Egyetemváros

Az ország legjobb Goldberg-szerkezete – és ami mögötte van

2013-05-13 19:17

ADD TO IWIW FACEBOOK TWITTER LIVE GOOGLE goldberg_szerk_bosch_130427_1.jpg

Amint arról beszámoltunk, a Miskolci Egyetem MEgoldberg nevű csapata nyerte azt a Goldberg-szerkezetépítő versenyt, melyet nemrégiben rendeztek meg Budapesten, a Millenáris Parkban. A tízfős, többségében miskolci gépészmérnök-hallgatókból álló csapat szerkezete egy ókori görög körszínházat mintáz, melynek színpadán egy autóverseny jelenetei láthatóak.

„Én egyből rákattantam az internetes hirdetésre, de nem volt nehéz összegyűjtenem a csapattagokat sem” – mesélte a körülbelül fél évvel ezelőtti kezdetekről Sipos László csapatvezető, rámutatva egyben arra is, hogy akik ismerik a szerkezetet, pontosan tudják, mekkora örömet okoz az egyébként aprólékos munkát igénylő gép összeállítása, majd „működtetése”. A szerkezet – amely egy alapvetően egyszerű feladatot lehetőleg minél több, egymásból következő lépés láncolatán keresztül végez el – láncreakciószerűen működik, fontos ugyanakkor, hogy egy jó Goldberg-gép meg is nevetteti az embereket.

Mint beszámoltunk róla, a nemrégiben a Bosch-csoport által életre hívott, „A mérnökök játszótere” című esemény csúcspontjának számított annak a döntőbe jutott tizenöt, izgalmas történeteket is elmesélő Goldberg-szerkezetnek a bemutatása, melyeket hónapokon át terveztek, fejlesztettek és építettek a mérnöktanoncok – köztük a Miskolci Egyetem gépészmérnök-hallgatói is, akiknek munkáját Sipos László elmondása szerint műszaki ötletekkel és szponzorok gyűjtésével Szepesi Gábor oktató is segítette. A Goldberg-szerkezetépítő versenyre egyébként 43 csapat nevezett be, az ország összes műszaki felsőoktatási intézménye mellett külföldről is.

goldberg_szerk_bosch_130427.jpg

– Egy dolog, hogy mennyi ötletet „bír el” a papír, egy másik pedig, hogyan működik ezekkel a szerkezet – nyújtott bepillantást a szerkezet építésének nehézségeibe a csapatkapitány, aki elárulta azt is, hogy a gép összeállítása és összerakása jelentette a legnagyobb kihívást. Ráadásul a tesztelés során az illesztések kopnak is, így gyakorlatilag minden egyes „elindításnál” másképp működik a szerkezet.

– Az ötletelés viszont egy nagy játék volt. Nem is annyira mérnöki munka volt a gép összeállítása, hiszen nagyon bonyolult lett volna, inkább tapasztalat útján próbáltuk tökéletesíteni a gépet – mondta, hozzátéve, az alapötlet egyébként az volt, hogy egy átlátható szerkezetet építsenek, mely egy olyan ókori görög körszínházat mintáz, melynek közepén egy autóverseny jelenetei láthatók.

A versenyben résztvevő szerkezeteket és készítőiket egyaránt értékelték. Díjat kapott a Legjobb Goldberg-szerkezet, mely az összes szempont – a technikai megoldás, a lépések száma, a működés gyorsasága, a dizájn és a csapat megjelenése – közül a legtöbb pontot érte el. Ebben a kategóriában a Miskolci Egyetem MEgoldberg csapata teljesített a legjobban. Sipos László elárulta, jövőre újra indulni szeretnének a megmérettetésen, sőt azon is gondolkodnak, hogy a szerkezetet továbbfejlesztve akár a Guinness-rekordot is megpróbálják megdönteni. Ehhez háromszáznál több lépésből álló Goldberg-szerkezetet kell összeállítaniuk – a mostani szerkezetük közel kétszázat tudott.

Kujan I.
Fotó: Németh Szabolcs



Az értékeléshez be kell jelentekeznie.

Hozzászólások

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be vagy regisztrálj.

Legyél te az első hozzászóló.

Miskolc TV mai műsora

2024-04-29 (Hétfő)
Nincs műsorkiírás erre a napra... nézzen vissza később!