Zöld Nyíl

Villamosprojekt: mi lesz a főutcai üzletekkel?

2010-07-17 21:58

ADD TO IWIW FACEBOOK TWITTER LIVE GOOGLE

Nehézkes a közlekedés Miskolc főutcáján a villamosprojekt munkálatainak kezdete óta. A kereskedők állítják: forgalmuk nagyságrendekkel kisebb a korábbiakhoz képest, s bár a felújításnak, a fejlesztésnek örülnek, problémaként vetik fel a bevétel kiesésen túl a MIK Zrt. által adott bérleti-díj kedvezményt is. A cég szerint többet nem tudnak adni, az üzletek egy része pedig már pertársaság alapítását fontolgatja.

Rendezvények, villamosok és virágládák helyett porral, kosszal és munkagépekkel van tele a főutca idén nyáron. Egy a Zöld Nyílhoz hasonló nagyságú munkák során ez természetes, a fejlesztések először mindig rombolással járnak. Tény azonban hogy sokan kerülik most el a sétálóutcát, így annak üzleteit is, ennek pedig az üzlet tulajdonosok nyilván valóan nem örülnek.

– Ismerek olyan üzletet, ahol több egymást követő napon is „nulla forint a bevétel” a napi záráskor – kezdi Fazekas József, a Sajóhús Kft. ügyvezető igazgatója. Hozzáteszi három főutcai és egy Búza téri üzlete is több milliós, forgalom utáni veszteséget termelt az elmúlt időszakban, azon is gondolkozik már időről-időre, hogy végső megoldásként bezárná azokat.
Fazekas azonban nem a villamosprojekt ellen tiltakozik hisz – mint mondja – a fejlesztés, fejlődés mindig jó, sőt szükséges dolog. A munkálatok bonyolításában, és ütemezésében azonban már több problémát is lát.

– Egy ekkora beruházás során nem lett volna szabad kihagyni az egyeztetésekből azokat a kereskedőket, akik üzletei előtt a villamos közlekedik – fejtegeti. – Az már csak hab a tortán, hogy – összehasonlítva a nagyobb sétálóutcákat – az egész országban itt a legmagasabb a bérleti díj, ráadásul évről-évre 10%-kal emelik ennek díját. A várost körbevevő multik térhódításával a belváros forgalma már korábban nagymértékben csökkent, amikor megállapították ezeket a bérleti díjakat, akkor pedig még a város sétálóutcáján nagy volt a tömeg. A parkolás a belvárosban méreg drága, ami a vásárlóerőt még inkább a multik felé tereli. Már ez a tény is felháborítóvá teszi a bérleti díjak ilyen magas mértékét, sőt a MIK hozzáállását is – teszi hozzá.

Az ügyvezető ugyanis megoldást is felvázolt, ám az – állítása szerint – a MIK–nél süket fülekre talált. – Javasoltam az ingatlangazdálkodó cégnek, hogy a projekt alatt ne kérjenek bérleti díjat az üzletektől, sőt elgondolkozhattak volna azon is kártérítést fizessenek. A cégnél lényegi választ nem, csak kifogásokat kaptam – teszi hozzá. Az ingatlangazdálkodó ugyan adott egy plusz kedvezményt a kereskedőknek, ám ezt a húsboltok tulajdonosa csak szemfényvesztésnek tartja, amivel tulajdonképpen magukat próbálják védeni.

Mint ismeretes, a miskolci közgyűlés 2009. szeptember 24-én tartott ülésén döntött arról (elfogadva a MIK javaslatát), hogy a Főutca Pláza Projekt területén lévő bérlők részére az önkormányzat 2009. október 1-jétõl 2010. december 31-ig a villamosprojekt kivitelezési munkálatai által okozott esetleges hátrányok kompenzálására, továbbá a pénzügyi válság hatásainak csökkentése érdekében, mintegy átalány-kártérítésként a bérleti díjból 20 százalékos kedvezményt biztosít. Ezt módosították az idén júniusi közgyűlésen, úgyhogy azon bérlők részére, akik nem rendelkeznek hátralékkal, a 2010. negyedik negyedévi bérleti díj kedvezményét hozzák előre a harmadik negyedévre, 2010. szeptember 30-ig, illetve azon időpontig, amíg újra meg nem indul a villamos forgalom a sétálóutcán.

villamosprojekt_kereskedok3.jpg

Mivel az FPP-s többletbevételek képezik a belvárosi felújításokra kibocsátott kötvény visszafizetésének alapját, ezért további bérbeadói kedvezmények biztosítására a MIK-nek – állítása szerint – nincs lehetősége. Kerestük kérdéseinkkel a MIK Zrt.-t is, ám ott a – MiNap-ban is megjelent közleményen túl – többet nem kívántak nyilatkozni.
Fazekas József hozzátette: bár aláírta ezt a kedvezményt de kényszerből és jogfenntartással tette, és mindent meg fog tenni azért, hogy ennél nagyobb kedvezményt kapjanak a károsodott üzlettulajdonosok. – A jövő héten reményeim szerint pertársaságot alapítunk, ha így történik, akkor az ügynek itt korán sincs vége, de a pontot már majd a bíróság fog kitenni – szögezte le a húsipari cég vezetője.

Miért csak a sétálóutca?

