Kultúra

Szerelem a kereszteshadjáratok idején

2010-05-06 14:13

ADD TO IWIW FACEBOOK TWITTER LIVE GOOGLE operatrtneti_5_szoveghez.jpg

A II.Rákóczi Ferenc Megyei Könyvtárban szerda este megtartott zenei ismeretterjesztő előadás-sorozat részeként Claudio Monteverdi operáiról tartott filmekkel színesített prezentációt Flach Antal csembalóművész, zenetanár.

Az előadáson három Monteverdi opera: az Orpheusz, Odüsszeusz hazatérése, Poppea megkoronázása filmrészletekkel szemléltetett elemzésére került sor. Monteverdi 1624-es Tankréd és Klorinda párviadala című műve is elemzés alá került, mely egyrészt azért különleges technikailag, mert a játékosoknak két ujjat kellett használni a pengetéshez, másrészt pedig azért, mert a keresztes hadjáratok idején játszódik.

tancred-baptizing-clorinda-c.1586-1600.jpgA költészet és a zene egyesítésének művészi lehetőségeit a nyugati kultúrtörténet során igen korán felismerték. A zenében nincsen konkrét kijelentés, éppen ezért minden emberre másképpen hat. A költői kijelentéshez hasonlítható, hiszen sokféle árnyalattal adható elő egy-egy vers így ott is különböző értelmezések jöhetnek létre. A zene évezredek óta fontos szerepet játszik az emberek szórakozásában, mondhatni mágikus erőt tulajdonítanak neki, így valamennyi vallási szertartásnak is lényeges eleme. A reneszánsz kort annyira áthatotta az antik görög költészet iránti lelkesedés, hogy vissza akarták állítani az énekbeszéd régi módját – hangzott el az előadáson. A három Monteverdi operában az a közös, hogy az új stílust alkalmazza, melynek alapját a firenzei tudóskör fektette le. 1600 táján a zenetörténet egyik legradikálisabb fordulata zajlott le. A nyugati zene megszentlet rendjét egy történeti érdeklődésű kör, a Bardi és Corsi grófok „Cameratája” egyik napról a másikra megkérdőjelezte, és azt állították, hogy felfedezték az igaz muzsikát. Ezek az ókorkutatók kutatásának középpontjában a felülmúlhatatlan görög kultúra, a görög drámák világa állt – mondta Flach Antal csembalóművész, a Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskola tanára.

operatrtneti_4_szoveghez.jpg 
Claudio Monteverdi a régi stílus lerombolását nem forgatta a fejében, viszont olyan utakra lelt, amelyeket az énekbeszéd drámai zenévé alakulhatott s ezzel ő vált az opera műfajának tulajdonképpeni megteremtőjévé. Ennek során valamennyi akkoriban ismert formát egyesített a firenzei „reformerek” látnoki eszméivel, nem zavartatva magát azok dogmáitól. Első nagy, egész estét betöltő operájában, a L’Orfeo-ban, minden megtalálható az addigi zeneművészetből: legfőképp a sokszólamú madrigál, melynek utolérhetetlen mestere volt és maradt. A korabeli operák gazdag hangzásvilággal rendelkeztek: a vonós hangszerek valemennyi fajtája, lantok, különféle csembaló fajták, orgonák, fúvóshangszerek is megszólaltak

operatrtneti__thumb.jpg

A megyei könyvtárban a következő érdekes kulturális program május 10.-én hétfőn 17. 30 órától  Kaján Tibor grafikusművész, karikaturista „a Végtelenség és az Idő” című kiállításának megnyitója lesz, melyet Mező István karikaturista nyit meg.

Búzafalvi Tamás


Az értékeléshez be kell jelentekeznie.

Hozzászólások

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be vagy regisztrálj.

Legyél te az első hozzászóló.

Miskolc TV mai műsora

2024-05-17 (Péntek)
Nincs műsorkiírás erre a napra... nézzen vissza később!