Miskolc anno

Hétforduló – április 11–17.

2011-04-16 09:59

ADD TO IWIW FACEBOOK TWITTER LIVE GOOGLE

450 éve, 1521. április 14-én adományozott II. Lajos király céhlevelet a miskolci csizmadiáknak. A Budán aláírt privilégium a pesti céhszöveg mintájára készült. Megismerhetjük belőle a hazai kézműves ipar szervezetét, amely lényegében megmaradt a XIX. század utolsó harmadáig, a céhek megszűnéséig. Az inaskodás, a mesterré válás, az özvegy mesterek jogai éppúgy megfogalmazódnak, mint a céh jellemző tárgyai (zászló, pecsét, láda, behívótábla stb.). Ennél korábban csak a mészárosok kaptak „működési engedélyt” 1508-ban.

150 éve, 1861. április 15-én ünnepélyes keretek között helyezték el a mai Kazinczy utcai zsinagóga alapkövét. Bükk Zsigmond volt az alispán (a megye választott vezetője), aki éppúgy beszédet mondott, mint a Putnokról jött zsidó rabbi. A városban állomásozó császári vadászzászlóalj zenekara és a miskolci református diákok énekkara is közreműködött. A zsinagóga felavatása – amelyet a bécsi neológ zsinagóga és a pesti Dohány utcai zsinagóga tervezője, Ludwig Förster készített, illetve tervezett – 1863. szeptember 3-án volt. 

113. éve, 1898. április 16-án Kassán, a szabadságharc fél évszázados évfordulójára ereklye-kiállítással emlékeztek. A szabadságharc felső-magyarországi fővárosa Miskolc volt, így érthető, hogy az ekkor még kisebb lélekszámú Kassa Miskolcról nagyon sok írott és tárgyi anyagot várt. A város és tíz magánszemély több ládányi emléket küldött. Így a borsodi nemzetőrök zászlaját, Szemere Bertalan olajfestményét, az elégetés alól megmentett Kossuth-pénzek hiánytalan sorozatát, orosz főtiszti zubbonydíszt, magyar, német, orosz nyelvű iratokat és nyomtatványokat, de volt közöttük táncvigalmi meghívó és azonosító kártya is. 




Az értékeléshez be kell jelentekeznie.

Hozzászólások

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be vagy regisztrálj.

Legyél te az első hozzászóló.

Miskolc TV mai műsora

2024-05-07 (Kedd)
Nincs műsorkiírás erre a napra... nézzen vissza később!