Nem csak a sétálóutcai üzleteket érintik azonban a Zöld Nyíl munkálatai. Szegedi László a Bajcsy-Zsilinszky utcai csavarbolt vezetője szerint nála a forgalom mindössze egyharmada a tavaly nyárihoz képest. – Valamilyen szinten ez érthető is, hiszen lezárták az utcát és, a parkolókat előttünk, így a vevőknek messzebb kell most parkolni. Mivel pedig az általunk forgalmazott termékek egy része igen súlyos, a potenciális vevőink most olyan helyen szerzik be amire szükségük van ahol nem kell cipekedni. Ennek ellenére mi mindössze annyit kértünk MIK Zrt-től, hogy a munkálatok idejére, valamint az azt követő néhány hónapra, kapjunk egy 50%-os kedvezményt a bérleti díjra. A város kereskedelme nem csupán az Ady-híd és a Városház tér közé korlátozódik, így szerintem jogos a kérés. 1993 óta bérlem ezt a helyiséget, mindig percre pontosan fizettem a bérleti díjat és ezzel sok százan vagyunk így a főutcán. Azt hiszem ennél különb bánásmódot érdemelnénk – panaszolja Szegedi László.
A MIK ebben az esetben több hónap után szűkszavúan annyit közölt az üzletvezetővel: a szeptemberi közgyűlésen újratárgyalják a bérleti díjak ügyét.

villamosprojekt_kereskedok2.jpg

Az üzletközpontokban kevesebb a vásárló

Az egykori Centrum Áruház üzleteiben leginkább arra panaszkodnak, hogy a vidékről érkezők most elmaradnak az üzletközpontból, mivel a villamospótló busz kikerüli a sétáló utcát – mondja Grudzinski Zoltán, a Főnix Órabolt ügyvezetője. – Mióta a munkálatok elkezdődtek, csak azok jönnek erre, akik a városi buszokról szállnak le, vagy akiknek a sétálóutcán van dolguk, és ez érezhető is, nálunk jelenleg 60-70%-os a forgalomkiesés.Az órabolt vezetője azt is sérelmezi, hogy senki nem kereste őket, de a környék más kereskedőjét sem a munkákkal kapcsolatban. – Nem csak minket, bérlőket, de a nagy üzletházak tulajdonosait sem kereste senki, holott beszélnek arról is, hogy az Európai Unióban ilyen esetben már a támogatás összegében benne van a kereskedők kompenzálása. Mi már ilyenben nem is reménykedünk, talán csak abban, hogy a Zöld Nyíl - melyet egyébként szükségesnek tartok - hű lesz nevéhez, azaz villámgyorsan haladnak majd a kivitelezők.
A belváros érdekében fejlesztenek

A kereskedők problémáival kapcsolatban megkerestük dr. Simon Gábor, belvárosi fejlesztési biztost is, aki elmondta, mindenkit tájékoztattak a munkálatokról így a kereskedőket is.
– A kivitelezés ütemezésére egyébként többféle elképzelés is szerepelt, de ez tűnt a legoptimálisabbnak ezek közül – fejtegeti a biztos. Aztán meg is magyarázza: – A főutcán hagyományosan a nyári időszakban a legkisebb a forgalom, azonban azt el szerettük volna kerülni, hogy a nemzetközileg is jegyzett Operafesztivál rendezvényét a kivitelezési munkálatok a szükségesnél nagyobb mértékben zavarják.
A bérleti díjakról alakulásáról van véleménye dr. Simon Gábornak. Szerinte a MIK által javasolt, s az önkormányzat által elfogadott támogatás 180 millió forintos összegénél nagyobb keret nem áll rendelkezésre. – Bár semmilyen kompenzálási kötelezettségünk nincs, ennek ellenére fontosnak tartottuk, hogy a lehető legnagyobb segítséget nyújtsunk a főutca kereskedőinek, hiszen közös érdekünk a működőképességük fenntartása – mondja. Az MSZP frakció részéről felvetette a júniusi közgyűlésen, hogy az FPP-s területen túl lévő bérlők is részesüljenek kedvezményben, és kérték a MIK Zrt-t, hogy vizsgálja meg a kedvezmény-nyújtás lehetőségét további bérlők számára is. Azt viszont határozottan cáfolja belváros fejlesztési biztosa, hogy a Zöld Nyíl EU-s támogatási pénzeibe a kártalanításra is adtak volna összeget.

Annak viszont örül, hogy a kereskedők összességében örülnek a fejlesztéseknek. – A városvezetés deklarált célja, hogy a teljes főutca megújuljon, ennek érdekében zajlik az e területre vonatkozó tervezési folyamat. A sétáló utca megújulásának tervei már készülnek, és eltökéltek vagyunk abban, hogy a teljes Széchenyi utca reális időn belül megújuljon. Ezen kivitelezéseket részben a villamos-projekt költségvetése, részben pedig az integrált városfejlesztési stratégia keretében kívánjuk megvalósítani.
Aki ügyesen keres az interneten, már látványterveket is talál az új főutcáról. Remélhetőleg a bontások után hamarosan már látványos fázisba ér az építkezés ezen a területen is. És remélhetőleg addig minden kereskedő kitart majd, így áldozatok nélkül ússza meg Miskolc ezt az időszakot…

Tajthy Á. 



Az értékeléshez be kell jelentekeznie.

Hozzászólások

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be vagy regisztrálj.

Legyél te az első hozzászóló.

Miskolc TV mai műsora

2024-04-29 (Hétfő)
Nincs műsorkiírás erre a napra... nézzen vissza később!