Oktatás

Szükség van a nyomtatott sajtóra

2010-03-13 21:00

ADD TO IWIW FACEBOOK TWITTER LIVE GOOGLE

A közösségi média és az online újságírás elterjedése ellenére is van helye és jövője a hagyományos nyomtatott, professzionális újságírásnak. Azt azonban nem lehet megengedniük a szerkesztőségeknek és az egyetemi sajtónak, hogy ne használják az internetet munkájuk során - értettek egyet a IX. Felsőoktatási Média Konferencia második szekciójának előadói és kerekasztal-beszélgetői a Magyar Egyetemi és Főiskola Sajtó Egyesület kétnapos konferenciáján március 11-én, a tatabányai Modern Üzleti Tudományok Főiskoláján.

A Magyar Egyetemi és Főiskolai Sajtó Egyesület elnöke, Hornyák Tibor moderálta a konferencia délutáni szekciójának kerekasztal-beszélgetését, azt firtatva, hogy jó iránynak tekinthető-e a közösségi média elterjedése, illetve az online tartalom mellett megmaradt-e a nyomtatott sajtó szerepe.

Horváth Miklós, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Pikkász nevű hallgatói lapjának főszerkesztője voksát amellett tette le, hogy a jövőben is jelen kell lennie a nyomtatott sajtónak. Egyetért abban, hogy az internet révén, például egy blogon több lehetősége van egy ifjú újságírónak kibontakozni, de véleménye szerint a nyomtatott sajtó jelenti egy közösség kulturális mércéjét.

Nem tartja nagy bajnak Forró Lajos, a Szegedi Tudományegyetem Hökkentőjének kiadója, ha egymás mellett, párhuzamos működik együtt az online és a nyomtatott sajtó. Azt ő sem tartja elképzelhetőnek, hogy megszűnne a nyomtatott sajtó, de hasznosnak véli nyitni az online újságírás felé. Amint elmondta, szoktak újságírót vadászni a blogok újságírói közül, mert úgy gondolja, hogy oda kell figyelni erre az új típusú újságírásra, hiszen a fiatalok számára rendkívül könnyen elérhető publikálási forma.

A Népszabadság munkatársa, Kelen Károly szerint biztosra vehető, hogy rövid időn belül el fognak tűnni a nyomtatott lapok, és azokat hamarosan felváltja majd az interneten megjelenő sajtó. Hozzátette, pont ezért azoknak a fiataloknak, akik újságírók akarnak lenni minden lehetőséget ki kell használniuk, és keményen kell küzdeniük céljaikért. Hasonlóképpen sötéten látja a napilapok jövőjét Harka Éva, az Univ Pécs főszerkesztője, bár a felsőoktatási média erejében határozottan hisz. Megjegyezte, hogy támogatni kell a hallgatói lapokat, hiszen a bolognai rendszer miatt szétestek a közösségek, a kari lapok pedig pont ez ellen tehetnek - ami nem jelenti azt, hogy ne terjeszkedhetnének közben az interneten is.

Bódis András, a Heti Válasz munkatársa nem húzná meg a határt a professzionális újságírás és a közösségi újságírás között. Elmondta, hogy eleinte azt hitte, hogy a közösségi megöli majd a professzionális újságírást, de nem ez történt. Elterjedt ugyanis az a tendencia, hogy a közösségi sajtót, mint például a blogokat is professzionális újságírók készítik. Ezért valóban csak az online és a nyomtatott újságírás között lehet meghúzni a határt, ennek ellenére egy szerkesztőségnek ma már mindkettőt használnia kell - véli. Véleménye szerint azonban továbbra is szükség van a nyomtatott sajtóra, és a tehetséges fiatalok térnyerésére.

Edupress.hu


Az értékeléshez be kell jelentekeznie.

Hozzászólások

Hozzászólás küldéséhez be kell jelentkezned. Jelentkezz be vagy regisztrálj.

Legyél te az első hozzászóló.

Miskolc TV mai műsora

2024-05-16 (Csütörtök)
Nincs műsorkiírás erre a napra... nézzen vissza később!