Pályázatok

Gyerekek felzárkóztatását végezték

2011-03-12 13:07

ADD TO IWIW FACEBOOK TWITTER LIVE GOOGLE

160 nevelőszülőnél élő gyermek iskolai felzárkóztatását és pszichológiai megsegítését végezte el a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Gyermekvédelmi Központ az elmúlt két évben az EU támogatásával.

Fejlesztőpedagógiai, logopédiai, gyógypedagógiai és pszichológiai foglalkozásokat tartottak a nevelőszülőnél elhelyezett gyermekek számára a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Gyermekvédelmi Központ szakemberei. Összesen 160 gyermek járt az iskolaidő után, péntek délutánonként megszervezett foglalkozásokra, ahol kisebb csoportokban kapták meg az egyéni szükségleteikhez tartozó fejlesztéseket, odafigyelést. Mindezeken túl a programban résztvevő gyermekek egyhetes nyári táboroztatását is sikerült megoldani a pályázati keretből, ahol további élményekkel, tapasztalatokkal gazdagodhattak. A projekt összegzésére 2011. február 24-én Zárórendezvényt tartottak a miskolci Gárdonyi Művelődési Házban.

gyerekekfelzarkoztatas2.jpg

A gyermekvédelemi szakellátásban mindig is problémát jelentett az a helyzet, hogy a családjukból kiemelt gyermekek nevelőszülőnél történő elhelyezésük után képességeikhez mérten is gyengén teljesítenek az iskolában, magatartásukkal is sok probléma van. Mindez általában a vérszerinti szülő hanyagságából adódik, aki nem figyelt oda gyermeke megfelelő nevelésére és szellemi fejlődésére. Ezeket a hiányosságokat s a gyakran organikus okra is visszavezethető problémákat nagyon nehéz a napi tanítási menetben megoldaniuk az osztályfőnököknek, pedagógusoknak. Külön foglalkozásokat, nagyobb odafigyelést igényelnek a gyerekek. „Mivel a TÁMOP-5.2.5. konstrukció alapvető célja teljes mértékben összhangban volt a korábban felvetett probléma-megoldási igényünkkel, megírták és beadták pályázatukat az Európai Szociális Alaphoz, s 19.503.264 Ft-ot nyertek a projekt megvalósításához – mondta el Zsoldos Árpád projektmenedzser.

A péntekenkénti foglalkozásokat a megye különböző pontjain tartották: Miskolcon, Kazincbarcikán, Halmajon, Ózdon és Girincsen voltak a központok, ahová a környékbeli településekről is jártak a gyerekek a fejlesztésekre.

gyerekekfelzarkoztatas1.jpg

 „A terápia közvetett hatása volt a tanulási nehézségekhez kompenzáló technikák tanítása, beilleszkedési zavarok megszüntetése, csökkentése, magatartási rendellenességek kompenzálása, mely tünetek nagyon jellemzőek a gyermekvédelem hálózatában nevelkedő gyerekekre. Figyelmem, törődésem rengeteg szeretettel, pontos órakezdéssel, kevés hiányzással hálálták meg. A péntek délutánok élményekkel teliek, vidámak voltak. A memoritereket megtanulták a következő alkalomra. Élveztük az együtt töltött perceket. Kifejezőkészségük, szókincsük, gondolataik szavakba öltése mérhetően javult a hat hónap alatt. Néhány nevelőszülő pozitív visszajelzése kifejezetten elismerése volt munkámnak.” – olvasható Bárdos Zoltánné fejlesztőpedagógus szakmai beszámolójában.

Mivel fontos követelmény volt, a fent megvalósított programok mellett a gyermekekkel közvetlenül foglalkozó szakemberek képzésére, környezettudatos magatartásának kialakítására, valamint a GYES-en és GYED-en lévőkkel történő szervezett kapcsolattartásra is kiemelt figyelmet fordított a pályázó. A projekt megvalósításakor önkéntesek bevonására is sor került, akik a gyermekek táboroztatását vállalták.


Az értékeléshez be kell jelentekeznie.

Hozzászólások

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be vagy regisztrálj.

Legyél te az első hozzászóló.

Miskolc TV mai műsora

2024-04-26 (Péntek)
Nincs műsorkiírás erre a napra... nézzen vissza később!