Miskolci Városgazda Nonprofit Kft.

Miskolcon az önkormányzati miniszter

2010-05-16 12:19

ADD TO IWIW FACEBOOK TWITTER LIVE GOOGLE arvizsajtaj.jpg

     Miskolcra érkezett vasárnap délután Varga Zoltán önkormányzati miniszter, hogy részt vegyen a városi és megyei védelmi bizottság együttes ülésén s tájékozódjon a kialakult helyzetről. Mint ismeretes, Káli Sándor polgármester vészhelyzet elrendelését kezdeményezte vasárnap délelőtt a sok eső és az áradás miatt. A védekezést irányító szervezet azonban csak javaslatot tehet erre, a vészhelyzet elrendelése a kormány feladata.

Káli Sándor, Varga Zoltán és dr. Tatár Attila, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság vezetője este hét órakor rendkívüli sajtótájékoztatót tartottak Diósgyőrben. Egyelőre nem hirdettek veszélyhelyzetet Miskolcon és Borsod megyében. Mint elhangzott, vészhelyzetet akkor rendelhetnek el, ha valamilyen rendkívüli esemény után a lakosság ellátása veszélybe kerül – ilyen rendkívüli helyzet azonban egyelőre nincs Miskolcon. A következő napokban a Kormányzati Koordinációs Bizottság dönthet vészhelyzet elrendeléséről, ha felmerül ilyen kérés. (Részletes beszámolónkat a tájékoztatóról l. külön)
arviz_polgmester.png

Mint ismeretes, Káli Sándor polgármester a nap folyamán vészhelyzet elrendelését kezdeményezte, miután a Szinva kilépett a medréből, és a Hejő-patak is áradni kezdett. A város több részén kritikussá vált a helyzet az áradások miatt, a vízfolyások ellen homokzsákokkal védekeztek. A rendkívüli időjárás halálos áldozatot is követelt: az elsődleges rendőrségi információk szerint löszfal omlott egy családi házra Miskolcon, a Pacsirta utcában. Két gyermeket és édesapjukat sikerült kimenteni, ám az apa utóbb belehalt sérüléseibe.

arviz_panleknel.jpg

Fotók ITT!

Fotók 2!

Fotók 3!

Leginkább Miskolc diósgyőri és perecesi városrészében, valamint Lillafüred és Miskolc-tapolca térségében okozott gondot az esőzés, eddig több ezer homokzsákot szállítottak ki ezen területekre – tájékoztatott nap közben Kertész Béla, a Miskolci Városgazda Kft. műszaki vezetője. A védekezésben a lakosság, a tűzoltóság és a katasztrófavédelem mellett a Városgazda Kft. emberei is részt vettek, több mint száz közhasznú, közcélú munkás dolgozott a vízfolyásoknál.
A helyzet szinte állandóan változott és változik, a Csóka utca végénél állítólag három tízemeletes lakóházba is betört a víz, Dél-Kiliánban katasztrofálissá vált a helyzet. Volt, ahol a trafók veszélyeztetettsége miatt ki kellett kapcsolni az áramszolgáltatást.

Bódi Zoltán, a miskolci tűzoltóság szóvivője úgy nyilatkozott, a tűzoltóknak nem csupán az áradással és hömpölygő vízzel kellett megküzdeniük, a Borsod megyei sajókeresztúri Borsodi Érc, Ásvány- és Hulladékhasznosító Mű (BÉM) Zrt. területén is kigyulladt egy kábelalagút, ami nagy füsttel égett.  A tűzoltók egy részét át kellett csoportosítani ehhez a káresethez - közölte a szóvivő.  veszhely1.jpg

A balesetveszélyessé vált bükki utak miatt szünetelt a Miskolcról Ómassára induló 15-ös és a Bükkszentlászlóra induló 68-as számú autóbusz közlekedése - ugyanakkor Lillafüredre járt az 5-ös busz. A Bükkszentlászlóra igyekvőket személyautóval vitték a településre, az autó a buszmegállókban állt meg, és vette fel az utasokat – mondta el Braun Csaba, a Miskolci Városi Közlekedési (MVK) Zrt. kommunikációs vezetője. Közlése szerint fakidőlések és a sáros, törmelékes vízátfolyások miatt váltak balesetveszélyessé az utak.

arviz_diosgyorbuszmeg.jpg

Dobi Tamás, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóreferense vasárnap reggel ugyancsak arról tájékoztatott, hogy éjszaka balesetveszélyessé vált a lillafüredi és a bükkszentlászlói út. Az esőzés miatt fák dőltek ki, a hegyoldalról pedig törmeléket mosott a víz az útra.
A Miskolcról vezető utat nem zárták le a forgalom előtt, de a rendkívül balesetveszélyessé vált a sáros-törmelékes vízátfolyások, valamint a kidőlt fák miatt, ezért a rendőrség kéri, hogy aki teheti, másfelé kerüljön – tette hozzá a referens.
A tűzoltók nagy erőkkel dolgoztak az útra dőlt fák eltakarításában, de a felázott talaj miatt egyre újabbak és újabbak dőltek ki.

veszhe3.jpg

Rétközi Ferenc, a Borsod megyei katasztrófavédelmi igazgatóság vezetője vasárnap elmondta: a Szinván kívül számos más patak is megáradt a térségben. Különösen a Ronyva-patak vízszintje igen magas, ezen a részen szintén homokzsákokkal védekeznek.

Csaknem kétszáz katasztrófavédelmi szakember és tűzoltó dolgozott napközben a megye veszélyeztetett helyszínein, s működik az operatív törzs is. Szabolcs megyéből kértek segítséget a helyi vízkárok védekezéséhez, emellett a fővárosból is útnak indítottak százezer homokzsákot, fáklyákat és fóliát - ismertette.

A megyei katasztrófavédelem eddigi készleteiből mintegy hatvanezer homokzsákot adtak ki, és folyamatosan jelzik az érintett önkormányzatok az igényeket. Eddig tizenkét szivattyút igényeltek, de ebből is többre lesz szükség – tette hozzá.

veszhe4.jpg

Mint mondta, legutóbb a tolcsvai önkormányzat jelezte szivattyúigényét, mert a településen és környékén gondot okoz a nagy eső.

Az igazgató hangsúlyozta: a megyében, az érintett településeknél felállították a polgárvédelmi parancsnokságot, folyamatos ügyeleti szolgálat működik



Az értékeléshez be kell jelentekeznie.

Hozzászólások

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be vagy regisztrálj.

Legyél te az első hozzászóló.

Miskolc TV mai műsora

2024-05-04 (Szombat)
Nincs műsorkiírás erre a napra... nézzen vissza később!