Közélet

Első helyen, egyedülállóan, elsőként

2013-02-17 08:42

ADD TO IWIW FACEBOOK TWITTER LIVE GOOGLE 07_egyetem_csaladinap_120114_ja_1.jpg

A Miskolci Egyetem rendkívül jó szolgáltatásokkal áll a hallgatók rendelkezésére, a kollégiumi elhelyezés, a campus területén a szórakozás, kikapcsolódás lehetősége is adott. Olyan diákélet van, amit az Egyetemvárosba érkező középiskolások is megtapasztalhatnak, és vonzó lehet az ide jelentkezők számára.

Családi nyílt nappal várta a Miskolci Egyetem szombaton az érdeklődő szülőket, fiatalokat, felvételi előtt állókat, hogy bemutathassa képzéseit. A rendezvény előtt három kar dékánjával és hallgatójával beszélgettünk arról, mivel is várták – nem csak a nyílt napon – a középiskolásokat.

Széles paletta, személyes kapcsolat

– A Miskolci Egyetem Bölcsészettudományi Kara pedig minősítettségében az ország legjobb kara, a legutóbbi kimutatások alapján első helyen állnak, ez pedig annak ékes bizonyítéka, hogy az itt folyó képzések színvonala, az oktatói gárda tudományos előmenetele és teljesítménye országos szinten is a legelőkelőbb helyezésre méltóvá tette a kart – mondja a kar dékánja.

07_bolcsesz_szak_130212ml_04.jpg

Illésné Kovács Mária hozzátette, a Bölcsészettudományi Karnak rendkívül széles képzési struktúrája van, biztosítják mindazokat a tanárképzésben meghirdetett képzéseket, amelyeket az ország más bölcsészkarai is, továbbá rendelkeznek társadalomtudományi képzésekkel is. Hangsúlyozta, hogy államilag finanszírozott keretszámot kapnak – most még nem tudják megmondani, hogy szakonként mennyit. Most indul az osztatlan tanárképzés, mind a 4 + 1, mind az 5 + 1 éves formában, ami a korábbi főiskolai és egyetemi szintű oktatásnak, azaz általános iskolai és középiskolai tanárképzésnek felel meg. Tizenöt szakpárból lehet választani, ami meglehetősen széles paletta. Itt a városban, a régióban megtalálják a diákok azokat a képzésformákat, amelyek az érdeklődési körüknek és választott hivatásuknak megfelelnek – jegyezte meg a dékán.

07_bolcsesz_szak_130212ml_12.jpgPálfi Dorina magyar–történelem szakos mesterképzésen tanul a Bölcsészettudományi Karon. Azért szeretne tanár lenni, mert még hisz benne, hogy egy jó tanár megváltoztathatja a jövőt, hiszen rajta is múlik, milyen lesz a jövő generációja. A családjából többen is a Miskolci Egyetemre jártak és gyerekkorábban elvitték az Egyetemvárosba. Már akkor eldöntötte, hogy ide fog járni, igaz, akkor még csak a park mókusai miatt. Később persze már más szempontokat is figyelembe vett. Most pedig azért szereti a Miskolci Egyetemet, mert itt nem „tömeggyártás” zajlik, a tanárok személyesen ismerik a hallgatókat, közel állnak hozzájuk, tudják, hogy mire van szükségük. Hozzátette, azért jók az egyetem hagyományai, mert így az elsőévesek nem „vesznek el”, olyan társaságba kerülnek be, ahol figyelnek rájuk.

Védőnők és nanomedicina

Az egyetem Egészségügyi Kara jelenleg több mint hatszáz hallgatót képez, ami jelentős növekedést jelent az elmúlt évekhez képest, mondja Barkai László, a kar dékánja. Négy képzési területük az ápolás és betegellátás, ezen belül az úgynevezett gyógytornász; a prevenciós rész, ahol a védőnőképzésről van szó; a harmadik a klinikai diagnosztika, a képalkotó eljárások; a negyedik pedig az egészségügyi szervezés, az egészségügyi turizmusszervező alapszakképzés.

