Egyetemváros

Piacképes diplomák a Miskolci Egyetemen

2013-02-25 08:59

ADD TO IWIW FACEBOOK TWITTER LIVE GOOGLE egyetem_foldtudomanyikar_130220_fkcs_3.jpg

A végzős középiskolások számára már közel az időpont, amíg eldönthetik, hová adják be a jelentkezésüket. A Miskolci Egyetemen éppen ezen a héten indult el a regisztrációs hét után a tanulás, így ismét benépesültek az épületek és a folyosók az Egyetemvárosban.

egyetem_130220_fkcs_6.jpg

A Gazdaságtudományi Kar dékánja szerint egy közgazda három választ is tud arra mondani, hogy miért ezt a kart érdemes választani. Az első, hogy piacképes, könnyű ezzel a szakmával elhelyezkedni, a második, hogy izgalmas, érdekes, hiszen a pénzzel, a pénz világával, a kereskedelemmel foglalkozik, minden olyan kérdéssel, amely napjainkban a többséget izgatja, érdekli. A harmadik ok pedig, hogy a későbbiekben olyan lehetőségeket biztosít a Miskolci Egyetem Gazdaságtudományi Kara az itt végzetteknek, hogy akár egyéni vállalkozások keretében, akár multinacionális cégek körében itthon, vagy külföldön egyaránt jól meg tudja találni a helyét.

kocziszky_gyorgy_130220_fkcs_6.jpgAz új tanévet reményeik szerint 300-350 hallgatóval kezdhetik meg, és azokat várják elsősorban, akik 240 feletti pontszámmal rendelkeznek a bejutáshoz. Remélik, hogy sokan választják a régió fiataljai közül a kart, mellyel kapcsolatban Kocziszky György kiemelte: nagyra értékeli a város és az egyetem közti új típusú együttműködést, amelynek keretében Miskolc munkalehetőséget is biztosít a jó eredményű fiataloknak, ez a térség és a város fejlődését is segítheti. A Miskolci Egyetemen széles spektrumú ismeretekhez juthatnak a hallgatók, találkoznak műszaki, jogász, bölcsészhallgatókkal, lehetőségük van helyben az áthallgatásra. Egy közgazdásznak pedig kell is rendelkeznie más típusú ismeretekkel. Az itt megszerzett ismeretségek is fontosak lehetnek a végzést követően, melynek köszönhetően később könnyebben megtalálják a közös nevezőt a Miskolci Egyetemen diplomázottakkal. Ugyanakkor a dékán külön kiemelte, hogy ez az egyetem még mindig munkára nevel. Így a végzést követően nem éri megrázkódtatásként a munkába álló fiatalt, hogy például hétvégén is dolgozni kell. Kocziszky György hozzátette, ha újrakezdené, akkor ide járna alapképzésre.

zahorcsak_zsolt_130220_fkcs.jpgZahorcsák Zsolt elsőéves PhD-hallgató azt mondja, az ismerősei tapasztalata és a nyílt nap alapján úgy látta, hogy a Miskolci Egyetem Gazdaságtudományi Kara a jó döntés, ha a minőségi felsőoktatásról van szó. A magas szintű elméleti és gyakorlati oktatás a kiváló hallgatói élettel kiegészülve országos szinten is elismertté teszi a karon folyó oktatást. Az elmúlt években pedig bebizonyosodott számára, hogy jól döntött, amikor ide jelentkezett, a karon mindent megtesznek a hallgatók szakmai fejlődéséért, akár anyagilag is, amelyre jó példa, hogy ösztöndíjat alapítottak a tíz legjobb elsős hallgató számára. De szoros kapcsolatot ápol a kar a pénzintézetekkel, vállalatokkal is, ahová gyakornoki program keretében kikerülhetnek a hallgatók.

Egyedülálló szakok


A Műszaki Földtudományi Karon olyan speciális szakterületen képeznek mérnököket, amelyeket csak itt akkreditáltak. Többek között földtudományi műszaki alapszakon, ezen belül van bányászati, kőolaj és földgáz, eljárástechnikai és földtudományi szakirány is, mondta el tihanyi_laszlo_130220_fkcs_1.jpgTihanyi László, a kar dékánja. Ezekre természetesen mesterszakok is épülnek – van, amelyiken angol nyelven is –, így mindenki tudja folytatni az alapszakon elkezdett szakját. A minimális pont általában 300 alatt van, míg az átlagpontszám viszonylag magas. A végzettek számára a dékán szerint eddig nem volt gond az elhelyezkedéssel, sőt vannak hiányszakmák, amelyen több hallgatót is tudnának képezni, mint amennyit lehet. A megyében és a régióban is többen el tudtak helyezkedni az utóbbi években.

veres_gabor_130220_fkcs_1.jpgMiskolciként a szülők, ismerősök, család segítségével, tanácsaira – felismerve, hogy mérnökre szükség van – választotta a földtudományi kart Veres Gábor, aki jelenleg elsőéves az olajmérnök mesterképzésen, méghozzá angol nyelven. Mivel az országban egyedülálló képzésről van szó, bízik benne, hogy versenyképes tudást kap és az elhelyezkedési lehetőségek is szinte korlátlanok. Éppen ezért csak ajánlani tudja a nála fiatalabbaknak a Miskolci Egyetemet és ezt a kart. Véleménye szerint azok a középiskolások, akik szívesen tanulnak matematikát, fizikát és nyitottak, kitartóak a mérnöki tudás elsajátításához, azok itt egy nemzetközi viszonylatban is értékes diplomát szerezhetnek.

