MIHŐ Miskolci Hőszolgáltató Kft.

Vártnál is jobb eredményt hoztak a PannErgy fúrásai Mályi mellett

2010-09-07 16:46

ADD TO IWIW FACEBOOK TWITTER LIVE GOOGLE pannergy_torony_malyi01.jpg

Biztatóak a Mályiban elvégzett első PannErgy-fúrások – adta hírül közleményben tegnap a cég. Az első eredmények szerint ugyanis háromszor akkora vízhozam várható, mint amekkorára a szakemberek számítottak. A szakértők azt mondják, néhány éven belül Miskolc távhőellátásának akár több mint 10 százalékát is megújuló, többek között geotermikus energiaforrásokból fedezhetik majd.

A PannErgy Nyrt. szeptember 6-án, hétfőn jelezte, hogy a miskolc-mályi geotermikus fúrás augusztus 23-án 2310 méteren elérte az előirányzott talpmélységet. A lemélyítés befejezését követően a geofizikai mérések és az elsődleges tesztek megerősítették, hogy a 2270 - 2310 méteres mélységtartományban 110-120 °C fokos víz található, amelynek kitermelési hozama eléri a percenkénti 4200-5400 liter (kb. 70-90 l/s) mennyiséget. A fúrás eredménye mintegy háromszorosan haladja meg a PannErgy korábbi, konzervatív alapú várakozásait.

A magas vízhozam nem csak azt teszi lehetővé, hogy a teljes miskolci geotermikus fűtési projekt az eredetileg tervezett hét kút helyett öt kút fúrásával valósuljon meg, de egyben alkalmas villamos energia előállítására is. - A miskolc-mályi fúrás eredményét újabb bizonyítéknak tartjuk arra, hogy milyen jelentős értéket képvisel a hazai geotermikus energia, mind üzleti, mind társadalmi szempontból – mondta el Bokorovics Balázs, a PannErgy Nyrt. igazgatótanácsának elnöke. A rendkívül kedvező találat ismét igazolta a velünk dolgozó magyar és izlandi geológusok szakértelmét, amely nélkülözhetetlen volt a helyszín kiválasztásában. Az eredmény azért is különösen pozitív, mert lehetővé teszi, hogy a teljes távfűtési projekt során csökkenjenek a beruházási költségek, illetve felgyorsuljon a kivitelezés – tette hozzá.

A cég idén májusban kezdte meg a kút fúrását Mályiban a miskolci távfűtési rendszer geotermikus alapú bővítésének céljával. A mintegy 100 napig tartó munkálatok során a világviszonylatban is igen korszerűnek számító, mintegy 3000 méter fúrási mélység elérésére is képes berendezést használtak. A kutatás célzónája az előzetes mérések szerint 2100-2200 méteres mélység alatt található, töredezett triász korú bükki mészkőben volt, amelyet ebben a térségben 2000 méter alatt korábban még nem fúrtak meg.

A kedvező eredmények miatt, az elsődleges eredmények alapján a korábban tervezettnél kevesebb, összesen két termelő és három visszasajtoló kútra lesz szükség a Miskolcon tervezett geotermia-alapú távfűtés megvalósításához, amely várhatóan 20%-kal csökkentheti az előzetesen tervezett beruházási költségeket. Az eredmények végleges, hosszú távú tesztelése és mérése az elkövetkezendő hetekben folynak majd.

A lemélyített termelő kút teljesítménye 110 Celsius fokról 55 Celsius fokra történő hőleadást számítva mintegy 16-19 MW. A tervezett két termelő kút teljesítménye ugyanilyen hőleadású rendszerben elérheti a 35 MW-ot. Ez a teljesítmény csupán a téli szolgáltatással számolva 410 000 GJ elsődleges hőeladást tesz lehetővé. A PannErgy jelenleg 20 évre szóló szerződéssel rendelkezik, maximálisan 300 000 GJ értékesítésére a Miskolci Hőszolgáltató Kft.-vel.

pannergy_farkas_tamas01.jpg

- A PannErgy stratégiájának megvalósításában Miskolc kiemelkedően fontos állomás, hiszen a város hőpiaca országos mértékben is számottevő, és ennek jelentős hányadát fogjuk energiaszolgáltatásunkkal lefedni – mondta Bokorovics Balázs. Reményét fejezte ki az iránt, hogy a projekt eddigi sikere a konkrét üzleti eredményeken túl demonstrálja mind a döntéshozóknak, mind a szélesebb közvéleménynek, hogy a geotermia a megújuló energiák között is egyedülállóan hatékony és megbízható megoldásokat jelent az energiabiztonság és a környezetvédelem össztársadalmi érdekei szempontjából.

A meleg víz hasznosításának kaszkád, azaz lépcsőzetes rendszerében az elsődleges felhasználást követően, - amely elsősorban a miskolci lakó- és középületek távfűtését jelenti - az 55 Celsius fokra lehűlt víz még alkalmas gazdasági létesítmények (raktárak, üvegházak) fűtésére is. Ennek a másodlagos fogyasztói körnek további 210 000 GJ hő értékesítése válik lehetővé, 55 Celsius fokról 25 Celsiusra történő hőleadással számolva. A szolgáltatás ára kalkulációk szerint mintegy fele lehet az elsődleges piacon számítottnak.

A PannErgy számításai szerint a teljes rendszer kiépítése esetén a projekt EBITDA (vagyis kamatok, adózás és értékcsökkenési leírás előtti eredmény) termelő képessége a 2011-es fűtési szezon kezdetével elsődleges hőleadás nagyságától függően 650-850 millió, 2012-től 1 milliárd forint. A kiemelkedően nagy vízhozamot figyelembe véve a cég elkezdte vizsgálni elektromos áram termelésének alternatíváját is a nyári hálózaton, amely 15-17%-os hatékonyságának köszönhetően mintegy 3 MW nettó kapacitásra képes. Az áramtermelés további EBITDA termelő képessége elérheti az évi 300 millió forintot. A teljes, villamos energiával bővített beruházási program megvalósításának ideje két év.

A projekt első fázisa, amely magába foglalja a mostani termelő kút mellett egy visszasajtoló kút fúrását is, várhatóan 2011 elején fejeződik be, és ezzel azonnal elkezdődhet a geotermia alapú hőszolgáltatás Miskolcon. A projekt második fázisát a PannErgy a 2011. fűtési idényre tervezi átadni.

Tajthy Á.



Az értékeléshez be kell jelentekeznie.

Hozzászólások

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be vagy regisztrálj.

Legyél te az első hozzászóló.

Miskolc TV mai műsora

2024-05-02 (Csütörtök)
Nincs műsorkiírás erre a napra... nézzen vissza később!