Miskolc anno

Akiknek Diósgyőrt köszönhetjük

2012-12-30 08:30

ADD TO IWIW FACEBOOK TWITTER LIVE GOOGLE szentlelek-asatas-120530_06.jpg

Az önkéntesség évében miskolci fiatalok igazi régészeti kincsre leltek a Bükkben. Az ő munkájuknak köszönhetően a város lakói megismerhették a Szentléleken található kolostorromot, amely egykor több mint hétszáz méter magasan, gótikus stílusban emelkedett az ég felé. A Miskolci Kalendáriumból pedig az is kiderül, mi köze a romnak Diósgyőrhöz.

A pálos az egyetlen hazai alapítású szerzetesrend, amelyet az esztergomi születésű Boldog Özséb kanonok hívott életre. Remete Szent Pál földi maradványait a keresztes háborúk idején Bizáncba, majd Velencébe szállították. Nagy Lajos király békekötésének következményeképp pedig Magyarországra került, a Szentlőrincnél lévő kolostorba. Nagy Lajos szívesen töltötte idejét Diósgyőrben, a diósgyőri-majládi pálosok így számos adományt kaptak. Kezdetben István nádortól, de a király is sok földterületet adott nekik.

szentlelek-asatas-120530_05.jpg

Egyházi tevékenységük mellett mesteri szinten foglalkoztak fafaragással is – a kolostorok, templomok berendezéseit is maguk készítették. A minorita templomban találhatók a stallumok dúsan faragott oldaldeszkái, míg a diósgyőri katolikus plébánia templomát egy általuk készített Mária-szobor díszíti.

A szentléleki pálos kolostor mellett azonban Diósgyőrben is volt egy középkori épület, s a településrész nevét is ennek, s a pálosoknak köszönheti, pontosabban a pálosok kertészeti tevékenységének nyomán. Ha kíváncsi rá, mivel foglalkoztak a pálosok, hogy miért lett a városrész neve éppen Diósgyőr, akkor keresse a Miskolci Kalendáriumot az újságárusoknál!

K. J.



Az értékeléshez be kell jelentekeznie.

Hozzászólások

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be vagy regisztrálj.

Legyél te az első hozzászóló.

Miskolc TV mai műsora

2024-04-24 (Szerda)
Nincs műsorkiírás erre a napra... nézzen vissza később!