Természetesen továbblépési lehetőség is van az alapképzéseket követően. A kar egy évtizede úgy indult, hogy a régió, a megye és a város számára képezzen egészségügyi szakembereket. A képalkotó diagnosztikai képzés a miskolci mellett csak Kaposváron van az országban, de az egészségügyi szervezésben is élen járó a Miskolci Egyetem, hiszen a munkaerőpiac igényeit elégítik ki, másrészt a legerősebb képzőhely az országban – állítja a dékán. Itt létesítették a klinikai kutatásszervező szakirányú továbbképzését, ami a gyógyszerfejlesztés olyan fázisát jelenti, amely a piacra kerülésnek egy fontos állomása, hazánkban egyedülálló módon. Infrastrukturálisan is jól felszerelt a kar, komoly nanomedicina-, nanotechnológiai labor is létrejött az egyetemen, de egy rekreációs és egy ultrahanglabor is rendelkezésre áll. A hallgatók pedig az egészségüket is tudják ápolni, karbantartani a sportcsarnok, uszoda, kondicionáló terem segítségével, amit szintén a kar kezel – emelte ki Barkai László.

barkaiprof_szs_1008.jpg

Hornyák Henrietta
negyedéves védőnő hallgató azt mondja, miskolciként a leglogikusabb döntés volt, hogy helyben tanuljon, így utazni sem kell és a családját, barátait sem kellett itt hagyni. A védőnői hivatás pedig szerinte az egyik legszebb szakma a világon, az Egészségügyi Kar a Miskolci Egyetemen pedig messze földön híres. A diplomával a kezében Miskolcon szeretne majd elhelyezkedni, amire szerinte jó esélye lesz, akár területen, akár iskola védőnőként.

Szoros kapcsolatban a cégekkel

– A Miskolci Egyetem Műszaki Anyagtudományi Kara az anyagmérnökképzés fővárosa, hiszen ezt a képzést Magyarországon mi kezdeményeztük – mondja Gácsi Zoltán, a kar dékánja. Vezető pozíciójukat sikerült megőrizni, a legtöbb anyagmérnöknek készülő diák ide jelentkezik és az itt végzetteket az egész országban keresik. Ennek több oka is van a dékán szerint, például, hogy gyakorlatorientált a képzésük, tudatosan kötöttek együttműködési megállapodást számtalan vállalattal, kihelyezett tanszékeket, laboratóriumokat létrehozva. A hallgatók itt megismerkednek a cégekkel és szinte természetes folyamat, hogy a legjobbak rögtön el is tudnak ott helyezkedni.

07_mak_gacsiimg_4436.jpg

De széles nemzetközi kapcsolatrendszerrel is rendelkeznek, komoly uniós kutatási programokban vesznek részt. A közelmúltban például környezetbiztonságos forrasztóanyagok fejlesztésére 609 millió forintos uniós projekt indult a karon, melyben sok hallgató tevékenykedik. Kifejezett céljuk ezekkel a projektekkel, hogy a tanulók ne csak a katedráról hallva, hanem kutatómunka keretében ismerkedjenek meg választott szakmájukkal.

07_mak_diak_img_4428.jpgA kémia és a matematika volt a kedvenc tantárgya Szamák Tündének. Tudta, hogy mérnökökre szükség van, és szeretett volna helyben maradni, így esett a választása a Műszaki Anyagtudományi Karra, ahol jelenleg harmadéves anyagmérnök hallgató. Vegyipari technológia és hőenergia gazdálkodás szakirányt választott magának, sok gyakorlati oktatáson vesz részt a kihelyezett tanszékeken a közeli üzemekben. A nyári szakmai gyakorlatát a TVK-ban töltötte, ami nagyon megtetszett neki, ezért később szeretne ott elhelyezkedni, ha lehetőség nyílik erre – ezt a lehetőséget pedig a Miskolci Egyetemnek köszönheti.

Horváth I.



Az értékeléshez be kell jelentekeznie.

Hozzászólások

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be vagy regisztrálj.

Legyél te az első hozzászóló.

Miskolc TV mai műsora

2024-05-07 (Kedd)
Nincs műsorkiírás erre a napra... nézzen vissza később!