Egyetemváros

„Kritikus” nyersanyagokat kutatnak

2012-11-27 09:50

ADD TO IWIW FACEBOOK TWITTER LIVE GOOGLE

Az Európai Unió 14, stratégiailag kritikus nyersanyag-csoportot azonosított, melyek folyamatos biztosítása az európai gazdaságban nélkülözhetetlen – ugyanakkor nehézségekbe ütközik. A Miskolci Egyetemen alapkutatási programot indítottak pályázati támogatással az előállítás lehetőségeinek feltárására.

Az előzetes felmérés alapján a 14 nyersanyagfajta közül egy esetében rendelkezünk nyersanyagforrással, kitermelési technológiával és megvalósult termeléssel is. Egy nyersanyag, a flourit esetében kimutatott ásványvagyon van hazánkban, és rendelkeznek korábbi termelési adatokkal is. Mint a hétfői programmegnyitón elhangzott, öt további nyersanyagfajta van a listán, amelyekről tudjuk, hogy földtani dúsulásai vannak Magyarországon, de földtani kutatásuk nem történt meg (ilyen a berillium, a grafit, a platinacsoport és a mangán). Három további elem esetében kimutatásukhoz korábbi adatok részletes földtani újraelemzése szükséges, de földtani dúsulásuk valószínű (germánium, indium, antimon). Négy nyersanyagfajta (kobalt, niobium, tantál, volfrám) előfordulására a hazai földtani viszonyok között nincsenek ismert kedvező feltételek.

Gombkötő Imre
projektmenedzser a hétfői megnyitón elmondta, egyetlen gazdaság sem képzelhető el megfelelő mennyiségű és minőségű nyersanyag megléte nélkül. Bizonyos nyersanyagok a mindennapi életben is jelen vannak, de pár éven belül hiány lesz belőlük. Flouritot például a Velencei-hegységben bányásztak korábban, a feldolgozás megszűnt, a felhalmozott meddőhányókon azonban még mindig van kimutatható nyersanyag.
– Többek között ennek a területnek, és az ott található nyersanyagnak a mennyiségi és minőségi elemzését fogjuk a projekt során elvégezni – mondta a projektmenedzser, aki hozzátette, az egész országra kiterjedő kutatási program a remények szerint a régióba vonzaná a kutatási-fejlesztési (K+F) gazdasági vállalkozásokat.

Földessy János szakmai vezető elmondta, most ismerkednek a régi adatokkal, és sok elemről kiderült, hogy ami ma kritikusnak minősül, az korábban itt termelésben volt. Az idők és a piacok változása azonban ezeket szinte „elmosta”, és „kisöpörte” a magyar piacról. 30 éven belül kritikus fontosságúak lesznek ezek az elemek, mivel olyan technológiákhoz, mint az üzemanyag-cellák, vagy a lítiumion-akkumulátorok használják fel őket.
– Úgy gondolom, 5-6 olyan elem van, ami Magyarországon is előfordulhat, és ezek közül is 1-2 elem lesz, ami gazdaságosan termelhető majd a remények szerint – fogalmazott a szakmai vezető.

Hozzátette, ahhoz, hogy egy bányában megindulhasson a termelés, nem is annyira a nyersanyag-háttér, mint inkább a jogi háttér és az adózási stabilitás kérdése. Amint ezek a körülmények részben országosan, részben a régióban stabilizálódnak, abban a pillanatban ezeknek a fejlesztéseknek van tere Földessy János véleménye szerint.

Patkó Gyula, a Miskolci Egyetem rektora elmondta, az egyetem „sikersorozata folytatódik az Európai Uniós pályázatok” tekintetében. Mint emlékeztetett, négy nagy TÁMOP-pályázaton nyert a miskolci felsőoktatási intézmény, ezek közül mutattak be most kettőt. A rektor elmondta, a forráskivonások egy részét pályázatokkal részben sikerült pótolni.
– Közel 1 milliárd forint a két pályázat összege, és mindkettő a Műszaki Földtudományi Karhoz köthető. Úgy gondolom, a projektek megvalósításához két dolog kell: tapasztalt szakembergárda és ambiciózus fiatalok. A Miskolci Egyetem mindkettővel rendelkezik – emelte ki Patkó Gyula.

A „Nemzetközi együttműködésben megvalósuló alapkutatás a kritikus nyersanyagok hazai gazdaságfejlesztő potenciáljának kiaknázására - CriticEl” című TÁMOP-projekt összköltsége több mint 486 millió forint. A két éves projekt 2014. október végén zárul.

Kujan I.



Az értékeléshez be kell jelentekeznie.

Hozzászólások

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be vagy regisztrálj.

Legyél te az első hozzászóló.

Miskolc TV mai műsora

2024-05-19 (Vasárnap)
Nincs műsorkiírás erre a napra... nézzen vissza később!