Egyéb

Kishonthy Zsolt – Kondor Béla Képzőművészeti Díj

2011-05-11 11:15

ADD TO IWIW FACEBOOK TWITTER LIVE GOOGLE KishonthyZsolt.jpg

Amit „ mindenki” tud Kishonthy Zsolt művészettörténészről: a MissionArt Galériát 1990-ben hozta létre kollégájával, Jurecskó Lászlóval, akivel azóta is vezetik és tulajdonolják azt. Miskolcon és Budapesten üzemel a galéria, amely számos kortárs és a nagybányai festészetet bemutató kiállítást rendezett Magyarországon és külföldön (Bécs, Bukarest, Párizs, Róma, Stuttgart, Berlin, London, Moszkva, Los Angeles).

A nagybányai festészetet bemutató kiállítás-sorozatuk 1992-ben indult Miskolcon, több művészettörténész véleménye szerint lényegében átírva a magyar művészettörténet ezen szakaszát. A kiállításról megjelent publikációk nem egy esetben korszakos jelentőségűnek nevezték az eseményt, kiemelve, hogy nem országos múzeum, hanem egy (akkor még) „vidéki” magángaléria rendezvényéről van szó.
További kiállítások, a MissionArt újabb és újabb kiadványai – a könyvek között saját művekkel –, egy (de nem az egyetlen) igazi „felfedezés”: Mattis Teutsch János megmutatása itthon és külföldön.
Erről így írnak: „A MissionArt Galéria eddigi legjelentősebb vállalkozása a Magyar Nemzeti Galériával és a müncheni Haus der Kunsttal közösen rendezett Mattis Teutsch és a Der Blaue Reiter című kiállítás. E projekt a részben (főleg külföldön) elfeledett, kitűnő magyar avantgarde mester, Mattis Teutsch János művészetét mutatja be.”
Amúgy a galéria legjelentősebb vállalkozása mégsem ez, hanem önnön léte, munkássága, azaz a művészettörténész-galériás duó munkássága.
Kishonthy Zsoltnak négy gyermeke van, leánya építészként végzett, ő, és a legnagyobb fiú, aki informatikus, Pesten él, a másik két srác Miskolcon.
A Szépmesterségek Alapítvány kuratóriumának elnöke, és mint ilyen, a Miskolcon szerkesztett MŰÚT című folyóirat felelős kiadója. Okkal büszke erre a „gyermekükre”: öt éve, pályázaton nyerte el az a csapat a jogot ennek az irodalmi-kulturális műhelynek a létrehozására és működtetésére, amelynek ő is tagja. (Több szakember véleménye szerint a MŰÚT ma a legsikeresebb ilyen jellegű kiadvány az országban.) Internetes oldalukat sok ezren látogatják.
Egy másik nagy sikere a Szépmesterségek Alapítvány és a Factory Arénát működtető Komlóstetői Kerékpáros Sport Klub közös, nyertes pályázata, amelyet a TÁMOP-hoz nyújtottak be, és amellyel 69 millió forint (uniós pénzt) nyertek Tudásgyár elnevezésű projektjükre. Ennek lényege, hogy komplex módon rendhagyó zenei, képzőművészeti, helyismereti szakköröket, kreatív foglalkoztató klubot, íróiskolát, színházértelmező és filmkészítő műhelyeket, táborokat működtetnek középiskolásoknak a Factory Arénában idén és jövőre. Tizenéveseket céloztak meg, hogy bevonzzák-bevonják őket nemcsak a művészetekbe, hanem azon szakmákba, amelyek azokkal kapcsolódnak.
Kishonthy Zsolt tevékenységének egy további területe a sok közül: a miskolci Művészetek Háza tárlatainak gazdája, amely munka úgy találta meg, hogy a kezdetben bábáskodók közül egyszer csak egyedül maradt. A majdnem havi rendszereséggel frissülő kiállításokkal kortárs, progresszív művészeket mutat be azoknak, akik nem feltétlen e tárlatok kedvéért mennek oda (mozi, koncert, egyéb események), de „kénytelenek” találkozni az alkotásokkal.
Kishonthy Zsolt Miskolc idei Kondor Béla Képzőművészeti Díjasa.
(Sz. G. – Pro Urbe c. kiadvány)


Az értékeléshez be kell jelentekeznie.

Hozzászólások

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be vagy regisztrálj.

Legyél te az első hozzászóló.

Miskolc TV mai műsora

2024-05-06 (Hétfő)
Nincs műsorkiírás erre a napra... nézzen vissza később!