Szociális

Hosszú a sor a miskolci bölcsődék várólistáján

2011-02-11 08:49

ADD TO IWIW FACEBOOK TWITTER LIVE GOOGLE bolcsisek1.jpg

Tizenhat bölcsődével lett kevesebb az elmúlt években Miskolcon, így az intézmények befogadóképessége is jócskán megcsappant. Mégsem emiatt alakult ki százas nagyságrendű várólista egyes intézményekbe, hanem azért, mert a szülők szeretnék a legpraktikusabb helyet megtalálni csemetéiknek.

Összesen 26 bölcsőde működött Miskolcon önkormányzati finanszírozásból, de ezekből 16-ot bezártak az elmúlt években, a maradék 10 intézmény pedig megosztja a szülőket. Kovács Katalin az Egyesített Bölcsőde és Egészségügyi Szolgálat vezetője portálunknak elmondta: a gyermekeket el tudják ugyan helyezni az intézményekben, de nem mindig ott, ahol a szülő azt szeretné. Elmondása szerint jelenleg az 500 főt is eléri azok száma, akik az egy éves előjegyzésben szerepelnek.

A 10 bölcsőde jelenleg 698 férőhellyel rendelkezik, és jelen pillanatban is van 30 szabad férőhelyük. A legtöbb szülő viszont olyan bölcsődébe akarja beíratni gyermekét, ami közel esik a munkahelyéhez, vagy otthonukhoz. Erre viszont nincs minden esetben lehetőség, hiszen a forgalmasabb városrészekben lévő intézményekben óriási a túljelentkezés. Azoknak, akiket nem tudnak felvenni, felajánlanak egy másik bölcsődét. Ha mégsem szeretnék elfogadni a felajánlott bölcsit, akkor előjegyzésbe kerülnek arra az esetre, ha megüresedne egy hely, hiszen Kovács Katalin szerint számtalanszor előfordult már, hogy a szülök évközben, kivették csemetéjüket költözés, vagy más családi ok miatt. Az előírt létszámot viszont kötelezően be kell tartaniuk, így egy csoportba csupán 14 gyermeket vehetnek fel.

bolcsisek2.jpg

Abban az esetben, ha a szülők úgy döntenek, hogy elfogadják a felajánlott másik intézmény szolgáltatásait, és időközben megürülne egy hely a korábban kinézettben, a nevelők nem ajánlják a cserét, hiszen a gyermekek egy folyamatos beszokató rendszerben vesznek részt, amiben nagy törés volna a bölcsődeváltás.

A tehetősebb családok viszont általában nem várakoznak a listán, és nem kell beérniük a felajánlott intézménnyel sem, hiszen megengedhetik maguknak az úgynevezett magánbölcsődéket is, ahová saját költségen írathatják be gyermekeiket. Ezen intézmények aránya nem túlságosan nagy, hiszen Miskolcon mindössze öt, úgynevezett családi napközi található.

Soltész Miklós, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium szociális, család- és ifjúságügyért felelős államtitkára egy nemrég adott nyilatkozatában ezzel kapcsolatosan kijelentette, hogy hazai forrás bölcsődeépítésre az elmúlt években sem volt, most sincs, és a jövőben sem lesz. Az államtitkár a rendszer piacosítását szeretné elérni, mert szerinte „akinek az anyagi helyzete megengedi, fizessen térítési díjat a szolgáltatásért”. A jelenlegi rendszer ugyanis igazságtalan, hiszen amíg az önkormányzati bölcsődék szinte ingyenesek, akik ide helyhiány miatt nem kerülnek be, 40–70 ezer forintot fizetnek a magánintézményekben. A március végéig elkészülő nemzeti szociálpolitikai koncepció azt is tartalmazza majd, hogy a munkáltatóknak béren kívüli juttatás formájában kellene hozzájárulniuk a bölcsődei térítési díjakhoz.

Kovács Katalin hozzátette, a vallásos szülők egy harmadik lehetőséget is választhatnak, hiszen a különböző egyházak tartanak fent saját részre kialakított bölcsődéket, ahová a gyermekeket beírathatják.

Vajtó László
Fotó: Juhász Á.



Az értékeléshez be kell jelentekeznie.

Hozzászólások

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be vagy regisztrálj.

Legyél te az első hozzászóló.

Miskolc TV mai műsora

2024-05-20 (Hétfő)
Nincs műsorkiírás erre a napra... nézzen vissza később!