Életmód

Dr. Bagdy Emőke előadása a pesszimizmus veszélyeiről

2010-11-03 11:06

ADD TO IWIW FACEBOOK TWITTER LIVE GOOGLE bagdy_emoke_01.jpg

A Miskolci Akadémiai Bizottság dísztermében tartott előadást kedd este a neves pszichológus, dr. Bagdy Emőke, a fókuszban többek között a pesszimizmus káros pszichoszomatikus hatása és a boldogság-központú pszichoedukáció állt.

bagdy_emoke_03.jpgA boldogság gyógyító ereje sokak számára nem magától értetődő, sőt sokan szkeptikusak a „boldogság-pszichológiával” kapcsolatban is, holott empirikus egészségügyi kutatások bizonyítják pozitív élettani hatását – hangzott el dr. Bagdy Emőke pszichológus „Egészség, boldogság, boldogulás” című előadásán.
„A boldogságkapacitásunk mértéke 50%-ban függ a genetikától, 10 %-át a vagyoni javak, az életminőség szintje határozza meg, viszont ami érdekes, hogy 40 %-át mi magunk alakítjuk. A derű-öröm-boldogság fogalmak minden országban ugyanúgy mérhető pszichológiai tényezők, mondhatni nemzetközileg megegyeznek. Az egészségtudatos pszichológiai szemlélet középpontjában az áll, hogy mi vagyunk felelősek nem csupán saját sorsunkért, hanem boldogságunkért is. Éppen ezért célszerű nehéz hétköznapokon is, kisebb-nagyobb problémák felbukkanásakor is elkerülni a depresszióba kerülést. Természetesen stresszhelyzetek után nem lehet boldog az ember, viszont rajtunk múlik, át tudunk-e lendülni a nehézségeken” – mondta előadásában a pszichológus, majd hozzátette:
„Kutatások megállapították, hogy az ellenségesség szorongást, majd különféle betegségeket (keringési problémák, infarktus, agyvérzés, gyomorpanaszok) okoz, pszichoszomatikus folyamatok útján. Génjeinkben is hordozzuk, milyen szintű boldogságfaktorunk, sajnos sokan pesszimizmust, jövőkép-nélküliséget örökölnek, nekik nehezebb a pozitív szemlélet alkalmazása. Számukra a pszicho-edukáció használata ajánlott, az, hogy elhessegessük rossz gondolatainkat, búsongásunkat, ezt a szemlélet mindenkinek csak ajánlani tudom.”

Dr. Bagdy Emőke 1984-ben kapott pszichoterapeuta képesítést, majd szupervizori és pszichoterapeuta szakképesítést is elérte. "A szenzitivitás-paranoiditás Rorschach diagnosztikai skálája" témakörben írta első disszertációját. 1982-ben a Magyar Tudományos Akadémia  a pszichológiai tudomány kandidátusává választotta. Kutatási területei: párkapcsolati dinamika, a hivatásszemélyiség gondozása, fejlesztése és stresszkezelő módszerek hatékonysága.
A "Klinikai Pszichológiáért" Alapítvány elnöke, az elmúlt 30 évben számos, pszichológiával foglalkozó intézményben dolgozott, sok szakkönyve jelent meg, többek között: Családi szocializáció és személyiségzavarok, Relaxációs módszerek, Személyiségfejlesztő módszerek az iskolában, Párkapcsolatok dinamikája.

bagdy_emoke_02.jpg

Nemrég jelent meg dr. Bagdy Emőke legújabb „Hogyan lehetnénk boldogabbak?” című könyve, a Kulcslyuk Kiadó gondozásában. Rövid ízelítő: ami ebbe a könyvbe belefért, csupán egy csepp talán az életbúsulás, a reménytelenség, a megkeseredés lelki kövültségeinek feloldására, de ha személyesen is utánagondolunk, vajon érvényesek-e az életünkben ezek a tanítások, akkor máris előbbre lépünk az önismeretben és kapcsolataink minőségének tökéletesítésében.

Búzafalvi T.



Az értékeléshez be kell jelentekeznie.

Hozzászólások

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be vagy regisztrálj.

Legyél te az első hozzászóló.

Miskolc TV mai műsora

2024-05-16 (Csütörtök)
Nincs műsorkiírás erre a napra... nézzen vissza később!