Közgyűlés

Közbiztonság és tömegközlekedés a közmeghallgatáson

2010-12-21 13:13

ADD TO IWIW FACEBOOK TWITTER LIVE GOOGLE kozmeghallgatas201012_1.jpg

Közmeghallgatást tartott kedden délelőtt Miskolc közgyűlése, ahol a város polgárai és a helyben működő szervezetek képviselői közérdekű kérdéseket tehettek fel, javaslatokkal élhettek. A témák között többször is szerepelt a közbiztonság és a tömegközlekedés ügy, ahogy Lyukó kapcsán is többen szót emeltek.

Már előzetesen, írásban is érkeztek hozzászólások a 2010-es közmeghallgatásra. Állampolgári kérdés vetődött fel a Zöld Nyíl projektjével kapcsolatban, többek között arra vonatkozóan, hogy van-e mód a Szent Anna tér és az Újgyőri főtér között a gömbsüvegsor elhagyására. A Zöld Nyíl folytatásáról Kriza Ákos polgármester elmondta: az új projektirányító bizottság munkába állását követően minden további tervezési folyamatot újragondolnak majd.
A Fészekrakó ügyben is érkezett állampolgári bejelentés, ám a felhalmozott közüzemi hátralékok kapcsán ezúttal nem az avasiak, hanem a Diósgyőrben élők tették fel kérdésüket. Novák Józsefné azt kérdezte, a közüzemi szolgáltatóknál, vagy a nagyobb szolgáltatóknál milyen koncepció van a behajtással kapcsolatban? Kriza Ákos polgármester a fészekrakó üggyel kapcsolatban közölte: most is dolgozik egy csapat a probléma megoldásán. A kérdést tavaszra szeretné rendezni a városvezetés. Ez egy örökölt ügy, három hónap alatt nem tudták megoldani, és néhány jogszabály módosítás is szükséges a kérdésben.

Magyar Pálné pozitív felütéssel beszélt a lyukói helyzetről, mint mondta, a rendőri jelenlét valóban folyamatos októbertől, és érezhető is az eredménye. Pozitívan említette a mezőőrök munkáját is, a településőrséget azonban fölöslegesnek nevezte. Arról is beszélt, hogy megalakították a polgárőrséget, mely jelenleg 67 tagot számlál a városrészben, és a telektulajdonosok is segítik anyagi támogatással a munkájukat. Ugyanakkor bizonyos problémák továbbra is fennállnak, mint például a csapatokba verődött kóbor kutyák, amelyektől félnek az emberek. A tömegközlekedés kapcsán megemlítette, hogy a 16-os busz bár ritkán jár, de reggel mégis gyakran előfordul, hogy nem férnek fel rá az emberek, ugyanakkor a buszok koszosak. A telkes utak rettenetes állapotban vannak, sok helyen már gyalog sem lehet közlekedni. A részönkormányzat megszűnése esetén pedig még azt a kis lehetőséget is elveszítik a dolgok jobbá tételére, ami eddig megvolt.

kozmeghallgatas201012_2.jpg

Dr. Kriza Ákos polgármester válaszában elmondta, a belügyminisztérium segítségét kérték, hogy közösen dolgozzanak ki megoldást a lyukói problémára. Vizsgálják a városrészben geodéták, műszaki szakemberek segítségével, hogy mennyire alábányászott a terület, és felmérik a területet. A tömegközlekedési felvetés kapcsán megjegyezte: az MVK Zrt. a legrosszabb gazdasági helyzetben lévő önkormányzati cég a városban, de kérte, hogy vizsgálják felül a menetrendet.
 
Leskó Imre a Búza tér környéki illegális cigaretta árusok mellett – melyek kapcsán kamerák kiépítését javasolta az aluljáróban – szintén Lyukó helyzetét említette, ahol szerinte nem szűnt meg a bűnözés, és tarthatatlan a helyzet.
Dr. Pásztor Albert, városi rendőrkapitány elismerte, hogy a probléma tényleg nagy Lyukóban. A rendőri jelenlétnek köszönhetően visszaesett a bűncselekmények száma, ám azokat teljesen felszámolni nem lehet. Jelenleg összehangolt akcióban, a társzervekkel közös intézkedéssel lépnek fel, melynek keretében minden ingatlant leellenőriznek a városrészben. Mindenkit leigazoltatnak, ellenőrzik, hogy milyen jogcímen tartózkodnak ott, az eredményt pedig megküldik az önkormányzat felé, hogy tovább tudjanak ellenőrizni és intézkedni ez alapján. Az eddigi ellenőrzések kapcsán a rendőrkapitány kijelentette: kevesebben élnek Lyukóban, mint azt előzetesen sejteni lehetett, és 95 százalékuk jogosan tartózkodik az adott ingatlanban.

