Közélet

Lezárult a vizsgálat

2008-09-17 18:00

ADD TO IWIW FACEBOOK TWITTER LIVE GOOGLE homlokzatatvizsgal.jpg

Lezárult a Miskolci Ingatlan- gazdálkodó Zrt. épület-felülvizsgálata, amelyet a Széchenyi u. 68. számú épületről lehulló stukkó okozta halálos baleset után indított a cég a polgármester utasítására. Az ingatlangazdálkodó igazgatója szerint nincs már veszélyes épület a főutcán.

A MIK Zrt. minden olyan, a sétálóutcán lévő épületet átvizsgált, amely az önkormányzat tulajdonban van teljesen, vagy részben. A számok kapcsán Molnár Zoltán vezérigazgató elmondta, 27 ilyen épület van, ebből egy új építésű, egy teljesen felújított, húsz pedig homlokzati felújításon esett át. Az ingatlangazdálkodó 27 társasházban látja el a közös képviseletet, ebből 25-ben van különböző mértékű önkormányzati tulajdon. A vegyes tulajdonú ingatlanok esetén 12-t kezelnek és 7 „kényszer” vegyes kezelésű épület van, ezek nem társasházak.
A felülvizsgálat során 16 épületnél veszélytelenítették a homlokzatokat, három esetben távolítottak el homlokzati és párkánydíszeket. Ezeket megőrizték, és raktározták, amelyiknél volt mód egyben leszedni. Előtte fénykép is készült az épületekről a későbbi rekonstrukcióhoz. A veszélyes és laza homlokzatdíszek, vakolat eltávolítása mellett, ahol kellett védőállványt építettek, a törmeléket elszállították, és van ahol – Széchenyi utca 119–121.– a függőfolyosót is aládúcolták. A legjellemzőbb hibák a vakolathiány, ereszdeszkázat és tetőhibák, a függőfolyosók vastakarásának hiánya és a korlát rozsdásodása voltak. Emellett gyakori a fémtolvajok miatt a csatorna hiánya, aminek következménye a falak átázása és a vakolatomlás.
A megvizsgált épületek a vezérigazgató szerint már nem jelentenek közvetlen veszélyt, de a felújításuk szükséges lenne. A MIK minden olyan épületnek elkészítette a felújítási terveit, amelyben tulajdonrésze van az önkormányzatnak a Főutca Pláza Projekt keretében. A felújítás azonban a tulajdonosok döntésétől függ, sok helyen az anyagiak miatt nem lehet belevágni. A felújítás költségét az eltávolított elemek pótlása is emelheti most. Már az átvizsgálás is egymillió forintjába került az ingatlangazdálkodónak, melyet részarányosan eloszt majd a tulajdonosok között. A cég most a belvároson kívül lévő ötven évesnél idősebb épületeket is meg fogja vizsgálni, amelyek a kezelésében vannak.
A társaság ingatlangazdálkodási tervében 397 millió forint szerepel karbantartásra, a belvárosi rehabilitációra 2005-től összesen 712 millió forintot használtak fel. A korábbi években a társasházak számára pályázatot írtak ki, melynek keretében a felújítási összeg negyven százalékát biztosították, 2006 végéig azonban mindössze heten éltek a támogatással, ők 29,5 millió forintot nyertek el.
A jelenlegi helyzet szerint tehát a közvetlen balesetveszély elhárult, ettől azonban nem lettek szebbek a főutcai épületek, sőt! Az azonban, hogy mikor újulhatnak meg a vegyes tulajdonú épületek, csak a tulajdonosok akaratán és pénztárcáján múlik. Az építési hatóság ugyanis csupán a veszélyhelyzet elhárítására kötelezheti a magántulajdonosokat...


Az értékeléshez be kell jelentekeznie.

Hozzászólások

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be vagy regisztrálj.

Legyél te az első hozzászóló.

Miskolc TV mai műsora

2024-05-03 (Péntek)
Nincs műsorkiírás erre a napra... nézzen vissza később!