Pályázatok

Hatalmas beruházás előtt áll a Miskolci Egyetem

2008-04-17 18:22

ADD TO IWIW FACEBOOK TWITTER LIVE GOOGLE 65-milliard.jpg

Történetének legnagyobb összegű és volumenű infrastruktúrális fejlesztésébe kezdhet a Miskolci Egyetem, miután a héten kiderült, elnyerték a Társadalmi Infrastruktúra Operatív Programban (TIOP) megpályázott több, mint 6.2 milliárd forintot.

Többmilliárdos fejlesztésre nyújtotta be pályázatát a Miskolci Egyetem – korábban megfogalmazott fejlesztési terveinek megfelelően – a TIOP „A felsőoktatási tevékenységek színvonalának emeléséhez szükséges infrastrukturális és informatikai fejlesztések támogatása” című felhívására. Az április 16-án kihirdetett első forduló eredményei szerint a Miskolci Egyetemen összesen 6,5 milliárdos – ebből 6,2 milliárd a támogatás – fejlesztésre nyílik lehetőség.
A pályázat eredményességét bejelentő tájékoztatón dr. Patkó Gyula, elmondta, a műszaki és természettudományi oktatás infrastruktúrájának fejlesztésére fordítják az összeget. Az egyetem rektora hangsúlyozta, hogy ez nem csak az egyetem, hanem a város, és a régió fejlődését is szolgálja, hiszen a céljuk az, hogy olyan hallgatókat képezzenek, akik hasznos tagjai a társadalomnak, a városnak, a régiónak. Lényegesnek nevezte azt is, hogy a kormányzat felismerte, mennyire fontos a felsőoktatás fejlesztése. Az első körben hat felsőoktatási intézmény nyert a pályázaton, ebből három a mi régiónkból került ki. Patkó Gyula szerint jó helyre került ez a pénz, és hozzájárul a régió felemelkedéséhez.
Dr. Mang Béla, stratégiai és fejlesztési rektorhelyettes arról beszélt, hogy amikor 2006 év végén bemutatták az egyetem fejlesztési koncepcióját már tudatosan számoltak ilyen pályázati forrásokkal. A 2000-ben indult egyetemi fejlesztések a hallgató-barát egyetem megvalósítását szolgálták, ezek után következhet most az infrastruktúra. Ez a projekt helyben szeretné tartani a diplomásokat, segíteni a munkahelyteremtést, nyitni a közoktatás felé, tehetségeket bevonni a kutató, oktatói munkába, jövőt mutatni.
Szabó György, az Észak-magyarországi Regionális Fejlesztési Tanács elnöke azt is hangsúlyozta milyen sokat jelent, hogy rögtön az első körben kapta meg a Miskolci Egyetem a támogatást, ez is jelzi, milyen szellemi erővel rendelkezik a campus. Ez az egyetemi siker Miskolc sikere is, Miskolc sikere pedig a régióé. Huszonnyolc kistérség van régiónkban, melyből tizenkettő kiemelten hátrányos helyzetű A legtöbben azt szeretnék, hogy ezeket a kistérségeket fejlessze a kormányzat, az elnök szerint azonban egy régió felzárkóztatásában a legfontosabb mindig a régióközpont fejlesztése.
Káli Sándor, Miskolc polgármestere felidézte Patkó gyula március 15-én mondott beszédét, melyben a szabadságharc magyar katonáinak a legnagyobb erejét abban találta, hogy képzett tisztek vezették őket. A polgármester szerint most is harcban állunk, versenyben az ország, és Európa régióival. Fontosnak nevezte, hogy a most meginduló beruházások a külső megjelenésben láthatóvá teszik az emberek számára a fejlődést. Ez a beruházás a város középfokú oktatásának is lendületet fog adni, és Miskolc lakosainak szemléletváltást is jelenthet. Káli Sándor megjegyezte, külön öröm számára, hogy az egyetemi fejlesztés látványtervére rövidesen az uszoda is rákerülhet, amelynek jelenleg a tendereztetése folyik.
A projekt 37 ezer négyzetméternyi területet érint, és 68 labort. Az eszközlistán 272 eszköz szerepel, az oktatástechnikai eszközökkel felszerelt laborok száma 114 lesz. A tervek szerint két év alatt valósulnak meg a beruházások.
A projekt szakmai tartalma:
