudományi Intézetének egyetemi adjunktusától megtudtuk, a tavaly ősszel immár harmadik alkalommal meghirdetett versenyre írásbeli pályamunka benyújtásával lehetett jelentkezni. Az előválogatóból továbbjutott legjobb 18 csapat versengett most a döntőben.

– Elsődleges célunk az volt, hogy szélesebb történeti tudatot alakítsunk ki a középiskolás diákok gondolkodásában. Az ismeretanyag elmélyítése és szélesítése mellett ugyanakkor az egyetemi életben jellemző kommunikációs készségek, kompetenciák fejlesztése is célunk – ismertette a szervező, hozzátéve, az érettségi tételekhez kapcsolódó ismeretanyag gazdagításával a felkészüléshez is nagyban hozzá tudnak járulni.

A döntőként megrendezett diákkonferencián 3 szekcióban – magyar nyelv és irodalom szekció, társadalom- és kultúrtörténeti szekció, valamint történettudományi szekció – 18 középiskolás csapat vett részt, Miskolc mellett Debrecenből, Szerencsről, Kazincbarcikáról és Szikszóról. Tózsa-Rigó Attila elmondta, a történettudományi szekcióban Bethlen Gábor erdélyi fejedelem munkásságáról szólnak a pályamunkák, és ennek megfelelően az előadások is.

kulturtorteneti_verseny_130514_ki_5.jpg

Katona Gábor a debreceni Medgyessy Ferenc Gimnázium és Művészeti Szakközépiskolából érkezett a versenyre. Diáktársaival elkészített pályamunkájuk Apáczai Csere János alakját mutatja be Németh László és Páskándi Géza drámáiban.
– Úgy gondolom, hogy remek felkészülést jelent a versenyen való részvétel a későbbi egyetemi tanulmányainkra, hiszen akkor rengeteg ilyen dolgozatot kell majd elkészítenünk – mondta.

Felkészítő tanára, Horváthné Budaházy Éva szintén azt emelte ki, hogy a gimnáziumi évek alatt ritkán kerülnek ilyen helyzetbe a diákok.
– Ritkán találkoznak egyetemi oktatókkal, és nem kell ilyen nívós dolgozatokat sem készíteniük, mint amilyenekkel pályáztak a versenyre – tette hozzá.

A megmérettetést és diákkonferenciát Kriza Ákos polgármester, a diákkonferencia fővédnöke nevében Kákóczki András, a polgármesteri hivatal kulturális és idegenforgalmi osztályának vezetője nyitotta meg. Mint kiemelte, fontos, hogy a diákok is megismerjék és értelmezzék múltunk történéseit. Szabó-Tóth Kinga, az ME-BTK Szociológiai Intézet vezetője örömét fejezte ki, hogy ennyi tanuló vállalt plusz feladatokat tanulmányai mellett a felkészüléshez. Felhívta ugyanakkor a figyelmet az intézet erdélyi terepmunkáira, melyekre idén már ötödik alkalommal jelentkezhetnek a hallgatók.

– Úgy érzem, az egyetemi polgárrá váláshoz hozzátartozik az is, hogy magyar identitásunk fontos részét, Erdélyt megismerjük. Kívánom mindenkinek, hogy egyszer eljusson oda – tette hozzá.

Vargháné Balogh Judit
, a ME-BTK docense plenáris előadást tartott az éppen 400 éve Erdély fejedelmévé választott Bethlen Gáborról. Kiemelte, Erdély akkori, XVII. századi története és a fejedelem személyisége egyaránt olyan részét képezi történelmünknek, amiből ma is rengeteget tanulhatunk.

– Egy nagyon nehéz helyzetben lévő, „két pogány közt” sínylődő országból talán a legtöbbet tudta kihozni. Támogatta az egyházat, az iskolákat és a gazdasági életet, tudatos katonapolitikával erősítette meg a Fejedelemséget. Személyisége és kora is jól mutatja, hogy van olyan történeti kor a magyarság életében, amiről jó megemlékezni – méltatta Bethlen Gábor politikáját az egyetemi docens.

Kujan I.


Az értékeléshez be kell jelentekeznie.

Hozzászólások

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be vagy regisztrálj.

Legyél te az első hozzászóló.

Miskolc TV mai műsora

2024-04-29 (Hétfő)
Nincs műsorkiírás erre a napra... nézzen vissza később!