Miskolci Agrokultúra Kft.

Megérkeztek a mangalicák a Bedegvölgybe

2012-06-02 09:22

ADD TO IWIW FACEBOOK TWITTER LIVE GOOGLE start-gazdasag-120531ml_04.jpg

Folyik a tereprendezés, karámépítés a Miskolci Agrokultúra Kft. bedegvölgyi telepén, ahová megérkezett az első 26 mangalica is. Hamarosan további negyven várható még, a Start program finanszírozásában. A szükséges állatorvosi vizsgálatok után 46 szürkemarha is érkezik ebben a hónapban. A Miskolci Agrokultúra Kft. év elején alakult meg, a Miskolc Holding Zrt. tagvállalataként, a város mezőgazdasági területeinek a hasznosítására.

A cég tevékenységének fő területei az állattenyésztés, a gyepgazdálkodás valamint a kertészet illetve - ehhez kapcsolódóan - az úgynevezett „hulladék-hő” hasznosítása a fóliasátrakban.

A város tulajdonában álló 110 hektáros bedegvölgyi terület a Dóczy utca fölött korábban is gulyalegelő volt, jó ideje azonban elhanyagolták, tulajdonképpen nem használták semmire.

start-gazdasag-120531ml_13.jpg

– Most teremtjük meg a gazdálkodás alapjait, folyik a terület megtisztítása, az állattartó helyek, karámok, kiszolgáló helyiségek kialakítása – mutatta Lantos Ottó ügyvezető igazgató a helyszínen. Megtudjuk, a terület maximális állat-eltartó képessége mintegy 80-90 szürkemarha legeltetéses-, és 60-70 mangalica nagykarámos tartására ad lehetőséget. Az állatok nemzetközileg is számon tartott emődi és tállyai tenyészetekből érkeznek. A szürkemarhákat először bértartásban fogadják, később fokozatosan megvásárolják az állatokat, melyeknek ez után a szaporulata is itt marad.

Található a területen mintegy 30 hektáros akácerdő is, ezt meg kívánják tartani, a fakitermelés további bevételt jelent a cég számára.
Lantos Ottó a cég tervezett, kertészeti tevékenységéről is beszámolt. Nagyjából három hektáros területen alakítanak ki fóliasátrakat, ezekben paprikát, paradicsomot és uborkát termesztenek majd. A sátrak hőellátása a tervek szerint a geotermikus energia másodlagos felhasználásával, az avasi városrész visszatérő hőjével történik. Az igazgató hangsúlyozta, így alacsonyabbak lesznek az előállítási költségek, s a piaci ár alatt tudják a zöldségeket a városi intézmények konyhái számára értékesíteni. A Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal 50 milliós támogatására is pályáztak a projekthez, a termesztés valószínűleg októbertől indulhat el. A programba bevonták a Debreceni Márton Szakképző Iskolát is.

- Tevékenységünk tehát több célt is szolgál – hangoztatta Lantos Ottó. – Egyrészt művelés, hasznosítás alá veszünk egy eddig elhanyagolt városi területet, ennek minden velejárójával, a szükséges infrastruktúra kialakításával. Másrészt egészséges, „bio” élelmiszer-alapanyagokkal látjuk el a városi intézmények konyháit, a piaci árnál jóval olcsóbban. A fenntartható működéssel, gazdálkodással ugyanakkor hosszú távon is munkahelyeket tudunk teremteni. A kertészetben és az állattenyésztésben legalább 18-20 főt lehet majd állandóra foglalkoztatni, és az állomány bővülésével a létszám még nőhet.

Az igazgató azt is elmondta, hogy a mangalica nagyjából 140 kilósan, a szürkemarha pedig másfél évesen, 300 kilós súly fölött számít „vágásérett”-nek. Így a szaporulatot, fejlődési időt figyelembe véve, előreláthatólag jövő év végétől tudnak igazán nagy tételnek számító, száz-százötven hízó feldolgozásával készült mangalica-húsárut, és évente mintegy két és fél, három tonna csontos szürkemarha-húst szállítani a miskolci intézmények konyháira.

Ott-jártunkkor 23-an dolgoztak már a telepen, a Start program közmunkásai közül.
Mint ismeretes, Miskolc Kistérség Többcélú Társulása a program két eleméhez – belvíz-elvezetés, mezőgazdaság – nyert most támogatást. Miskolcon 320-an jutottak így munkalehetőséghez a napokban, közülük 33-an mezőgazdasági tevékenységet végeznek az Agrokultúra Kft.-nél. 

Sokféle sors, élethelyzet bontakozik ki előttünk, ahogy a közmunkásokkal beszélgetünk. Többségében családos emberek – nők, férfiak – akik hosszabb-rövidebb kilátástalanságban töltött időszak után úgy érzik: végre lehetőséghez jutottak, visszakerülhetnek a munka világába. A fizetés nyilván lehetne több, de ez az összeg is magasabb, mint a segély, és egészen más, ha munkabérként adják a pénzt, mint ha támogatásként.
 
start-gazdasag-120531ml_02.jpgMátyás Béla, az egyik munkavezető is a Start programban jutott itt munkához, korábban a Szimbiózis Alapítványnál végzett hasonló munkát. Múlt év decemberétől volt állás nélkül, de multinacionális vállalatnál semmiképpen nem szeretett volna elhelyezkedni, és az sem mindegy a számára, milyen közegben dolgozik. Ezt a munkát a Bedegvölgyben „testhezállónak” érzi, véleménye szerint hasznos, értékteremtő munkát végeznek itt, mindenki szorgalmasan teszi a dolgát, megbecsülik a lehetőséget, amit kaptak. Hasonló véleményt fogalmazott meg

Papp Barnabás
, a másik munkavezető is. Mint mondta, reggel start-gazdasag-120531ml_01.jpg nyolctól délután négyig tart a munka. Mindenki pontosan jön, pedig sokan gyalog járnak ki, nem egyszer több kilométerről. – Örülnek az emberek, hogy dolgozhatnak, minden lehetőséget meg kell becsülni – hangoztatta a munkavezető, aki januártól volt munka nélkül.

A bedegvölgyi telepet Hidasi József vezeti, aki korábban négy évtizeden keresztül foglalkozott itt állat-tartással a tanyáján. Értő szemekkel figyeli, felügyeli hogyan alakítják a területet, az ő véleménye is az, hogy szorgalmasan, fegyelmezetten dolgoznak az emberek. Mint mondja, az állatok gondozása speciálisabb ismereteket igényel majd, ezt jelenleg ketten végzik az Agrokultúra Kft. egy másik főállású alkalmazottjával. Később, ha bővül az állatok száma, nyilván be kell majd erre tanítani az embereket.

Szepesi S.
 


Az értékeléshez be kell jelentekeznie.

Hozzászólások

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be vagy regisztrálj.

  • 2012-06-07 05:21

    lényeglátó

    Idét Lenkék maradnak a hivatalba? Nem jutnak Mangal Ica sorsára?

Miskolc TV mai műsora

2024-05-07 (Kedd)
Nincs műsorkiírás erre a napra... nézzen vissza később!