– A miskolci és a sárospataki campus területén található – MTMI releváns (MTMI = matematikai, természettudományi, műszaki és informatikai) – épület részleges felújítása, tereinek részleges átalakítása és továbbfejlesztése, illetve megújítása. Nem cél új épületek építése, hanem ellenkezőleg, a jelenlegi épített infrastruktúra optimális funkcióinak megtalálása, illetve kialakítása. Az épített infrastruktúra-fejlesztések kizárólag fizikai és/vagy kommunikációs akadály-mentesítéssel valósulnak meg. A megújuló terület mintegy 37 ezer négyzetméter.
– A megújult terekben O+K (oktatás+kutatás) célokat szolgáló laboratóriumok, valamint gyakorlatorientált képzési helyek kialakítása, a MTMI területek mindegyikén. A fejlesztésekben prioritást élveznek a gyakorlatorientált képzésekhez kapcsolódó részek, különös tekintettel a pólus program szakmai területeire, illetve a regionális igényekre és a versenyszférával való kapcsolat elmélyítésére. Az érintett laboratóriumok száma 68.
– Átütő erejű gép-, műszer- és eszközbeszerzés a MTMI képzés, a K+F és a szolgáltató (Sz) tevékenység gyökeres megújítása érdekében. Az eszközlistán szereplő tételek száma 272.
– Az intézményi gerinchálózat kumulatív sávszélességének növelése, az aktív eszközök minőségi fejlesztése.
– Az O+K+Sz célokat szolgáló laboratóriumok, valamint gyakorlatorientált képzési helyek IKT-kal való támogatása. Az oktatástechnikai eszközökkel felszerelt laboratóriumok száma 114.
– A multimédiás tananyagfejlesztések, valamint az e-képzések informatikai hátterének minőségi és mennyiségi továbbfejlesztése.
– A hatékony technológiai- és tudástranszfer, a hallgatói „életpálya” teljes nyomon követése, a belső szolgáltatások – különösen az Integrált Gazdálkodási Rendszer (IGR) bevezetése –, a minőségfejlesztési rendszerek, továbbá a Kiemelt (központi) Projektek informatikai hátterének kialakítása. Az informatikai eszközlistán szereplő eszköz típusok száma összesen 108.
A projekt hosszú távú célja a Miskolci Egyetem oktatási, kutatási, innovációs, valamint külső és belső szolgáltatási infrastruktúrájának hangsúly változásokat is tartalmazó megújítása, az intézmény komplex értelemben vett versenyképességének növelése.Az oktatás területén közvetlen cél az MTMI infrastruktúra megújítása, gyakorlatorientált képzési részek (laboratóriumok) létrehozása, kialakítása és fejlesztése; az oktatói-kutatói és a kiszolgáló terek korszerűsítése, felújítása. A fejlesztésekbe korszerű oktatás-módszertani elemek (multimédia, e-képzés) integrálódnak.A K+F területen közvetlen cél a kutató egyetemmé válás stratégiájának infrastrukturális megalapozása. A fejlesztendő kutatási területek építenek az intézmény hagyományaira, szolgálják a Pólus Program (Technopolisz) kiemelt irányait, a környezet igényeit és elvárásait. Hosszabb távú cél az országos vezető szerep fenntartása, illetve megerősítése egyes területeken, valamint a nemzetközi kutatási munkamegosztásból nagyobb rész megszerzése.
Az intézmény regionális szerepvállalása, a gazdasági és a munkaerő piaci szereplők igényei okán az innováció területén cél a tudáshasznosulás hatékonyságának fokozása, az oktatás és a felnőttképzés rendszerén túlmenően a K+F területeken is. A fejlesztésnek célja a tudás- és technológia transzfer minden elemének befogadása és továbbadása.
A szolgáltatások vonatkozásában cél azok infrastrukturális hátterének kialakítása, bővítése és megújítása. A belső szolgáltatások területén cél a költséghatékony technikák és technológiák további térnyerésének biztosítása, a külső szolgáltatások területén pedig a gazdálkodó szervezetek igényeire való gyors reagálás készségének és műszaki-informatikai képességének kialakítása.


Az értékeléshez be kell jelentekeznie.

Hozzászólások

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be vagy regisztrálj.

Legyél te az első hozzászóló.

Miskolc TV mai műsora

2024-04-26 (Péntek)
Nincs műsorkiírás erre a napra... nézzen vissza később!