Pályázatok

Kistérségi Gender zárókonferencia

2010-05-08 12:19

ADD TO IWIW FACEBOOK TWITTER LIVE GOOGLE

A MINŐIES Miskolci Nőknek is Esélyt Alapítvány a Nemzeti Civil Alapprogram támogatásával Kistérségi Gender zárókonferenciát tartott. A konferencián a több hetes gender-azaz a nemek közötti egyenjogúságot kutató- kutatás eredményeit elemezték.

gender04.jpg
Dr. Törzsök Károlyné, a várpalotai Írisz Nőegyesület elnöke azt hangsúlyozta előadásában, hogy a 21. század a nők számára sok lehetőséget tartogat, szükség lenne több női politikusra és vállalatvezetőre. Számos esetben bizonyították a nők itthon és az EU-ban és Amerikában is, hogy komoly társadalmi feladatok ellátására is alkalmasak a nők.A nemek szerinti bérkülönbségekről Szabó Zsóka, a budapesti Nők a Holnapért Alapítvány elnöke tartott előadást. Egy felmérés szerint átlagosan 18% a nők és férfiak közötti bérkülönbség, az okok között strukturális tényezők is szerepelnek. Matiscsákné dr. Lizák Marianna a MINŐIES Alapítvány titkára és irodavezetője a BAZ megyei Kistérségi Gender Fórumok tapasztalatait összegezte, majd a kutatásban résztvett települések- Alsózsolca, Parasznya, Sajóvámos, Muhi  - polgármester asszonyai is felszólaltak. Dr. Herczog Mária, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság tagja a gender szempontú szociális integráció szerepét ismertette.

gender02.jpg

gender03_kicsi.jpgDr. Havasi Virág, a Miskolci Egyetem Szociológiai Intézetének egyetemi adjunktusa a nők a munkaerőpiaci helyzetéről tartott előadást. Kiemelte, hogy a munka világában a nemek közötti munkamegosztás hamar megjelent, még abban a korban, amikor a család volt a termelőegység, a háztartási és termelőmunka még nem vált el egymástól. A feudalizmust követő időszakban a házasságkötéseknek elsősorban szinte csak gazdasági motivációi voltak. A kapitalizmus viszont kettéosztotta az otthon világát és a munkahelyet, az első a nők, az utóbbi a férfiak birodalma lett. Amikor viszont a család elvesztette gazdasági alapját, akkor alakult ki a romantikus szerelem eszménye, a család zárt, intim, otthonközpontú lett. A két világháború után a munkaerőpiac tömegével fogadta be a nőket-asszonyokat, a tipikusan feminin szakmák azok lettek, ahol a dolgozók a szervezet külső megjelenését látták el-titkárnő, nővér, bolti eladó. Az ezredforduló után viszont az is tendenciává vált, hogy átlagosan a nők jobb iskolai eredményeket produkálnak és magasabb iskolai végzettséget szereztek, mint a férfiak. gender01_kicsi.jpgKettős teher nehezedett a nőkre, hiszen a dolgozó nők vállán az otthoni munka és gyermeknevelés is ott volt teherként-hangzott el dr. Havasi Virág adjunktus előadásán.
Ma pedig az jelenti az egyik legnagyobb problémát, hogy még mindig nem terjedt el a foglalkoztatók körében a részmunkaidős foglalkoztatás-bár ennek ellentmondanak az anyagi érdekeltségek-így kevesebb idő jut a családra, ahol azonban nagyon is igényelnék a nők részvételét.

Búzafalvi Tamás



Az értékeléshez be kell jelentekeznie.

Hozzászólások

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be vagy regisztrálj.

Legyél te az első hozzászóló.

Miskolc TV mai műsora

2024-05-04 (Szombat)
Nincs műsorkiírás erre a napra... nézzen vissza később!