Fesztiválozó

Sváb település Tokaj-Hegyalján – finom káposztával

2012-05-13 14:07

ADD TO IWIW FACEBOOK TWITTER LIVE GOOGLE ratkafeszt_11_k_6773.jpg

Tokaj-Hegyalja sokat köszönhet a területén élő német anyanyelvű lakóknak is, akik szorgalmukkal gazdagították a borvidéket. A sváb települések közül Rátka a töltött káposztát is felvette gasztronómiai kínálatába.

Rátka község a világörökség részét képező Tokaji tTörténelmi borvidék egyik német nemzetiségi települése. A településről az első írásos adat 1255-ben jelent meg. A regéci uradalom részeként a Rákóczi-család birtokának számító település 1697-től teljesen lakatlan, mivel a török, majd a császári hadak portyázásai miatt a lakói elmenekültek.

Németekkel telepítik be

A település 1716-ban Trauthson János Lipót Donát herceg tulajdona, kinek fia, Trauthson János Vilmos a község újranépesítéséhez a Szent Német-római birodalom alattvalói közül hívott be telepeseket. Így népesült be Rátka 1750-ben, illetve 1785-ben a Schwarzwald- és a Boden-tó környékéről érkezett családokkal. A szorgalmas kezek munkája nyomán gazdagodó települést először a filoxérajárvány tette tönkre, majd a társadalmi-gazdasági hanyatlás betetőzését jelentette a II. világháború kora. A győztes hatalom bosszúja különösen kegyetlenül sújtott le a rátkaiakra, a németes hangzású névvel rendelkezők könnyen váltak a „málenkij robot” áldozataivá. Ma már persze nyugalom van a településen és lakói bizakodva néznek a jövőbe.

ratkafeszt_11_k_6781.jpg

Ezt érdemes megnézni!
Rátka látnivalói közül elsőként ajánlhatjuk – ha már a sváb lakosságról van szó –, a német nemzetiségi tájházat. A majd kétszáz éves lakóház fala kőből épült, ablakai és ajtókeretei kőből faragott, műves termékek. Díszítményük rokonságot mutat a Hegyalján (Tokaj, Mád, Tállya) szokásos késő barokk, illetve copfstílusú épületek jellegzetes vonásaival. A római katolikus templom 1805 és 1807 között épült Szent Anna tiszteletére. Neoromán stílusú főoltára és az oltár szobrai, valamint a szószék is fából készült, tiroli mester keze munkáját dicséri. A község parkjában kapott helyett Szent István és Boldog Gizella domborműve, melyet a millennium és a német lakosság betelepülésének 250. évfordulója tiszteletére készítettek. 1945. január 23-án 212 rátkai embert hurcoltak el az oroszok „málenkij robotra”, az ő emléküket őrzi az emlékmű a templomkertben.

Töltött káposzta

Május 18–20-án Töltöttkáposzta-fesztivált rendez Rátka, méghozzá második alkalommal. 2011-ben akkora sikere volt a hagyományteremtő céllal megrendezett fesztiválnak, hogy 2600 adag káposzta fogyott el úgy, hogy délután 5 óra után már nem tudtak kóstolót kínálni.
Az idei program május 18-án, pénteken kezdődik este 6 órakor táncházzal és borkóstolással a Művelődési Házban. Május 19-én, szombaton reggel 8-kor kezdődik a főzőverseny, 9-kor a kispályás labdarúgó-mérkőzések, délben ebéd, majd sziesztaidőben kézműves foglalkozásokkal, előadásokkal várják a gyermekeket. Kulturális műsorban sem lesz hiány, fellépnek az óvodások, iskolások, énekkarok, tánccsoportok, zenészek, könnyűzenei együttes, és humorista is. Mindezt esti szabadtéri bál zárja, míg az egész fesztivál május 20-án, vasárnap szőlőszentelő misével ér véget a Padi-hegyen.

ratkafeszt_11_k_6787.jpg

Merre, mivel?

Az útvonaltervező 41 kilométerre és 46 percre taksálja az utat autóval, melyet a legegyszerűbben a 37-es úton tehetünk meg Hernádkak és Gesztely érintésével Szerencsig, majd Ond felé letérve – és azon áthaladva – érjük el Rátkát. Az útba eső településeken most is számtalan látnivalót tudunk ajánlani, melyek megtekintésre érdemesek, ha megpihenünk útközben.
Hernádkakon említhető a református és a katolikus templom, a Honfoglalási emlékoszlop pedig Szondy Sándor miskolci fafaragó művész alkotása, de legismertebb látnivalója mindenképpen a vadregényes Hernád-part. Gesztelyen elsősorban az 1802-bn épült, késő-barokk stílusú Nagyboldogasszony-plébániatemplom számíthat érdeklődésünkre. Szerencsen mindenképp érdemes benézni a Rákóczi-várba. A belső vár keleti szárnyának első szintjén található a Zempléni Múzeum több kiállítással, képeslapgyűjteménnyel, illetve a város ipari múltjában gyökerező Cukormúzeum is megér egy kitérőt. Persze, értékes templomokban sincs hiány, de a Világörökségi kapuzat maga is egy igazi látványosság.

Ha inkább a közösségi közlekedést részesítenénk előnyben, akkor sem rossz a helyzet, vonat reggel fél hatkor indul először, majd kétóránként egészen este 11-ig. Az út 49 kilométer és 55 perc a MÁV tájékoztatása szerint. Visszafelé nagyjából ugyanez a helyzet, annyi különbséggel, hogy az utolsó vonat fél tíz előtt indul Rátkáról.
A buszos közlekedést nem kifejezetten ajánljuk olvasóinknak, csak abban az esetben, ha az utazásnak csak az egyik állomása Rátka és nem gond, ha ritka a járat. Ugyanis egy nap mindössze négy alkalommal van megfelelő kapcsolódás, tehát értelemszerűen át kell szállni.

H. I. 


Az értékeléshez be kell jelentekeznie.

Hozzászólások

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be vagy regisztrálj.

Legyél te az első hozzászóló.

Miskolc TV mai műsora

2024-04-27 (Szombat)
Nincs műsorkiírás erre a napra... nézzen vissza később!