Belföld

Ház nulla rezsivel

2007-06-18 13:20

ADD TO IWIW FACEBOOK TWITTER LIVE GOOGLE

Több mint 700 építész vett részt a Holcim és a Kortárs Építészeti Központ FENNT c. konferenciáján, melynek célja, hogy előmozdítsa a fenntartható építészetről folyó diskurzust az építészek, várostervezők, mérnökök és ingatlanfejlesztők között és példaértékű, nemzetközi és hazai projekteket mutasson be. Hivatalosan is bejelentették a második világszintű Holcim Awards versenyt is, mely összesen kétmillió dollárral jutalmazza azokat a projekteket, amelyek a fenntartható építészet jegyében születnek.

A FENNT konferencián olyan projektet is bemutattak, mellyel a „nullarezsijű” épület is megvalósítható, s amely különféle alternatív energiaforrásokkal és környezetkímélő megoldásaival nem csupán a külső energiaforrások igénybevételét teszi elkerülhetővé, hanem a ház szennyvíz- és hulladéktermelését is a lehető legkisebbre csökkenti.
A Millenárius Park Theátrum épületében megrendezett konferencia négy egységre tagolt. Körbejárja a fenntarthatóság fogalmát az általános elméleti megközelítéstől az építészeti értelmezésen át a gyakorlati alkalmazásokig.

I. FENNTarthatóság?

Az első fejezetben a fenntarthatóság gondolatának történetét ismerhették meg a résztvevők. A nap elején Luigi Centola előadásával, egy erős felütéssel, építészeti állásfoglalással kezdődött a konferencia. Fleischer Tamás előadásában a fogalom általános jelentésének tisztázásától kiindulva az élet különböző területein betöltött szerepét ismerhették meg, majd Medgyasszay Pétertől arról hallhattak előadást, hogyan jelenik meg a fenntarthatóság az építészetben, ezen belül is a magyar építészetben milyen múltra tekint vissza.

II. FENNTartható energiák

Reith András előadásán és az előző Holcim Awards-nyertes terveinek bemutatásán keresztül a konferencia második fejezetében láthattak példákat arra, hogy az energiatudatosság elvei hogyan érvényesülhetnek az építészeti tervezésnél, valamint hogy milyen kritériumoknak kell megfeleljen egy terv, ha a fenntarthatóság elvei szerint kerül elbírálásra. Itt került nyilvános magyarországi meghirdetésre a Holcim Awards 2007-es pályázati kiírása. Kaarin Taipale, a fenntarthatóság világszerte elismert kutatója, a Holcim Awards zsűrijének tagja ismertette, hogy milyen bírálati szempontoknak kell megfeleljen a pályázaton induló terv, melyek a legjobb tervek, és hogyan teljesítették ezeket az elvárásokat. III. FENNTartható városok

Az egyes épületek tervezésén túlmutatóan a városépítészetben, városfejlesztésekben van meghatározó szerepe a fenntarthatóságnak. Hogyan maradnak fenntartható módon fejleszthetőek városaink? Erre a kérdésre kerestek választ a délutáni előadások során, ahol Bordás András a shanghaji Holcim Fórumon hallottakról számol be, ahol az építészet és urbanisztika világszerte elismert képviselői boncolgatták a fenntartható városfejlődés kérdéseit, majd Andreas Delleske előadásán keresztül egy valós modellt ismerhettek meg a konferencia résztvevői a freiburgi Vauban-negyeden keresztül.

IV. FENNTartható részletek

A záró előadásokban a környezetbarát módon épült vagy gazdaságosan működő épületek építőanyagait, a működésüket biztosító rendszerek részleteit ismerhettük meg. Ertsey Attila előadásán keresztül az Autonóm település és az Autonóm ház témakörökben kutató építésztől olyan alkalmazásokra láthattak példákat, mellyel a „nulla rezsijű” ház megépíthető, amely különféle alternatív energiaforrásokkal és környezetkímélő berendezésekkel nem csupán a külső energiaforrások igénybevételét teszi elkerülhetővé, hanem a ház szennyvíz- és hulladéktermelését is a lehető legkisebbre csökkenti. Majd Bernard Olivier ismertette az előző Holcim Awards bronzérmes tervét, a Benny Farmot, a modellértékű városfejlesztési koncepciót, mely 187 lakóegységből álló szomszédos lakónegyedekre készült, mindenekelőtt szem előtt tartva a költséghatékonyságot és az infrastruktúra-hálózatok fenntartható módon történő fejlesztését.
A napot kerekasztal-beszélgetés zárta, ahol a résztvevők (Andreas Delleske, Ertsey Attila, Medgyasszay Péter) a fenntartható építészet jövőjének lehetőségeit boncolgatták Szentpéteri Márton, moderátor segítségével.

Meghirdették a 2. Holcim Awards pályázatot

A Holcim Awards-ra bárki nevezhet, akinek a projektje a fenntartható építészet területét érinti – építészek, tervezők, mérnökök vagy beruházók. Azonban csak azok a projektek nevezhetők, melyeknél a kivitelezés 2007. június 1-jéig nem kezdődött el. A verseny első fordulója 2008-ban a regionális nyerteseket választja ki, akik automatikusan bejutnak a 2009-ben tartandó világszintű versenyre.
A most kihirdetett versenyben a 35 éven aluli szakemberek számára külön versenyt írt ki a Holcim. Az építészeti projektekhez kapcsolódóan az előrehaladott állapotban lévő terveken felül a Holcim Awards a különleges látásmódot és a fenntartható építészet fogalmi körében született megvalósítható ötleteket díjazza.


Az értékeléshez be kell jelentekeznie.

Hozzászólások

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be vagy regisztrálj.

Legyél te az első hozzászóló.

Miskolc TV mai műsora

2024-04-30 (Kedd)
Nincs műsorkiírás erre a napra... nézzen vissza később!