Miskolc anno

Hétforduló – április 4–10.

2011-04-09 09:58

ADD TO IWIW FACEBOOK TWITTER LIVE GOOGLE

211 éve, 1800. április 7-én a város magisztrátusa arról döntött, hogy polgárai közé fogadja azt a poroszországi mesterembert, aki az itteni céh tagja kívánt lenni.

A kovácsok és kerékgyártók vették maguk közé, mert a Juksz Jánosra „magyarosított” mester szakmája szögverő volt. Ómassán működött a vasverő, különféle termékeket helyben is előállítottak. A kovácsszeget ebben az időben cigányszegnek is nevezték, a terméket vándorcigányok készítették és értékesítették. A céhek szabályai „helyhezkötött” életmódot kívántak. (A diósgyőri állami vasgyárban 1871-től gyártottak ipari mennyiségben szegféleségeket.)

151 éve, 1860. április 8-án hunyt el gróf Széchenyi István. Miskolcon Lévay József indítványára négyheti gyászt tartott a Miskolci Polgáregylet. A Nemzeti Kaszinó – amelynek később dísztagja lett –, valamint valamennyi felekezet megemlékezett róla. A Polgáregylet már akkor felvetette, hogy országos gyűjtést kezdeményezzenek szobrának elkészíttetésére. (Miskolcon köztéri szobrot 1993-ban avattak emlékére.)

87 éve, 1924. április 8-án egyházművészeti kiállítást nyitottak a Városháza dísztermében. A kiállítást a Görög Katolikus Nőegylet rendezte, a téma pedig a miskolci ortodox egyház műkincseinek bemutatása volt. Ekkor már nem voltak az egyháznak hívő tagjai, felvetődött az is, hogy a bolgárok veszik használatba. Ebben a bizonytalan helyzetben leltárt készítettek a hihetetlenül gazdag műkincsanyagról. Ez volt a „balkáni kereskedők” egyházi kincseinek első bemutatása.




Az értékeléshez be kell jelentekeznie.

Hozzászólások

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be vagy regisztrálj.

Legyél te az első hozzászóló.

Miskolc TV mai műsora

2024-05-07 (Kedd)
Nincs műsorkiírás erre a napra... nézzen vissza később!