Sakkverseny döntő: Gelfand leiskolázta Lékót

2010-08-29 23:41

Hosszas csata után 4,5 - 3,5 arányban az izraeli Borisz Gelfand legyőzte Lékó Pétert a 2010-es miskolci rapid páros sakkverseny döntőjében. A magyar mester a négynapos verseny VII. meccsén sötéttel játszott igen lendületesen, végül döntetlent ajánlott fel ellenfele, majd az utolsó, VIII. játszmában szintén remiztek, így összességében egy ponttal Gelfand került ki győztesen a viadalból.

Fekete bábúkkal kezdett a szombati sakk-viadal első meccsén Lékó Péter, ami köztudottan nem szokott szerencsét hozni számára, a korábbi évek statisztikájának fényében. Gelfand hosszú sáncolást alkalmazott a 20 lépésben, az utolsó 12 percben komoly végjáték bontakozott ki. A megnyitásban a tiszt-szerzés után sokáig fölényben volt a magyar versenyző, mígnem az izraeli egyenlített. A 21. lépést követően Borisz több, mint 5 percig „pihent”, fejben pörgette át a lehetséges stratégiákat, de érdembeli lépéseket nem tudott tenni. Végül az izraeli játékos türelmét felőrölte Lékó, így Gelfand döntetlent ajánlott fel.

A szünet után Kolodzey Tamás sportújságíró kezdőlépését követően Lékó újult erővel próbált változtatni a 4-3 as vereségen, borsot tört ellenfele számára, hiszen a néhány évvel ezelőtti Gelfand-Grischek technikát alkalmazta. Egészen a 16. lépésig zajlott a pozíciós jellegű tisztáldozatok, egyik játékos sem rosált bástyájával. A világossal játszó Péter komoly blokkháló tervét Borisz egy huszárcserével törte ketté. Ezt követően, lendületet vesztve több mint 10 percen keresztül gondolkodott a magyar játékos a 19. lépésen, míg a B g3-e5 lépést hozta meg futóval. A 26. lépés után Lékó tiszt-hátrányba került. Végül 1,25 perccel az idő lefutása előtt Borisz Gelfand remit ajánlott fel, melyet Lékó elfogadott, így állt be a 4,4-3,5 ös végeredmény.

A döntőt követően a Miskolci Nemzeti Színház nagytermében rövid nyilvános sajtótájékoztató keretében elemezték a sakk nagymesterek a rapid viadal eredményét, majd Káli Sándor polgármester adta át a díjakat, az egyedi Hollóházi Porcelán vázákat. Az elmúlt hat évben olyan nagyságokkal ülhetett egy asztalhoz Lékó Péter Miskolcon, mint Michael Adams, Anatolij Karpov, a „csodagyerek” Magnus Carlsen, a sakkozás abszolút világbajnoka Vlagyimir Kramnyik, az indiai Viswanathan Anand - mondta a polgármester. Verőci Zsuzsa sakkmester volt a meccs döntőbírója, aki szerint annak ellenére, hogy két egyforma kaliberű játékos csapott össze, mégis izgalmas játékot láthattak a nézők , továbbá elfogultság nélkül is maximálisan jó volt a szervezés is – tette hozzá a sakkmesternő.

- Azt kell mondanom, jobban játszott a döntőmeccs elején Péter, mint én, azonban hamar anyagveszteséget szenvedett, majd nem láttam a folytatást, nem találtam megfelelő stratégiát, emiatt ajánlottam fel a döntetlent. Izgalmasak voltak a versenyek, a közönség kulturált volt, ez a színház pedig igen szép, méltó helye volt a mérkőzéseknek. Miskolc szimpatikus, vendégszerető és fejlődőképes város számomra, összességében jó volt a sakkverseny szervezése is - mondta a közönségnek az izraeli játékos a színpadon.

sakk_3d.jpg- A 2004-es Brissago-i Sakk Világbajnokság előtt Bodrogkisfaludon edzőtáboroztam, ezután keresett meg Káli sándor azzal a nagyszerű ötlettel, hogy Miskolcon lehetne rendezni Adams-sel, Karpov-val és egyéb sakk „nagyágyúkkal” rapid páros versenyt. 2005-ben realizálódott a terv, nagyszerű meccsekben volt részem Miskolcon. Sok lelkierőt adtak nekem a miskolci rapid versenyek, megmondom őszintén a szívem csücskévé vált a borsodi megyeszékhely, bármikor szívesen fogok idejönni, civilként is. A szombati versenynap sorsdöntő volt a 2010-es miskolci rapidverseny szempontjából, hiszen vereséget szenvedtem, és sajnos vasárnapra nem tudtam eléggé felpörögni, nem tudtam hozni a megszokott játékom. Kivételes módon a feketével a 7. játszmában elég jól kezdtem, de Gelfand levadászta a tisztjeim, ami után nem találtunk fogást egymáson, végül elfogadtam a döntetlent. Mindent összevetve nem vagyok elkeseredett, hiszen nem sok ponttal győzött le ellenfelem, véleményem szerint izgalmas volt mind a négy nap meccs-termése, és igazából veszteni is tudni kell. Nemsokára, szeptember végén lesz Oroszországban a 2010-es Sakkolimpia, amelyre komoly előkészület volt a mostani rapid verseny. Az olimpia után közel féléves felkészülési szünetet fogok tartani, muszáj egy picit mentálisan és fizikailag is pihenni-nyilatkozta a sajtótájékoztatón Lékó Péter.
A sajtótájékoztató után a Nyári Színházban a Botafogó Táncegyüttes Sakk-TÁNC bemutatóját láthatták az érdeklődők.  fotógaléria az előadásról

-----------------------------------------------------------------

A Lékó& sorozat fénypontjaként tavaly a regnáló világbajnok, Viswanathan Anand látogatott el Miskolcra. A párosmérkőzésen Anand sikerrel bizonyította, hogy méltán nevezzük a rapid sakkozás királyának is. Két győzelem és hat döntetlen mellett 5-3-ra megnyerte a párharcot. Péter a dortmundi viadalon holtversenyben lett második. Lékó Péter játszott a Grand Prix-sorozaton. A legjobb eredményt, holtversenyes második helyet Nalcsikban érte el, az összesítésben a hetedik helyen végzett. A július 1-től érvényes ranglistán 2734 pontjával a 16.