Medve István a vidék (állattenyésztés, növénytermesztés) újraindításáról beszélt, amely akár ezer embernek adhat munkát Miskolc agglomerációjában. Szemes István a bábonyibérci „áldatlan állapotokra” hívta fel a figyelmet, a városrészben ugyanis nem megfelelően kiépítettek a szigetelt szennyvíztározók. Véleménye szerint megvan a törvényi szabályozás, de a hivatalokban nem tartják be, illetve felülírják. Beszélt a gyermekek tetvesedéséről is, melynek kapcsán határozott fellépést kért a családokkal szemben, ahol erre nem figyelnek. Azt is megemlítette, hogy a MIK-es ingatlanoknál, ahol nem fizetik rendben a bérleti díjakat szintén szigorúan kellene a cégnek fellépnie.
Fülöp Józsefné, a Magyar Kommunista Munkáspárt városi elnöke azzal kezdte felszólalását, hogy a Tanácsköztársaság Emlékművéért és a Ságvári Endre szoborért személyes védnökséget vállalt, erről a hivatalokat is értesítette. Megemlítette, hogy többször kaptak ígéretet a komlóstetői buszjáratok normalizálására, illetve kérik az orvosi rendelő visszahelyezését. Kérte, hogy akadályozzák meg a Diósgyőri Kórház pusztulásának folytatódását, és, hogy hozzák végre rendbe a Szántó-Kovács utcát, amely rettenetes állapotban van.

Kerek István úgy is, mint magánember és a Tapolcafürdőért Egyesület nevében szólalt fel. A tapolcai kolónia helyzetét a Bábonyibérchez hasonlította, ahol megjelentek a patkányok, aminek az orvoslását kérte. Azt is megkérdezte, az ott élő, tartozásokat felhalmozó embereket miért nem lehet kilakoltatni, és javasolta, hogy gondolják át az Integrált Városfejlesztési Stratégia Miskolctapolcára vonatkozó részét.
Dr. Kriza Ákos válaszában elmondta: Miskolctapolca fejlesztése kiemelt prioritást élvez A korában tervezett fürdő és hozzákapcsolódó szállodafejlesztés azonban nem fog megépülni. A fejlesztés napirenden van, jelenleg a főépítész dolgozik az építészeti terven, ami január végére készül el, és lakossági fórumon fogják a miskolciakkal egyeztetni. A fejlesztési ügynökséggel is tárgyaltak már arról, hogyan lehetne finanszírozni a beruházásokat, erre két pályázat is kínálkozik tavasszal. Mivel azonban ez még hosszabb idő, így dolgoznak azon, hogy megoldják az előfinanszírozást, hogy mihamarabb beindulhasson a fejlesztés a városrészben.

Gál Péter a Belvárosi Nyugdíjas Klub nevében afelől érdeklődött, hogy folytatódik-e a Panelprogram, melyről a polgármester kijelentette: januárban írják ki a következő pályázatot a Széchenyi Terv keretében.
Turtóczki István arról számolt be, hogy aláírásokat gyűjtenek az 1-es busz megmaradásáért a Zöld Nyíl villamosprojekt elkészülte után, és javasolta, hogy ehhez a járathoz igazítsák a többi busz menetrendjét. Illetve megfontolandónak nevezte a Szinva medrének felmérését és szelvényezését. Dr. Kriza Ákos ennek kapcsán elmondta, szerdán egyeztetnek a fejlesztési ügynökséggel arról, hogy milyen lehetőségek vannak a Zöld Nyíl kapcsán a tervmódosításra, a Szinva kapcsán pedig kérte mederkotrási munkák elvégzését még a tavaszi olvadás előtt.

A Közmeghallgatáson felvetődött többek között még az Újgyőri főtér közlekedésének nehézsége, az 1A-s buszjárat eredeti útvonalának visszaállítása, a 31A-s járat megszüntetésének újragondolása, a műkorcsolya sport támogatása. A felvetősödött kérdésekre és problémákra, 30 napon belül adnak írásos választ az illetékesek.


Az értékeléshez be kell jelentekeznie.

Hozzászólások

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be vagy regisztrálj.

Legyél te az első hozzászóló.

Miskolc TV mai műsora

2024-04-26 (Péntek)
Nincs műsorkiírás erre a napra... nézzen vissza később!