Miskolci Városgazda Nonprofit Kft.

Mindenkit meggyőzött a biokazán

2010-08-25 17:21

ADD TO IWIW FACEBOOK TWITTER LIVE GOOGLE faapritekkazan.jpg

Hivatalos sajtótájékoztatón mutatták be szerda délelőtt a Miskolcra tervezett biomassza-erőmű részleteit, amely a Jobbik képviselőit is meggyőzte arról, hogy megvalósításra érdemes fejlesztésről van szó. Ahogy arról a múlt héten már beszámoltunk, egy faapríték- tüzelésű kazánházat terveznek megépíteni a Lorántffy utca melletti iparterületen. Egy 3 megawattos kazánról van szó, ami meleg víz előállítására alkalmas, és kapcsolódik a MIHŐ Kft. Gagarin úti telephelyén meglévő gázkazánhoz.

A beruházó Bioenergy Miskolc Kft.-t 25%-os tulajdonosi részesedéssel a MIHŐ Kft., míg többségi, 75%-os részesedéssel a WIS Zrt. alapította. Szerda délelőtt sajtótájékoztatón ismertette a beruházás részleteit a sajtó és a meghívott vendégek számára Méhn Imre, a Bioenergy Kft. ügyvezető igazgatója. Többek között elmondta, a telephelyen egy kazánház és egy nagy, zárt faapríték-tároló épül meg. Itt csak tárolást végeznek, a beruházás részeként egy mobil aprítót vásárolnak, amelyet a faapríték beszerzési helyén működtetnek majd. A szükséges alapanyagot a Miskolci Városgazda Kft.-től, az AVE Kft.-től, illetve a környékbeli erdőtulajdonosoktól fogják megvásárolni. Az igazgató kiemelte, hogy a telephelyre csak válogatott, az előírásoknak megfelelő faapríték fog bekerülni, mással nem is működik majd az osztrák Bider cég automatizált kazánja. Emellett kiépítenek egy hőtáv-vezetéket is a Dorottya utcai gázmotorokig. Az évi négyezer tonna faapríték beszerzésére 40-50 millió forintot fordítanak majd, és ezzel egymillió köbméter földgázt váltanak ki. Az automatizált kazánnak ugyan csak három fős személyzete lesz, de az alapanyag ellátás, beszállítás, őrzés-védés újabb munkahelyeket generál majd. A MIHŐ Kft.-vel kötött megállapodás szerint, a Bioenergy a mindenkori gáz árához képest tíz százalékkal olcsóbban biztosítja a hőenergiát, környezetvédelmi szempontból pedig nem mindegy, hogy a földgázégetéshez képest évi kétezer tonnával csökkentik a szén-dioxid-kibocsátást. A beruházás összköltsége 780 millió forint, ebből 320 milliót nyertek el a Környezet és Energia Operatív Programból, 150 milliós önrész mellett, a fennmaradó hányadot pedig banki hitelből finanszírozzák. A beruházás várhatóan a következő fűtési idényre készül el.

bioenergysajtaj.jpg

A sajtótájékoztatón jelen volt dr. Mengyi Roland, az energetikai ügyek európai raportőre, aki a magyar kormány nevében üdvözölte a beruházást. Mint elhangzott, hazánknak szeptember végén kell a megújuló energiákkal kapcsolatos stratégiáját benyújtania az unióhoz, melyben vállalják, hogy húsz százalékra növelik ezek arányát, így ehhez alakítják át a pályázati rendszert is. A miskolci beruházást a politikus olyan mintának nevezte, amely már a támogatandó alapelveket követi, magyar cégek, munkahelyeket teremtve, saját forrást is igénybe véve valósítják meg.

Az eseményen részt vett Egyed Zsolt, és Szegedi Márton, a Jobbik Magyarországért Mozgalom megyei, illetve városi elnöke is. Mint ismeretes a Jobbik a múlt héten aggodalmát fejezte ki a beruházás kapcsán, és több kérdést fogalmaztak meg. Most elhangzott, hogy ezek egy részére már megnyugtató válaszokat kaptak, mint amilyen a faapríték beszállítás és a környezetvédelmi szempontok. Így már csak arra kérdeztek rá, hogy miért kellett a beruházáshoz magánvállalkozást bevonni, méghozzá többségi tulajdonosként.
Ennek kapcsán dr. Halmai Gyula, a Miskolc Holding Zrt. elnök-igazgatója arról beszélt, kiemelten kezelik a megújuló, zöld energiákat. Ezek között saját erőből valósította meg MIHŐ Kft. a Bogáncs utcai biogáz hasznosításával a Futó utcai bioerőművet, mely háromszáz millió forintot igényelt. Szintén több száz milliós forrásból tervezik a Tatár utcai fejlesztést, ugyanakkor az erőmű megvásárlása nem csak saját erőt, de banki hitelfelvételt is szükségessé tesz. Minden erejét lefoglalta tehát a hőszolgáltató cég és a holding, így nem maradt saját forrás a biomassza kazán megvalósításához, a lehetőséget azonban nem szerették volna elszalasztani. Vannak példák mindenhol külső forrás bevonására, ahogy külföldi cégekkel való együttműködésre is, a WIS Zrt.-ben pedig szakmai szempontból is jó partnerre találtak.

A válasz után Szegedi Márton csak annyit kért, hogy a jövőben hasonló beruházások esetén hamarabb és gördülékenyebben tájékoztassák a miskolciakat, amellyel dr. Halmai Gyula is egyetértett. Wicha József, a WIS Zrt. elnök-vezérigazgatója hozzátette, a magyar gazdaság életben tartásához kormányzati és vállalkozói összefogásra van szükség, ha a hasonló pályázati lehetőségeket nem használják ki, akkor később saját erőből kell azokat a beruházásokat megvalósítani, amelyeket az unió előír.


Az értékeléshez be kell jelentekeznie.

Hozzászólások

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be vagy regisztrálj.

Legyél te az első hozzászóló.

Miskolc TV mai műsora

2024-05-07 (Kedd)
Nincs műsorkiírás erre a napra... nézzen vissza később!