Komplex tudást adnak

A Miskolci Egyetemen indult el először a politológus képzés, a mai oktatók közt ugyanúgy megtalálhatók a fővárosból érkezett ismert tanárok, mint a közben már Miskolcon végzett helyiek, már csak ezért is érdemes a Miskolci Egyetemet választania egy középiskolásnak fazekas_csaba_130220_fkcs_3.jpgFazekas Csaba, a Politikatudományi Intézet igazgatója szerint. Két szinten, politológia alapszakon és politikatudomány mesterszakon tanulhatnak a hallgatók.

A közvélekedéssel ellentétben a szakon nem politikusokat képeznek, hanem egy olyan komplex tudást adnak át, amely a közélet tudományához segíti a hallgatókat, megismerkednek a politikai sajtó világával, a kommunikációval, alkotmányos rendszerekkel, alapvető politikatörténeti, illetve jogi, közgazdasági és szociológiai ismereteket tudnak szerezni. Ebből következik, hogy a politológus diploma egy nagyon sokrétűen felhasználható végzettség, így nemcsak a politika világában lehet vele elhelyezkedni, hanem közintézményeknél, társadalmi szervezeteknél, illetve a média különböző ágazataiban. A volt hallgatóktól kapott visszajelzések alapján az intézetigazgató szerint jól hasznosítható tudás az, amit a Miskolci Egyetem Politikatudományi Intézetében nyújtani tudnak.

Előadóművészek a Zenepalotában

egyetem_zeneoktatas_130221-fkcs.jpg

Annak sem kell messzire mennie Miskolcról és környékéről, aki a zenében szeretne kiteljesedni, és ezt választja hivatásának. Bár a zenei felsőoktatásra az a jellemző, hogy a diákok egy-egy híres, jó nevű oktató kedvéért akár az ország másik végére is elmennek tanulni, az utóbbi években egyre inkább jellemzővé vált, hogy az itteni fiatalok helyben tanulnak tovább, mondja sandor_zoltan_130221_fkcs_1.jpgSándor Zoltán, a Bartók Béla Zeneművészeti Intézet igazgatója. Hozzátette, pedagógiai módszerük érthető módon erősen gyakorlatorientált, hiszen az előadó-művészet arról szól, hogy ki kell ülni közönség elé és valamit interpretálni. Emellett persze vannak elméleti oktatások is, stílusismeret, zenetörténeti, zeneelméleti ismeretek és az általános műveltségre is hangsúlyt fektetnek. Azt mondják, valaki akkor jó zenész, ha vissza tudja adni azt, ami őbenne van. Ha valaki nem tájékozott a társművészetekben, a mindennapi életben, akkor elszigeteltté válik a művészete is.

A koncertezés és a hozzá tartozó kapcsolatok nagyon fontosak az intézmény életében, maga a képzés is erre épül, ki kell alakítani egy koncertrepertoárt. Zárt vizsgákon, tanszaki koncerteken, városi, egyetemi rendezvényeken kapnak mindennapos lehetőséget a hallgatók. Élénk külföldi kapcsolatai is vannak az intézetnek, arra is volt már példa, hogy 120 hallgatóval voltak Veronában egy új mű bemutatóját tartva. Erasmus pályázat keretében egy-egy szemesztert külföldön is el tudnak tölteni a hallgatóik, ami alatt tanulási és koncertezési lehetőségeik is vannak. Ugyanakkor rengeteg külföldi szakembert hívnak meg, teszi hozzá Sándor Zoltán, akik mesterkurzusokat tartanak Miskolcon a növendékeknek.

taksas_marianna_130221_fkcs.jpgTaksás Marianna másodéves hallgató az intézetben, a középiskolát Miskolcon végezte, helyiként pedig természetesnek vette, hogy a Miskolci Egyetemen tanuljon tovább. 13 éve hegedül, és úgy tapasztalja, a legjobb tanárok tanítanak itt. Nagyon szeret ide járni, mert a közösség is nagyszerű, sok koncerten vesznek részt, melyek során nemcsak egyénileg, hanem kamarakoncerteken is megmutathatják magukat.

lajko_dorottya_130221_fkcs_1.jpgSzintén miskolci, és itt végezte a középiskolát is Lajkó Dorottya, akinek a szülei zenetanárok, így elég korán, hatévesen kezdett zongorázni, és mint mondja, a családja minden tagja zenél. Így teljesen természetesnek vette, hogy a Miskolci Egyetemen tanuljon tovább. A légkört nagyszerűnek tartja, az iskola gyönyörű, a tanárok pedig nagyon felkészültek, mondja. Az órákat izgalmasnak tartja, amelyen kitűnő zenéket is hallgatnak. Szeretne az alapszak után mesterképzésen is itt tanulni, a célja, hogy zenekarban játszhasson és tanítson.

Horváth I. | Miskolci Napló
fotó: F. Kaderják Cs.



Az értékeléshez be kell jelentekeznie.

Hozzászólások

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be vagy regisztrálj.

Legyél te az első hozzászóló.

Miskolc TV mai műsora

2024-05-16 (Csütörtök)
Nincs műsorkiírás erre a napra... nézzen vissza később!