Egyház

A bombázások áldozataira emlékeztek

2011-06-01 13:14

ADD TO IWIW FACEBOOK TWITTER LIVE GOOGLE

A Miskolcot ért, második világháborús bombázások áldozataira emlékeztek szerdán délelőtt, a Búza téri görög katolikus templomban. 1944. június 2-án, a szövetséges légitámadások következtében, több mint kétszáz polgári lakos és katona vesztette életét Miskolcon.

bombaunn1.jpg

A rendezvény elején Gulybán Tibor görög katolikus esperes köszöntötte a jelenlévőket. Az áldozatokra emlékezve, méltatta azok tevékenységét is, akik segítettek, mentették a menthetőt a támadások idején. A Soltész Nagy Kálmán utcai görög katolikus általános iskola tanulóinak ünnepi műsora után, Ivánné Balázs Mária, a Miskolci Polgári Védelmi Kirendeltség vezetője mondott ünnepi beszédet.

bombaunn2.jpgMint mondta, majdnem öt évvel a II. világháború kitörése után, a front közeledtével, városunk stratégiai célpontja lett a szövetséges légierőnek. 1944. június 2-án délelőtt , három hullámban, több mint száz B-24-es típusú óriásbombázó mért légicsapást Miskolcra. A gépek olaszországi támaszpontokról szálltak fel, összességében több mint 200 tonna romboló-, illetve gyújtóbombával. Az akció célja az volt, hogy a szövetséges partraszállás előtt lerombolják a vasúti csomópontokat, akadályozzák, lassítsák a szembenálló csapatok átcsoportosítását, a hadianyagok és az utánpótlások szállítását.

Ivánné Balázs Mária a "Légi háború Magyarország felett" című könyvből idézte fel a korabeli eseményeket: „Miskolcon a bombázás 09 óra 10 perckor kezdődött, a kötelék kissé elcsúszva, egészen a Piac térig kiterjedve vetette le a bombaszőnyeget. A Tiszai pályaudvart, a rendező pályaudvart és a környékét nagyon súlyos károk érték. 170 lakóház megsemmisült, és mintegy 600 megsérült. Telitalálatot kapott a gyalogsági-, a tüzér- és a huszárlaktanya, a villanytelep (1 halott). A Berva bombune.jpg Malom, a Miskolci Kavicskotró Kft. (4 halott, 2 sebesült), megrongálódott a Szilágyi és Diskent Motor- és Gépgyár (3 hét termeléskiesés), valamint Hercz Jenő Gépgyára és Vasöntödéje. A támadás során meghalt 177 lakos és 29 katona, megsebesült 420 fő.” A város ökumenikus szertartás szerint, katonai tiszteletadással búcsúzott halottaitól. Az áldozatokat a Tetemvár téren ravatalozták fel. A gyászmise után a polgári áldozatokat a köztemetőbe, a katonákat a Hősök temetőjébe temették el.
A szövetséges légierő őszig még három alkalommal támadta Miskolcot. Augusztusban kétszer ugyancsak a pályaudvarok voltak a célpontok, míg a szeptember 13-ai bombázás már a kohászat üzem és a gépgyár ellen irányult.

- Most, az 1944. évi légitámadások 66 évfordulóján meghajtjuk fejünket az áldozatok előtt, és elhelyezzük a megemlékezés virágait. Ugyanakkor megköszönjük a bombázások után a mentésben részt vevő szervezetek munkáját, akik mentették a mentetőt, keresték az eltűnteket, oltották a tüzet, ellátták a sebesülteket. Köszönjük az egykori tűzoltók, légósok, rendőrök, katonák, mentősök és kórházi dolgozók áldozatos munkáját! - hangoztatta az előadó. Papp László és Király István szemtanúk korabeli emlékeiket idézték fel a bombázásokról, majd gyászliturgiát tartottak az elhunytak emlékére.

bombaunn.jpg

A megemlékezés végén a résztvevők, és ciivil szervezetek képviselői megkoszorúzták a bombázások áldozatainak kopjafáját, amelyet 1994-ben állított a Miskolci Polgári Védelmi Kirendeltség, a görög katolikus templom mellett.



Szepesi S.  


Az értékeléshez be kell jelentekeznie.

Hozzászólások

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be vagy regisztrálj.

Legyél te az első hozzászóló.

Miskolc TV mai műsora

2024-04-27 (Szombat)
Nincs műsorkiírás erre a napra... nézzen vissza később!