Gazdaság

Meddig drágul még az élelmiszer?

2012-10-16 11:04

ADD TO IWIW FACEBOOK TWITTER LIVE GOOGLE

Lassan, de folyamatosan drágulnak az élelmiszerek, amelyek különösen a húsáruk esetében szembetűnőek. A piacon járva a zöldségért is, gyümölcsért is többet kell fizetni. A kereskedők attól tartanak, nem állt meg a drágulás.

Már nyáron megindult az élelmiszerek drágulása, és egyelőre nem tudni, hogy mikor ér véget. Annyi biztos, hogy a kilátásba helyezett 20 százalékot még nem értük el.

– Erőteljes az áremelkedés az élelmiszereknél – erősítette meg az ezzel kapcsolatos híreket Szabadfalvi László, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Agrárkamara titkára.

elelmiszer121015_csl2.jpg

– Azonban a mezőgazdasági alapanyag ára csak egy részét adja. Nézzük például a kenyeret. Egy kiló búza 60-65 forint, ha 10 százalékot emelkedik, akkor csak 5-6 forintról van szó. Az áremelkedés nagyobb részéért általában nem a termelő a felelős, viszont a tavaly őszi, téli, idei szárazság az ő vállát nyomja. Az aszály következtében kisebb lett idén a termés mennyisége és a gyümölcsöknél, zöldségeknél ez még általában a minőségben is megmutatkozik. A gázolaj, a gépek drágulását kénytelenek tovább hárítani a termelők. A magasabb fogyasztói árakat látva senki se gondolja, hogy nagyobb lett a haszna a gazdáknak. Épp ellenkezőleg. Ráadásul a zöldség-, gyümölcs-„fronton” megjelent az import. Úgy hallani, hogy burgonyát és hagymát hoznak be Németországból, Lengyelországból – panaszkodott az agrárszakember. Az árak felfelé mennek még mindig, de véleménye szerint nem fogják elérni a kilátásba helyezett 200 forintos burgonyaárat, kivéve a különleges fajtáknál.

– A hagyma, alma, burgonya, zöldség betárolása teljesen normális keretek közt zajlik, mint tették ezt nagyapáink idején is. Ettől nagyobb, felvásárlás jellegű készletezést nem tartok valószínűnek – reagált a lakossági felvásárlásokkal kapcsolatos hírekre Szabadfalvi László.

Minden bizonnyal sokan felkapták a fejüket arra, hogy német burgonyát hoznak be. Nem volt ennyivel jobb a termés Németországban, az ok véleményük szerint sokkal prózaibb: a magyar gazdák még mindig nem kapnak a nyugatiakkal azonos termelői támogatást. Jövőre változik a helyzet. Mint a kamarai szakember is megerősítette, 2013-tól egyforma támogatás jár, amihez az EU mellett a magyar államnak is hozzá kell tenni a saját részét.

– Minden az üzemanyag árának és a szárazságnak a függvénye. A tavalyihoz képest drágább az idei piac – vélekedett a drágulás okáról Schneider Orsolya eladó, a Búza téri piacon. Természetesen a szezonnak megfelelően hullámzóak az árak. Tapasztalata szerint most leginkább a karfiolt, fejes káposztát, brokkolit, valamint a szezonális gyümölcsöket, elsősorban a szőlőt viszik, illetve, amin az eladó is meglepődött: az ananászt.

elelmiszer121015_csl.jpg

A piacon szétnézve a 30 kilós kiszerelésben lévő burgonyát 2400-2500-ért adták. A fejes káposzta 130-150 közt ment, a vöröshagyma 100-110 forintért. A karfiol 120-180 között. A szőlő nagy szórást mutatott, 280-350 között mozgott.

– Vegyes, vágott savanyút csinálunk. Ehhez vásárolom most meg a belevalót, aztán a gyerekkádban csináljuk meg otthon – magyarázta Kiss Tibor, miközben a sárgarépát válogatta. – A tavalyi szezonhoz viszonyítva összességében 15-20 százalékkal drágább a piac – vélekedett.

Abszolút értelemben a hús drágult a legjobban.
– A baromfi-, a sertés-, a marha- és a húskészítmények is drágultak. Tavalyhoz képest 5-10 százalékkal emelkedtek az árak – közölte érdeklődésünkre Siegel János üzlettulajdonos. Indokként hozzátette, hogy a termelők kénytelenek voltak érvényesíteni az energia és a takarmány árának a drágulását. Véleménye szerint még nem állt meg a hús és húskészítmények drágulása, csak remélni tudja, hogy ennek mértéke kicsi lesz.

– Az alapvető élelmiszerek minden csoportjának változott az ára az elmúlt időszakban. A hús, a baromfi is jobban drágult, a 10 százalékot jócskán meghaladta. Remélem, az emelések többségén már túl vagyunk – mondta érdeklődésünkre Pásztor Istvánné, az Unió Coop Zrt. kereskedelmi igazgatója. A kereskedő véleménye szerint a néhány hónapja prognosztizált 25-30 százalékos drágulást a vevők már nem lennének képesek megfizetni.

Cs. L.



Az értékeléshez be kell jelentekeznie.

Hozzászólások

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be vagy regisztrálj.

Legyél te az első hozzászóló.

Miskolc TV mai műsora

2024-05-06 (Hétfő)
Nincs műsorkiírás erre a napra... nézzen vissza később!