Egyetemváros

Kutatás-fejlesztési központ az energiafogyasztás csökkentéséért

2013-05-07 18:10

ADD TO IWIW FACEBOOK TWITTER LIVE GOOGLE

Kedden délután mutatták be a Fenntartható fejlődést támogató mérési és energiamenedzsment-rendszer fejlesztése című projektet, amit egy Miskolcon is működő vállalat és a Miskolci Egyetem közösen valósít meg, így munkahelyteremtés mellett az energiafelhasználást is csökkenthetik, elsősorban az ipari szektorban résztvevők, majd később a családok is.

A Synergon Integrator Kft. egy kutatás-fejlesztési központot hoz létre Miskolcon. A projekt révén – amelyre a Nemzeti Fejlesztési Ügynökségtől, pályázat útján 599 millió forintot kapott a cég – egy úgynevezett Smart Building innovatív épületüzemeltetési-rendszer épül majd ki, amelynek célja, hogy nagy energiafogyasztók számára egy újfajta megközelítésből olyan megoldást kínáljon, ami lehetővé teszi a fogyasztók által felhasznált energia pontos mérését, biztosítja a beavatkozást, így az energiafelhasználás hatékonyabban működhet.

A projektről, amelybe a cég 490 millió forint önrészt fektet, kedden tájékoztattak. A cég elnöke a kutatás, fejlesztés fontosságáról szólt köszöntőjében, illetve elmondta, a Miskolci Egyetem kutatóbázisa jelentős szerepet tölt be a projektben. Jutasi Zoltán hozzátette, az energetika a jövő üzlete, s szólt a megújuló technológiákról, amelyek terén nagy a verseny.

synergon_projektbemutato_130507_fkcs_6.jpg

Mengyi Roland, a megyei közgyűlés elnöke köszöntőjében kiemelte, most van az a pillanat, amikor Borsod-Abaúj-Zemplén megye, Miskolc nagy lépést tehet előre a fejlődés irányába. Kiemelte, az egész világon fejlődés van, ám a következő 30-40 évben a hangsúly Magyarországra tevődik majd.

– Célunk, hogy nehézipari hagyományainkat átültessük az új elvárásokba. Jelentős, hogy a Miskolci Egyetemmel közösen egy olyan technológia megújítására fókuszálnak, ami informatikai központú. Ennek a fejlődési folyamatnak rendeljük alá innovációs stratégiánkat – tette hozzá az elnök.

synergon_projektbemutato_130507_fkcs_9.jpg

Vécsi György, a Miskolc Holding Zrt. Igazgatótanácsának elnöke kiemelte, a geotermikus beruházás után a Synergon projektje újabb lépés a zöldváros projektben.
– Erősíti elképzelésünket ez a projekt. Emellett fontos megjegyezni, hogy több mint egy milliárd forintot fordítanak majd ennek köszönhetően kutatásra, fejlesztésre az egyetemen. Olyan mérnökök érkezhetnek haza, akik egykor Miskolcon éltek, ám a lehetőségek miatt elmentek a városból. Többen is hazatérhetnek, s újra itt élhetnek, dolgozhatnak – hangsúlyozta.

A kft. Smart Building elnevezésű projektje részeként a Miskolci Egyetem B1-es épületében úgynevezett Pilot-rendszert építenek majd ki, így az egyetem fogyasztóvá válik, s elsőként élvezheti majd előnyeit az új rendszernek.

synergon_projektbemutato_130507_fkcs_3.jpg

Mint azt Vörös Balázs projektmenedzser a projekt ismertetésekor elmondta, a Smart Building egy intelligens mérési és menedzser rendszer.

– Számos problémára kínálunk megoldást a fejlesztéssel. Egyrészt problémaként merül fel, hogy magas az energiafelhasználás. Elsőként az ipari szektorban vezetjük majd be a rendszert, de később a lakosságnál is elterjed majd. Másodsorban gondot okoz az energiavesztés, illetve az, hogy nem lehet távolról beavatkozni, s a kintlévőségek is növekszenek. Többek között ezekre jelent majd megoldást az intelligens rendszer – sorolta, majd kifejtette: pontos energia monitoring, kontrolling tartozik többek között a projektbe, így pontosan megállapítható lesz, hogy mennyi energiára van szükség, s be is lehet majd avatkozni, akár távolról is, így energiavesztés nem lesz. Vörös Balázs hozzátette, Miskolcon, a Miskolci Egyetemen olyan szakmaiság van, olyan szakemberek dolgoznak, akik sokat segítenek majd a megvalósításban, amely másfél évet vesz majd igénybe.

synergon_projektbemutato_130507_fkcs_11.jpg

A Miskolci Egyetemet a projekt bemutatásakor Palotás Árpád Bence tanszékvezető, egyetemi tanár képviselte, aki bemutatta többek között azt a már elkészült „zsigulit”, amelyet hallgatók közösen készítettek, s kizárólag villamos energiával megy. Az oktató szólt emellett a Pilot-rendszerről, amelyet a campuson alakítanak majd ki, s az egyetem energetikai kutatásait is ismertette.

A fejlesztés célja, az energiahatékony működtetés mellett, a felkészülés a magyar és európai piacon létrejövő változásokra: rugalmas energia-beszerzésre, megújuló energiaforrások integrációjára, a rendszerirányítás támogatására megújuló energiaforrásokkal és a dinamikus és ösztönző tarifarendszerek használatára.

synergon_projektbemutato_130507_fkcs.jpg

A kifejlesztett Smart Building rendszer hasznaiból hosszú távon nemcsak azon vállalatok fognak profitálni, akik ennek segítségével csökkenteni tudják fogyasztásukat, automatizálni energia-beszerzési és értékesítési folyamataikat, hanem a termelési és rendszerirányítási oldalon is nagyobb rendszerbiztonság és átviteli egyensúly valósíthat meg.

Kiss J.
Fotó: F. Kaderják Cs.



Az értékeléshez be kell jelentekeznie.

Hozzászólások

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be vagy regisztrálj.

Legyél te az első hozzászóló.

Miskolc TV mai műsora

2024-04-30 (Kedd)
Nincs műsorkiírás erre a napra... nézzen vissza később!